ЗЕЛЕНСКОГ НЕРВИРАЈУ ПРЕДЛОЗИ СА ЗАПАДА: Председник Украјине сада поставља услове за преговоре, за које зна да су нереални

ШТО су на Западу гласнији и бројнији они који украјинском руководству предлажу да се врати на мировне преговоре са Русијом, званичници у Кијеву постају све нервознији. Изгледа, наиме, да напокон схватају да су преварени и да су их насамарили они који су их убеђивали да на бојном пољу могу да победе руску армију. То се види не само из изјава председника Владимира Зеленског, већ и његових најближих сарадника.

ЗЕЛЕНСКОГ НЕРВИРАЈУ ПРЕДЛОЗИ СА ЗАПАДА: Председник Украјине сада поставља услове за преговоре, за које зна да су нереални

Фото АП

- Услов да пређемо на дипломатске преговоре са Русијом, за шта смо и ми заинтересовани, јесте да се руска војска повуче као минимум на позиције какве су биле до 24. фебруара - казао је Зеленски преко видео-везе на "Украјинском доручку", одржаном на економском форуму у швајцарском Давосу. Зеленски је свестан да његове захтеве Москва неће прихватити, па каже да "апсолутно не види заинтересованост Русије за преговоре" и решење види у што хитнијем завршетку рата са Русијом, тако што ће Кијев да добија оружје и новац, а да Запад појачава санкције према Русији.

Али на Западу је све више оних који су почели да рачунају колико имају губитака због санкција које су увели Русији.

- Западни партнери Украјине, у кулоарима у Давосу, предлажу да ми у Кијеву размотримо могућност обуставе ватре и договора са Москвом да би се обновио бизнис са Русијом. То је нови "вирус слепила". Украјина неће да мења свој суверенитет за то да би неко пунио своје новчанике - каже Михаил Подољак, саветник председника Зеленског, који је био у преговарачком тиму са Русима.

И док Зеленски храбри себе да може да победи на бојном пољу, руководство војно-цивилне администрације Запорошке области саопштило је да и они намеравају да се припоје Русији. Један од руководилаца те области Владимир Рогов истиче да је то историјски руска територија. Због тога они уопште више не желе да о својој будућности разговарају са Кијевом.

- Одлуке о већим ратним операцијама не доноси руководство у Кијеву него представници Велике Британије - казао је Рогов. - Запорошка област је већ променила свој грб и вратила стари још из времена Руске империје, што је учињено јер се становници Запорошке области не одричу своје историје, током које је Тавричка губернија улазила у састав Руске империје.

Руске ракетне јединице су погодиле чувену фабрику авионских и хеликоптерских мотора "Мотор Сич", која се налази у Запорожју. Та фабрика је требало да производи и моторе за турске беспилотне летелице.

Да Москва даје сигнал да ће бити спремни да их прими у састав РФ показује и то што је у среду председник Владимир Путин потписао указ који налаже да се грађанима Запорожја и Херсонске области по упрошћеној процедури дају држављанства. На основу тог документа грађани ових региона моћи ће да добију све важне руске документе које имају и они који живе у Русији. Још у априлу 2019. био је донет први Путинов указ који је дефинисао да грађани Украјине имају право да, из хуманитарних разлога, добију руско држављанство. Сада ће документе добијати још брже.

У Донбасу се још интензивније пуца и размењује артиљеријска ватра. Украјински источни фронт пробијен је на више места и сада постоји опасност стварања "котлова", односно, окруживања и заробљавања украјинских јединица. То је разлог што су неке већ напустиле своје положаје да сачувају животе својих војника. Заједничким снагама Доњецке и Луганске НР и руских јединица, заузет је пут којим је украјинска армија добијала појачање и муницију и храну у градовима Лисичанск и Северодоњецк.

Од средине марта воде се борбе за Северодоњецк који се налази у Луганској области. У њему се налази хемијска индустрија, а највећа у целој Украјини је фабрика "Северодоњецки азот". До почетка ратне операције у Северодоњецку живело је нешто више од 100.000 становника.

Град Краматорск, који има око 150.000 становника, један је од центара машиноградње. Углавном се тамо производила техника за угљенокопе. Познат је био и по својој јувелирној производњи. Иако у Славјанску има више фабрика машина, он је познат по својим бањским лечилиштима. До почетка ратне операције тамо је живело око 100.000 становника. Најмањи од тих градова је Авдејевка у коме живи око 30.000 становника. У њему је позната коксара.

Кад је 21. маја председник Зеленски изјавио да Украјина има 700.000 војника који ратују против Русије, многи су се запитали како то да, упркос много већем броју војника, губи град за градом.

Руси до сада нису службено саопштавали колико су војске ангажовали. Украјински министар одбране Алексеј Резник је на почетку операције изјавио да је Русија у Украјину пребацила 167.000 војника. На почетку је Украјина била у горем положају што се тиче војне технике. Али сада је добила доста наоружања и муниције од Запада. Најфанатичнији борци у украјинским јединицама су из националистичких батаљона Азов и Ајдар, као и они који су дошли у војску после 2014. године.

Украјинска морска пешадија, која се у две етапе предала у Маријупољу, својевремено је била на Криму у Феодосији, а 2014. је скоро комплетна прешла у Украјину. Они су учествовали у борбама у Донбасу заједно са националистичким батаљонима Азов и Ајдар.

Фото АП

Какво је било васпитање тих младих људи доказ је да су им стално слали "поклоне" из Канаде са песмама о Степану Бандери, лидеру украјинских националиста у западној Украјини. Тровање национализмом је било максимално и они се по националистичком набоју ни у чему нису разликовали од "Азова".

Сада, као заробљеници, причају сасвим друге приче и настоје да оставе утисак да су се битно разликовали од оних из Азова, који су своју идеолошку припадност доказивали тетовирајући на телима нацистичка обележја.

Док су украјинске заробљенике посетили не само представници Међународног Црвеног крста, него и украјинских власти, у Кијеву без одговора остају захтеви Татјане Москаљкове, опуномоћенице за људска права РФ да, преко Међународног Црвеног крста, добију информацију о броју заробљених руских војника.

Није тајна да су многе руске заробљене војнике и официре мучили, а неке убили. Москаљкова каже да уопште нема информације у каквим се условима држе заробљени руски војници, а вести немају ни њихове породице. Да Међународни Црвени крст нема ауторитет или гледа кроз прсте руководству у Украјини, доказ је и то да Украјинци дуго нису дозвољавали да се пребаце посмртни остаци капетана трговачког брода Владимира Текутова, кога су Украјинци убили у неутралним територијалним водама.

ЗАХАРОВА: РИМСКИ ПЛАН ФАНТАЗИЈА

ПОРТПАРОЛКА руског МИП Марија Захарова назвала је у среду фантазијом италијански мировни план за Украјину, који је прошле недеље представио шеф италијанске дипломатије Луиђи ди Мајо.

- Не можете једном руком снабдевати Украјину оружјем, а другом смишљати планове за мирно решавање ситуације - рекла је Захарова. Ди Мајов план укључује прекид ватре, неутралност Украјине уз међународне гаранције и процес придруживања ЕУ, сарадњу на постизању билатералног споразума Кијева и Москве о територијалним питањима и потписивање новог мултилатералног споразума о безбедности у Европи.

СОРОШ: КРАЈ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ?

АМЕРИЧКИ милијардер Џорџ Сорош (91) каже да руски напад на Украјину прети да постане почетак трећег светског рата који би могао да означи крај цивилизације. Како преноси "Гардијан", у оштром нападу на председнике Русије и Кине, Владимира Путина и Си Ђинпинга, у Давосу, Сорош је упозорио да су "аутократски режими у успону, а глобална економија иде ка паду", додавши да су "отворена друштва на удару". Оптужио је и бившу немачку канцеларку Ангелу Меркел да се додворавала Москви и Пекингу.

ПУТИН ОБИШАО РАЊЕНИКЕ

Председник Владимир Путин у среду по подне посетио је Централну војну клиничку болницу "П. В. Мандрика" у Москви у којој се лече рањени војници учесници специјалне операције у Украјини. Путин је разговарао са војницима, интересовао се за њихове породице и обећао сву потребну помоћ после изласка из болнице.

Министарство одбране Русије планира да за војнике и официре обезбеди посао у својим структурама па ће неки од њих проћи преквалификацију. Такође ће бити обезбеђене породице погинулих војника и официра а њихова деца ће се стипендирати да заврше школе и факултете. После обиласка рањеника Путин је разговарао са лекарима и другим медицинским персоналом. Са Путином је у болници био министар одбране Сергеј Шојгу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!