ТУРСКИ ВЕТО ЗА ФИНСКУ? Напетости око настојања Хелсинкија да се учлани у НАТО расту, већ су се појавили отворени гласови неслагања
КРАЈ војне неутралности Финске био би грешка, поручио је у суботу руски председник Владимир Путин. Москва је већ ставила до знања да би, у случају да се Хелсинки учлани у Северноатлантску алијансу, Русија "војнотехнички реаговала".
Најављени фински захтев био је главна тема дводневног неформалног састанка министара спољних послова земаља чланица НАТО који је у суботу започео у Берлину. Истовремено, финско, али и шведско чланство у Алијанси могла би да стопира Турска, која се томе одлучно противи, као и, евентуално, Хрватска.
Фински председник Саули Нинисте позвао је у суботу телефоном руског шефа државе, у оквиру настојања ове земље да се прикључи НАТО. Тим поводом, званични Хелсинки је поручио да је конверзација била директна уз поруку да је било важно избегавање тензија.
Очекује се да Финска у недељу званично саопшти своју вољу да се придружи НАТО. С тим се слаже око 75 одсто становништва ове земље која се од царске Русије одвојила 1917. године, а постоји и политички консензус у земљи око овог питања. Ову одлуку је подстакла ситуација у Украјини, иако званична Москва истиче да Финска ни на који начин није угрожена од Русије.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг раширених руку очекује Финску, чији пример би по кратком поступку могла да следи и Шведска, где 50 одсто грађана одобрава овај потез. Међутим, неће све ићи тако глатко. Јер, за пријем је потребан консензус, а званична Анкара, чланица још од 1952, већ је најавила вето.
Због свега су представници Шведске и Финске, који су позвани на састанак НАТО у Берлину, најавили разговор с турским шефом дипломатије, да би покушали да одобровоље Анкару. Турски председник Тајип Реџеп Ердоган је дан раније нагласио да "скандинавске земље имају обичај да се гостољубиво односе према терористима које пуштају у парламент."
Ердоган Шведску и Финску види као "склониште" за чланове Радничке партије Курдистана. Поручио је и да Турска не жели да направи још једну грешку, после уласка Грчке у НАТО.
Друга земља која би могла да спречи чланство Финске је Хрватска, чији је председник Зоран Милановић почетком маја нагласио да ће се томе успротивити, али је и додао да неће моћи да спречи амбасадора Хрватске при НАТО да уради другачије, уколико он буде присутан када се буде доносила одлука. У сваком случају, о чланству ће морати да се изјасни и хрватски Сабор, а министар спољних послова Гордан Грлић Радман је ставио до знања да Хрватска подржава чланство Финске и Шведске.
Уколико би Финска, ипак, ушла у НАТО, то би значајно подигло већ велике тензије. Колико је финска неутралност важна, говори и чињеница да реч "финландизација" подразумева став којим се превише не провоцирају суседи. Светски вокабулар би, тако, остао сиромашнији за важну ставку.
Русија уверава Финску да јој од ње не прети опасност, али напетост између два блока би свакако значајно порасла. Војно-техничко реаговање о коме говори Москва односи се извесно на премештање значајног дела руских трупа на границу с Финском дугу чак 1.340 километара (чиме би се граница Русије с НАТО удводстручила), као и могуће размештање бојевих нуклеарних глава у овом делу Балтика, зависно од тога на који би начин запретила Алијанса.
Као прву превентивну меру, Русија је, уз разлог неплаћања, Финској у суботу укинула испоруку струје. Из Хелсинкија поручују да од Руса увозе мање од 10 одсто својих потреба, односно око 900 мегавата, да су од априла већ смањили ову зависност која је до тада износила 1.300 мегавати и да ће недостатак надокнадити већим увозом из Шведске и Норвешке.
МИЛИТАРИЗАЦИЈА СЕВЕРА
Без обзира на најаву Финске и Шведске да намеравају да уђу у НАТО, Русија нема према њима непријатељске намере. Али, њихов улазак у НАТО довешће до милитаризације севера, изјавио је заменик министра спољних послова Русије Александар Грушко.Он је додао да је рано да се говори о томе хоће ли бити размештено руско атомско оружје у балтичком региону.
Грушко објашњава да ће улазак Финске и Шведске у НАТО утицати на стратешке кораке, што ће сигурно довести на политичке реакције и анализе нових конфигурација снага.
- Одговор Русије биће донесен не на основу емоција, већ на основу правих анализа - објаснио је Грушко.
ВОЈНА ВЕЖБА ИЗНАД КАЛИЊИНГРАДА
РУСКА Балтичка флота одржала је у суботу војне вежбе са борбеним авионима Су-27 чији је задатак био одбијање симулираног ваздушног удара на руску енклаву Калињинград.
У вежби је учествовало више од десет летачких посада авиона Су-27 Балтичке флоте.
У саопштењу ове флоте наводи се да су борбени авиони Су-27 "уништили" авионе симулираног противника током вежби.
Ове активности руске војске су одржане два дана након што је Финска објавила да планира да поднесе захтев за придруживање НАТО.
Препоручујемо
УЛАЗАК У НАТО ПОД УСЛОВИМА: Шта Турска заправо хоће од Шведске и Финске?
14. 05. 2022. у 16:07
"ФИНСКА ЋЕ ПРИСТУПИТИ НАТО САВЕЗУ" Председник Нинисте обавестио Владимира Путина
14. 05. 2022. у 13:50
КАНАДСКА МИНИСТАРКА СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Убрзати приступ Шведске и Финске у НАТО
14. 05. 2022. у 12:37
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)