РАТ И ЗА УСКРС: Сва пажња у украјинском сукобу и даље је усмерена ка Маријупољу
СВИ који желе да изађу из подземних просторија челичане "Азовстаља" моћи ће то да учине ако у рукама буду имали белу заставу. То се односи на све војнике и рањенике, али нико не може са собом да има оружје. Пре свега из "Азовстаља" могу да изађу сви цивили којима ће бити обезбеђен хуманитарни коридор. Украјинским војницима и најамницима који изађу са белом заставом гарантује се живот и медицинска заштита, али ће они имати третман заробљеника и неће моћи да крену аутобусима на територију која је под контролом украјинске војске.
Ово је у петак после подне објавило Министарство одбране Русије, а поводом ситуације у великој челичани у лучком граду Маријупољу у чијим се подземним ходницима још увек налазе украјински борци. Руси тврде да имају контролу над целим градом. Градоначелник Маријупоља Вадим Бојченко раније је поново апеловао на "потпуну евакуацију" тог града.
Главни циљ друге фазе специјалне руске војне операције је да се заузму све територије Донбаса и јужне Украјине, изјавио је командант јединица Централног војног округа Рустам Минекајев. Он је објаснио да се контролом Донбаса обезбеђује копнени коридор ка Криму. Он је навео и да се сада руска војска адаптирала на тактику коју примењују украјинске јединице а која се састојала у томе да, након пробијања напред, руске јединице упадну у постављене заседе и претрпе губитке.
Представник војске Луганске народне републике Иван Филипенко изјавио је у петак да они сада контролишу 90 одсто територије некадашње Луганске административне области, а сада самосталне државе.
Генерал-мајор Игор Конашенков, представник Министарства одбране РФ, казао је да руске јединице високопрецизним ракетама погађају украјинске војне објекте и да је у близини насеља Новоселка погођен ракетни систем С-300, док су у рејону Александровке уништена 23 оклопна возила и аутомобила.
Мада је било предлога да се у току Ускрса објави престанак ратних операција, то није прихваћено па се и на Велики петак пуцало. Поглавар Украјинске православне цркве лојалне московском патријарху Кирилу, митрополит Онуфриј, предложио је и да се одржи литија од града Орехова у Запорошкој области до челичане "Азовстаљ" у Маријупољу, а да се затим изведу сви рањени и пребаце тела погинулих.
Дан раније је руски председник Владимир Путин обуставио планирани напад на "Азовстаљ" и уместо тога наредио да се тај објекат потпуно изолује.
Запад и даље на разне начине наоружава Украјину. Тенкове скупљају по целој источној Европи и ту старудију шаљу у Украјину. У договору са Немачком руководство Словеније ће предати Украјини 54 тенка М-84 који су се некада производили у Југославији и заправо су копија совјетског тенка Т-72. За узврат је Словенија тражила од Немачке да јој да тенкове "леопард-2" као транспортере "боксер" и оклопна кола "пума". Спомињу се и тенкови "мардер" и оклопна возила "Фуч". Немци нису желели да директно дају своје тенкове и оклопна возила Украјини правдајући се да би њихови тенкисти морали да прођу обуку, а оне из Словеније ће лако возити и из њих пуцати.
Иначе, Словенија је до рата у Украјини имала одличне односе са Русијом. За разлику од хрватске владе и њеног премијера који је био у улози саветодавца Зеленском како да реши проблем источне Украјине, Словенци се нису залетали већ су се углавном бавили ширењем пословних односа са Русијом. Али очигледно под притиском ЕУ и САД, Словенија је одједном постала једна од агресивнијих земаља, па је била међу рекордерима протерујући руске дипломате оправдавајући то тврдњом да жели да обе стране имају исти број дипломата у Људбљани и Москви.
Према првим проценама Светске банке, штета од ратних дејстава на зградама и инфраструктури у Украјини је око 60 милијарди долара. Процене не укључују растуће економске трошкове рата.
ПАД УКРАЈИНСКОГ "АН-26"
У паду украјинског авиона "Ан-26" који се у петак срушио у Запорошкој области на југу Украјине, погинула је једна особа, а две су повређене. Авион који је био на техничком лету је ударио у електрични стуб, услед чега се запалио мотор. "Ан-26" је транспортни авион носивости седам тона, конструисан у време бившег СССР. Био је у наоружању бројних држава, укључујући и бившу Југославију.
САНКЦИЈЕ ЗА ЋЕРКЕ
Аустралијска влада увела је санкције против 147 руских држављана због ситуације у Украјини, међу којима су и ћерке председника Русије Владимира Путина и шефа дипломатије Сергеја Лаврова. Санкције се односе и на 144 члана руског Савета Федерације. Укупно, Аустралија је до сада санкцијама обухватила скоро 750 субјеката.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)