ПРЕЛОМНА ТАЧКА Бивши амбасадор САД у Пекингу: Америка и Кина на ивици технолошког и културног рата

М.Ђорђевић

21. 04. 2022. у 12:13

АМЕРИЧКО-кинески односи су на „преломној тачки“, а две силе су на ивици технолошког и културног хладног рата, упозорио је у уторак бивши амбасадор Вашингтона у Кини Макс Баукус, преноси Саут чајна морнинг пост.

ПРЕЛОМНА ТАЧКА Бивши амбасадор САД у Пекингу: Америка и Кина на ивици технолошког и културног рата

Фото: ЕПА/Депоситпхотос/ Илустрација

Међу факторима који су подстакли силазну спиралу односа били су низ америчких санкција против Пекинга, растући национализам у Кини, растући домаћи притисак у земљи док кинески председник Си Ђинпинг тражи трећи мандат, и део кинеских званичника који су „хиперкритични“ према САД, рекао је он.

- Налазимо се на прекретници, рекао је Баукус на виртуелном догађају који је организовала Америчко-кинеска фондација за политику. 

- Овај тренутни тренд ми је веома, веома проблематичан и биће потребно много рада да се то преокрене.

Баукус је био изасланик председника Барака Обаме у Пекингу од 2014. до 2017. године,  Односи Вашингтона и Пекинга су нагло захладнели под Трампом, чији су трговински рат са Пекингом и бројни други потези усмерене на Кину углавном остали непромењени под председником Џоом Бајденом.

- Однос је прилично нагло кренуо низбрдо у последњих неколико година и постаје све гори, рекао је Баукус. 

Док Кина проширује домет своје економске моћи кроз Иницијативу Појас и пут, САД формирају савезе у Европи и Индо-Пацифику, рекао је Баукус, изражавајући забринутост да Вашингтон и Пекинг „само изолују један другог у два одвојена, велика табора ”.

- Изгледа да се све више крећемо ка некој врсти хладног рата. То није нуклеарни хладни рат, већ технолошки хладни рат, културни хладни рат.

Његово упозорење поклапа се са посетом америчког државног секретара Ентонија Блинкена Латинској Америци, где су кинески инвестициони пројекти подстакли све већи опрез у Вашингтону према амбицијама Пекинга.

Амерички званичници се такође труде да одговоре на нови безбедносни пакт између Кине и Соломонових острва, споразум који би могао да омогући кинеским ратним бродовима да се укотве у тој земљи, према нацрту који је процурио на интернету.

У разговорима између званичника из САД, Јапана, Аустралије и Новог Зеланда ове недеље су се све четири земље сложиле о „озбиљним ризицима за слободан и отворени Индо-Пацифик“.

У међувремену, Пекинг је оптужио САД за „подстицање блоковске конфронтације“ у региону, а портпарол министарства спољних послова Ванг Венбин упозорио је у уторак да ће „покушаји мешања и опструирања сарадње пацифичких острвских земаља са Кином бити узалудни“.

Додатно затезање ионако напетих америчко-кинеских односа је одбијање Пекинга да јавно осуди руску инвазију на Украјину, што компликује покушаје Вашингтона да предводи глобални, уједињени одговор на напад.

Суочен са „страшним“ стањем америчко-кинеских односа, Баукус је у уторак позвао оне који раде на односима да буду „пажљивији“ према ономе што њихове колеге говоре, осуђујући нагли пад посета и комуникација између званичника две земље последњих година.

- Ми Американци смо склони да мислимо да имамо бољу идеју како да управљамо светом од других људи и то је арогантан став, рекао је он.

БОНУС ВИДЕО: ЈЕЗИВ ПРИЗОР ПОСЛЕ ПАДА БОИНГА У КИНИ: Место несреће у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!