ПО РЕЦЕПТУ ДЕ ГОЛА: Марин ле Пен хоће заокрет Француске спољне политике
ТЕКТОНСКЕ промене очекују Европу и свет ако Марин ле Пен буде изабрана за председницу Француске. Износећи спољнополитичке приоритете, истакла је да не намерава да изађе из НАТО-а и ЕУ, али зато жели да изврши реформе из корена.
Када је реч о НАТО-у, казаљку историје би вратила на време Де Гола, када је Француска изашла из интегрисане команде.
- НАТО, а не ЕУ, дугујемо релативни мир на европском континенту, ако изуземо разбијање Југославије - поручила је.
Што се тиче ЕУ, она ову организацију види као заједницу суверених држава. Ресетовање односа креће од суседне Немачке.
- Француско-немачки мотор ЕУ је фикција - рекла је, и као пример неслагања навела став око ширења на Западни Балкан.
Поручила је да са Немачком постоји међусобна културолошка и економска повезаност, али да су интереси двеју земаља различити.
- Нећу допустити Немачкој да уништи француску нуклеарну индустрију - рекла је, додавши да ће обуставити сарадњу с Берлином око заједничких борбених авиона и тенкова.
Неће ни дати глас за то да Немачка добије статус сталне чланице СБ УН. С друге стране, заложиће се да се француски и немачки језик више користе у европским институцијама, уместо енглеског који је постао синоним за "неолиберално размишљање."
Спољну политику намерава да постави на истицању величине Француске, заступању само оне политике која је у француском интересу и враћању независности француске дипломатије. За међународну заједницу користи израз "заједница нација", што подразумева равноправност, без хегемоније, са немешањем у унутрашња питања уместо политике мешања коју је, како је истакла, поставио Бернар Кушнер. Заговара мултилатерализам и разумевање геополитике нација, без осуда унапред.
"Европским технократама без душе" најавила је повратак значаја билатералних односа.
Нагласила је и да нема намеру да Западни Балкан остави ексклузивном утицају САД, Русије, Турске и Немачке. Инсистира и на равноправним односима с Кином.
- Не верујем да треба, под претекстом адаптације на технолошку револуцију, да пратимо кинеско-калифорнијски модел капитализма надгледања - рекла је, али и поручила да "неће пратити Бајденову администрацију којој је потребан непријатељ да би окупила савезнике под својом доминацијом" и која је, према њеним речима, превише агресивна према Пекингу.
Сматра да је у интересу НАТО-а стратешко партнерство с Русијом после рата у Украјини, "чак и под хипотезом прибојавања Вашингтона од Европе која се простире од Лисабона до Владивостока", сматрајући да САД "немају никакав интерес за стварање руско-кинеске уније". А имала је речи и за свог противника у другом кругу председничких избора:
- Макронова визија постхришћанске и постевропске цивилизације је дехуманизована и утопијска.
КОНГЛОМЕРАТ ПРИЈАТЕЉА
МЕЂУ земље с којима Француска има посебне односе, навела је Велику Британију, Ирску, Холандију, Белгију, "сестринске латинске државе" Шпанију, Португалију, Италију и Румунију, Аргентину и "историјски пријатељске и интимно блиске земље" као што су Сенегал, Габон, Нигер, Гвинеја, Чад, Грчка, Србија, Хрватска, Словенија, Јерменија и Египат. Зачудила се како је могло да прође по 15 или 20 година између две посете француског председника Србији или Хрватској.
Препоручујемо
КОРУМПИРАНИ САРКОЗИ ПОДРЖАО МАКРОНА: Део републиканаца више нагиње ка Марин ле Пен
12. 04. 2022. у 15:30
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)