ЛАТИНСКИ ЗАВОДНИЦИ ОТИШЛИ У ИСТОРИЈУ: После две године пандемије, сваки трећи Италијан гојазан

Novosti online

30. 03. 2022. у 23:39

СКОРО свака друга пунолетна особа је гојазна, што значи да је 23 милиона Италијана изашло из две године пандемије са прекомерном тежином. Пет милиона њих је "исувише гојазно".

ЛАТИНСКИ ЗАВОДНИЦИ ОТИШЛИ У ИСТОРИЈУ: После две године пандемије, сваки трећи Италијан гојазан

Фото: Епа

У Италији је, у последњих 30 година, проценат особа које имају преокомерну тежину порастао за 30 одсто, а за 60 одсто је већи број "баш гојазних особа". Највише су погођене особе између 65 и 74 године (61,1 одсто). Када је реч о мушкарцима прекомерна тежина се бележи са 45 година, а код жена изнад 65 година.

Статистика је и у Европи забрињавајућа.

- У Европи је 2014. године 186 милиона људи имало прекомерну тежину - објашњава Антонио Николучи, директор Центра истраживачке и клиничке епидемиологије (Цорсеарцх).

Објашњава да је од 2008. до 2014. године, раст гојазних особа био изузетно висок, 37 пута већи од раста становништва.

- Предвиђања указују да ће, уколико се не измени овај тренд до 2060. године, преваленција дијабетеса удвостручити - каже Николучи.

Додаје да су болести повезане са вишком килограма бројне: разне врсте карцинома, мождани удар, кардиоваскуларне и метаболичке болести.

- Од 2020. до 2050. године процењује се трогодишње смањење животног века Европљана - указује Николучи.

Додаје да осим здравствених, постоје и економске последице гојазности.

- Гојазност кошта 202 евра по глави становника годишње и укључиваће 8,4 одсто укупних здравствених трошкова до 2050 - објашњава.

Фото: АП

"Корона негативно пореметила навике" 

Франческо Коњети, председник Фондације "Заједно против рака" истиче да брига о себи "потиче и из кухиње".

- Ковид је пореметио наше навике у врло негативном смислу. На пример, 1,2 милиона људи је поново почело да пуши, а 44 одсто деце и 32 одсто одраслих су се значајно удебљали - додаје Коњети.

Председник италијанског Удружења кардиолога Ћиро Индолфи објаснио је да се код пацијената који су прележали ковид, у 10 до 30 одсто случајева, јавља нова болест под називом Пасц, а пацијенти имају убрзан рад срца, болове у грудима, тешкоће у дисању, тахикардију и потпуну нетолеранцију на сваку врсту физичке активности.

- Управо код ових пацијената мора много да се води рачуна о превенцији кардиоваскуларних болести - указује председник италијанског Удружења кардиолога.

Гојазност прети и деци 

Италија је на другом месту по броју деце која су гојазна, те постоји ризик да ће постати гојазни одрасли људи. То је мишљење председнице парламентарне групе "Гојазност и Дијабетес" Данијеле Сбролини.

Гојазност је, такође, допринела и томе како су особе реаговале на ковид 19, односно од чега су већ боловали људи који су преминули од ковида: хипертензивна болест срца (18 одсто), дијабетес мелитус (16 одсто), исхемијска болест срца, тумори (4 одсто).

Код особа између 30 и 59 година, гојазност је била најчешћи коморбидитет смртних случајева (17одсто), подсетио је Ђан Карло Блангиардо, председник италијанског Институт за статистику.

Додао је да гојазност "повећава тежину респираторних компликација и смањује одговор имунитета".

БОНУС ВИДЕО - ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

ЗГРОЗИЛА ЈЕ РУСИЈУ: Управо је урадила ово на Светском првенству - и одмах ју је стигла казна