ГВОЗДЕНИ ЗИД НАТО НА ИСТОКУ:Први пут после хладног рата Русију ће означити као непријатеља број један

Р. Драговић

30. 03. 2022. у 07:37

СТРАТЕЗИ НАТО убрзано припремају нова документа којим ће одредити циљеве овог савеза до 2030. године, а у којима ће нескривено указати на Русију као трн у оку западној колективној одбрани.

ГВОЗДЕНИ ЗИД НАТО НА ИСТОКУ:Први пут после хладног рата Русију ће означити као непријатеља број један

Фото АП

Ови планови не само што ће легализовати изградњу гвозденог зида на истоку, него ће први пут после краја Хладног рата Русију, односно режим Владимира Путина, недвосмислено прогласити напријатељем број један у Европи.

Убрзане промене у стратешком концепту НАТО овако види највећи број источних, али и западних, стручњака за питања односа глобалне моћи. Они сматрају да ће најављена доктрина Западне алијансе исцртати нову безбедносну атмосферу у Европи. Стратешки документ требало би да буде формализован на редовном самиту НАТО, планираном за крај јуна у Мадриду.

Војни стручњаци из Брисела још од почетка прошле године раде на новим средњорочним доктринарним документима, али добар део урађеног посла већ је анулиран руском војном операцијом у Украјини и ланцем последица које су уследиле. Писци нове доктрине добили су нови задатак - да планове Алијансе редигују према захтевима прилика промењених ратом у Украјини.

Ова стратегија, која се већ проглашава најзначајнијом после Другог светског рата, означиће и крај прокламоване одбране НАТО од неименованих непријатеља. Очигледно приближавање границама Русије, у документима и на речима челника НАТО, најчешће је правдано потенцијалном агресијом са истока, где је као димна завеса најчешће помињан Иран, али и Северна Кореја, Кина...

Обриси заокрета Северноатлатског савеза постали су видљиви и на ванредном самиту на нивоу шефова држава, одржаном прошле недеље у Бриселу. Тамо је најављено јачање снага на источном крилу НАТО, које подразумева моментално формирање борбених јединица снаге по 1.000 војника у Бугарској, Румунији, Мађарској и Словачкој.

- То је део брзог, јасног и одлучног одговора НАТО на ову фундаменталну промену безбедносног стања. Стотине хиљада савезничких снага је у приправности. Око 40.000 војника је тренутно под директном командом НАТО, уз подршку пет ударних група предвођених носачима авиона у Медитерану и на крајњем северу - саопштено је из седишта НАТО.

Једна од последица промене начина размишљања у Бриселу несумњиво биће стварање попришта рвања НАТО и Русије на тлу источне Европе. То ће, између осталог, бити резултат новог концепта који на основу искуства рата у Украјини подразумева реаговање на први непријатељски корак. То ће бити новина у односу на тренутну поставку - релативно слабе снаге на линији потенцијалног сукоба у односу на неупоредиво јачу резерву у позадини. Доктрину препуштања терена непријатељу, да би се исти простор наново освојио наступањем снага из резерве, већ од јуна замениће стратегија чија суштина претходних недеља често одјекује европским престоницама:

- Бранићемо сваки педаљ територија НАТО држава.

Фото ЕПА

Макрон, Столтенберг, Ердоган и Бајден

За глобални однос снага, међутим, од повећања броја пушака и тенкова, важнија је и јача улога Европе у систему колективне безбедности. Како је пренео магазин "Политико" у својој анализи, НАТО савезу су потребне снажније европске земље које са својим оружаним снагама могу снажније да се супротставе потенцијалном удару.

- Европа би требало да буде способна да обезбеди половину снага и ресурса потребних за одвраћање и колективну одбрану од руске агресије. Такође, Европљани би требало да буду први у реду одговорности за кризе на њиховој јужној периферији. То значи развијање способности које смањују постојеће велико ослањање на САД - наводи "Политико".

БЕГ ОД "МОЖДАНЕ СМРТИ"

УКРАЈИНСКИ сукоб и све његове шире последице биће највећи тест за НАТО у новијој историји. Овај савез оптерећен је мноштвом проблема - неслогом, бирократизмом, неуједначеним финансијама, неспремношћу Европе да прихвати развој сопствене безбедности... Ово стање пре само три године француски председник Емануел Макрон описао је "можданом смрћу НАТО". Промене циљева Алијансе које су на видику, између осталог, требало би и да донесу унутрашње јачање савеза.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (6)

ОВО СВЕ ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ: Швјонтек очајна после пораза у Мелбурну