БЕЛОРУСИ ЈАЧИ ОД ПОЉАКА: Пољска жели да од САД купи модерне авионе Ф-35 и увећа војни буџет
СВЕ агресивније понашање пољских руководилаца наметнуло је питања колико је објективно моћан војни потенцијал те земље.
Управо у Варшави говоре о потреби слања миротвораца из земаља НАТО у Украјину што је аутоматски изазвало негативну реакцију Москве. У западној Алијанси су схватили да би то могло довести до трећег светског рата.
Московски војни експерт и уредник у часопису "Арсенал отаџбине" Алексеј Леонков каже да Пољска може ефикасно да делује само у оквиру НАТО:
- Пољска армија је међу десет највећих у Европи, има 128.000 војника са амбицијом да достигне 200.000. Годишњи војни буџет је 12,6 милијарди долара. План је да се он повећава. На њеној територији се стално ротирају јединице НАТО, а у Рездикову су амерички ПВО системи.
Пољска има око 900 тенкова. Углавном су то стари совјетски оклопњаци, али имају и немачке "леопарде".
Морнарица поседује пет дизел подморница, две фрегате наоружане ракетама. Такође, имају једну корвету и штабни брод, као и осам десантних бродова.
Што се тиче авијације, у њиховим хангарима је око 50 америчких авиона Ф-16, 30 "мигова 29", као и 90 хеликоптера разних типова. Пољаци желе да модернизују своју авијацију и купе америчке Ф-35.
- У војним операцијама које су спроводиле земље НАТО, Пољаци се нигде нису истицали по својој способности. Интересантно је да су Американци покушали да оцене моћ пољске армије у односу на Белорусију. У том хипотетичком сукобу по америчким проценама била је јача белоруска армија и то без подршке Русије - каже Леонков.
Пољаци би у саставу НАТО углавном имали задатке које обавља копнена војске. Власти у Варшави покушавале су да направе свој војно-индустријски комплекс, али нису имали значајних резултата.
- Не треба се бојати да ће Пољска сама повући било какав потез што се тиче ангажовања армије. Чим су им на самиту НАТО рекли да њихов план није реалан, они су заћутали - закључује Леонков.
ХТЕЛИ БИ И КАЛИЊИНГРАД
СЕКРЕТАР Савета националне безбедности Украјине Алексеј Данилов подржава територијалне претензије Пољака на Калињинградску област која припада Русији.
- Амбиције Варшаве могу да утичу на заустављање руске специјалне операције у Украјини. То би нам сигурно помогло ако би неко од званичника подржао такве пољске амбиције - казао је Данилов.
Минулих дана бивши командант копнених снага Украјине генерал Валдемар Скшипчак је казао како Варшава треба да покрене питање коме припада Калињиградска област, коју је 1945. окупирала Русија. Том пољском генералу су из Калињинграда поручили да се позабави и изучи историју и да не говори глупости. Калињиградска област је припала Русији после Потсдамске конференције након Другог светског рата.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (4)