ГРАЂЕВИНАРИ ПРЕД КРАХОМ: Трговачки сектор очекује субвенције у случају најављеног ограничавања цена
ИЗ Привредне коморе упозоравају да су грађевинари, услед значајног поскупљења грађевинског материјала, пред банкротом, док су трговци у неизвесности да ли ће моћи да обезбеде несметану набавку основних животних намирница.
Позивају надлежне да одблокирају институције, омогуће да се цене раније уговорене јавним набавкама ускладе са актуелним, док трговци очекују и да, када се цене одређених производа ограниче, држава надомести разлику између лимитираних и тржишних цена.
Како наводе, грађевинари су због пораста цена материјала у тешкој ситуацији, чему доприноси и то што послове уговорене путем јавних набавки наплаћују по ценама пре поскупљења.
- Цене горива и битумена у последња два месеца порасле су за 70 одсто, а арматуре за више од 130 одсто. Због раста цена, привредници који реализују послове по уговорима раније склопљеним у оквиру јавних набавки, доведени су на руб банкрота. Тражимо да се сагледа могућност доношења решења за ову ситуацију по узору на земље региона, конкретно Хрватску, која је, препознајући проблем, усвојила Уредбу о критеријумима усклађивања цена са променама на тржишту. У Црној Гори тај механизам је искључен и цене су фиксне - наводе привредници.
Исто очекују и трговци, али захтевају и да држава не чека одлуку Србије о деблокирању извоза, већ што пре пронађе алтернативна тржишта за снабдевање уљем и брашном.
Недовољно је умањити ПДВ на основне намирнице, већ је то неопходно учинити и за друге прехрамбене артикле, између осталог, и на храну за бебе - поручују из ПКЦГ.
Према оцени економског аналитичара Предрага Дрецуна, захтеви привредника оправдани су и одрживи. Међутим, истиче да је Црној Гори потребна нова економска политика којом ће се развијати пољопривреда и енергетика.
- Палијативним мерама се могу извршити одређена преусмерења, односно узети онима којима је мање потребно и преусмерити на оне који су у већој потреби - наводи Дрецун. - Проблем је што из постојећег "дела колача" морате да прерасподељујете, и то на кратак рок може да да резултате, али и у таквој ситуацији се ризикује да ће неко остати "без дела колача". На дуги рок нам је потребна нова стратегија економског развоја, односно афирмација реалне економије и у првом реду пољопривредне производње и прераде и завршетак енергетских пројеката.
НЕЗАВИСНА ДРЖАВА
КАДА будемо имали довољно да прехранимо и загрејемо комплетно становништво, онда ћемо бити независна држава. Без тога, узалуд су нам и грб и застава и химна. Ако немамо реалну економију, ништа се неће постићи, можемо се одржавати у животу само задужењима или донацијама - наводи Дрецун.
Препоручујемо
МИЛО ОДГОВОРИО КУРТИЈУ: Разграничење је завршено - неће бити "исправљања грешака"
25. 03. 2022. у 16:01
ПРОДАЈЕ СЕ ИМОВИНА "ВЕКТРА БОКЕ": Херцег Нови хоће да намири своја потраживања
25. 03. 2022. у 06:15
БОШЊАЦИ У НИСКОМ СТАРТУ: Формирање владе Црне Горе додатно одлажу локални избори
25. 03. 2022. у 07:35
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)