АКО ЗАВРНУ, НАФТА СТИЖЕ ВОЗОМ И РЕКОМ: Србија се бори да буде изузета од ограничења ЕУ "Гаспромњефту" који је већински власник НИС
ДРЖАВА води даноноћну дипломатску борбу како би наша земља била изузета од одлука Европског савета о санкцијама Русији, којима је обухваћен и "Гаспромњефт". Њиховом применом, "Нафтној индустрији Србије", која је у већинском власништву тог руског гиганта, било би онемогућено да увози и извози нафту.
Како оцењују стручњаци, за "Новости", то би драматично отежало и поскупело снабдевање Србије црним златом, и нанело би велику штету нашој привреди. Председник Вучић рекао је у среду да ће се Србија наћи у веома компликованој ситуацији, ако не буде изузета од тих одлука. Суштина је у томе, како је навео, да су Европљани себи оставили могућност да на својој територији послују са "Гаспромњефтом", увозе и извозе од Руса, али да треће земље где су предузећа или компаније или рафинерије у власништву Руса не могу да увозе или извозе нафту. Он је указао да постоје три опције, уколико Србија не буде изузета, и да ће о томе обавестити јавност.
НИС допрема нафту, тако што је транспортује до Крка, а одатле нафтоводом кроз Хрватску до Србије. Како је овај наш сусед чланица Европске уније, лако може да се заустави снабдевање наше земље црним златом. Тада бисмо били принуђени да тражимо алтернативне путеве. Професор економског факултета Љубодраг Савић оцењује да би то био велики ударац за нас.
- Иду директно ђоном на све земље које нису увеле санкције Русији - истиче Савић.
- То су економски притисци које сам очекивао, а ово је тек почетак. Када се томе додају и политички, Србији ће бити веома тешко да задржи своју позицију, односно да не уводи санкције Руској Федерацији, а да подржава територијални интегритет Украјине. Њихов интерес је да нашу земљу удаље од Русије и све што су наумили могу да спроведу.
Он истиче да је НИС увозник, прерађивач и дистрибутер и да би се одлука Европског савета веома лоше одразила на српску привреду:
- Усред највеће кризе, када је виша цена нафте, морали бисмо да тражимо алтернативу. То значи да би се трговало на основу краткорочних уговора, на слободном тржишту где је све скупље. Уколико би нафта стизала другим путевима, и транспорт би више коштао. Можда бисмо били принуђени да само деривате купујемо од других произвођача, и ту би цене опет биле више. Све то би утицало на раст инфлације.
Према његовом мишљењу, један од могућих начина да Србија реши проблем, уколико не буде изузета, јесте да промени власничку структуру НИС-а, тако што би постала већински власник. Међутим, како истиче, и тада би Запад пронашао начин да нас притиска.
Да би све друге варијанте допремања нафте биле значајно скупље, сматра и стручњак за енергетику Милош Здравковић. Он оцењује да је ван памети да ЕУ своје сукобе прелива на Србију и да за нас важе строжа правила него за њих:
- Уколико би се обуставила испорука кроз Хрватску, теоретски НИС би могао да допрема нафту танкерима преко Дунава, јер је то међународна река. Друга могућност је да се транспортује до луке у Солуну, која је у кинеским рукама, и да одатле иде возом ка Панчеву. Трећа, најмање вероватна опција је преко луке Бар у Црној Гори, и онда возом.
МОЖЕ У КАНИСТЕРЕ, ЈЕФТИНИЈЕ ГОРИВО
ОД данас сви грађани Србије могу да сипају две основне врсте горива чија је малопродајна цена контролисана, евродизел и безоловни бензин БМБ 95, у канистере и то у максималној количини до 60 литара. Ово је омогућено изменама уредбе о ограничењу висине цена деривата нафте, које Влада усвојила у четвртак. Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће данас гориво појефтинити и то дизел за 0,42 динара, а бензин 0,24.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)