"ВРХ ЛЕДЕНОГ БРЕГА": Запад покренуо тотални економски рат - "Санкције би могле да имају разарајући ефекат по Русију"
ПОКРЕНУЋЕМО тотални економски рат против Русије. Изазваћемо колапс руске економије - рекао је француски министар финансија Бруно ле Мер 2. марта гостујући у једној емисији.
Да није говорио у празно, показали су потези Западних држава - Европска унија и САД су увеле Русији економске санкције какве до сада нису виђене, као одговор то што је руски председник Владимир Путин покренуо операцију у Украјини.
Поред раније усвојених мера, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен саопштила је 2. марта да ће Европска унија усвојити још пакета санкција против Русије.
Тог дана је донета одлука о искључивању седам руских банака из СWИФТ банкарског система, а Фон дер Лајен је рекла да је у птиању "веома јасан сигнал Путину и Кремљу"
Да о сигналу који Западне земље желе да пошаљу Русији нема никакве забуне, побринуо се и председник САД Џо Бајден, који је пре неколико дана изјавио како ће та земља забранити увоз нафте из Русије јер "не желе да помажу Путину да финансира рат".
Од почетка године, руска рубља изгубила је као резултат западних санкција више од 40 одсто своје вредности, и бележи далеко најлошије резултате међу светским валутама. Поред тога, из Русије се повукао велики број иностраних компанија, попут Мекдоналдса или Кока Коле, а своје услуге су обуставили и Виза и Мастеркард, због чега су грађани Русије морали да се преоријентишу на коришћење руских оператера за плаћање картицама.
Ово је само врх леденог брега, а ефекти западних санкција по економију Русије могли да буду веома негативни, нарочито ако се узме у обзир то што се не зна докле ће мере Запада заправо да трају.
- Ове санкције ће де факто бити на снази све док је Путин на власти - другим речима, потенцијално ће трајати веома дуго - рекао је виши сарадник истраживачког центра "Герман Марсхалл Фунд" Јакоб Кјеркјегор.
- Не постоји брз начин да се рат оконча на задовољство свих - на пример, да Русија плати ратну одштету или нешто слично - а не остану неке последице по руску економију. С обзиром на то, циљ ових санкција је заправо промена режима у Русији, не само заустављање рата - додаје Кјеркјегор.
Као да је поново 1991.
Руски званичници упозоравали су неколико пута како би санкције Запада имале "бумеранг ефекат", и да ће, неминовно, морати да се одразе и на државе које су их примениле. Председник Русије Владимир Путин је 10. марта упоредио тренутну ситуацију са оном каква је владала након распада СССР 1991. године
- Санкциони притисак је увек постојао, сада је он комплексан, али ћемо савладати све тешкоће, економија ће се прилагодити и постаће независна. Тако су деловали и против Руске Федерације, бесконачно. Само су са задовољством узимали новац за отплату свих претходних кредита које су узимале све републике Совјетског Савеза у совјетском периоду - рекао је Путин.
Кјеркегор педвиђа да ће руска економија ући период дубоке рецесије, и да ће животни стандард грађана Русије драматично опадати.
- Цене расту, немогуће је летети на многа места чак и у Русији због санкционисаних авиона, нема приступа многим производима јер се компаније са Запада повлаче, а кинеске фирме не могу да буду замена. Руски БДП могао би да опадне за петину ове године, што, уз сва остала дешавања, значи да је економско поређење са 1991. годином најадекватније- каже Кјеркегор.
Баш када се говори о летовима, могло би се рећи да је једна од првих већих "жртава" санкција руска авиокомпанија Аерофлот. Небо изнад САД, ЕУ, Канаде и многих других територија затворено је за авионе који су у власништву руских држављана, или су на било који начин повезани са њима. Према писању аналитичке компаније Ишка, процењује се да нова "гвоздена завеса" оставља у вакууму Боинг и Ербас авионе изнајмљене руским оператерима, тржишне вредности од око 10,3 милијарде евра. Проблем је, наиме, што за ове авионе сада не стижу више ни опрема ни делови, па је веома тешко чак и одржавати их. Такође, сама компанија Аерофлот је у великим губицима јер су у последњих неколико деценија уложили милијарде како би се модернизовали, а сада су изгубили велики део клијената.
Западне санкције већ узимају маха када је у питању економска "крвна слика" Русије. Владимир Путин је недавно потписао указ којим је забрањено да се из Русије износи готовина у страној валути и монетарни инструменти у страној валути у износу већем од 10.000 америчких долара, а централна банка је саопштила да банке не могу грађанима продавати страну валуту до 9. септембра, као и да ће Русима који примају новац трансфером из страних банака, тај новац готовински бити исплаћиван само у рубљама.
Такође, руска влада је увела забрану извоза путничких аутомобила и других моторних возила намењених превозу људи, укључујући комбије и тркачке аутомобиле.
Забрана, која ће важити до 31. децембра 2022. године, не односи се на моторна возила предвиђена за превоз десеторо или више људи. Претходно је руска влада утврдила листу робе чији се извоз привремено забрањује, и на којој се налази више од 200 производа технолошке, телекомуникационе и медицинске опреме, возила, као и пољопривредне механизације и електричне опреме.
Удар на руску енергетику
Санкције западних земаља Русије уводе се постепено, тако да сваки пут све јаче погађају срж руске економије. Тако су Лидери Г7 најавили јачање постојећих и увођење нових санкција против Русије, ЕУ је најавила четврти пакет санкција које ће се односити на увоз челика, а последња у низу мера које су САД предузеле односи се на укидање трговинских повластица Москви.
(euronews)
БОНУС ВИДЕО: УНИШТЕНА ВОЈНА ОПРЕМА ОРУЖАНИХ СНАГА УКРАЈИНЕ: Министарство одбране Русије објавило снимак
Препоручујемо
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (4)