ГРАДОВИ ПОД ГРАНАТАМА, УНИШТЕНА ЈОШ ДВА АЕРОДРОМА: Москва извештава о напредовању руских трупа у Украјини, Кијев очекује јак напад

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

11. 03. 2022. у 20:27

МИНИСТАРСТВО одбране Русије је саопштило да у петак, 16. дана рата у Украјини, војска Доњецке и Луганске народне републике напредују и да дневно заузимају од од шест до десет километара, као и да стежу обруч око опкољених градова на истоку земље. Руководство Кијева је поручило да "наредних дана очекује јак напад на главни град Украјине", јер се руска војска тренутно прегрупише.

ГРАДОВИ ПОД ГРАНАТАМА, УНИШТЕНА ЈОШ ДВА АЕРОДРОМА: Москва извештава о напредовању руских трупа у Украјини, Кијев очекује јак напад

Фото АП

Високопрецизним ракетама великог домета ујутро су погођена још два украјинска аеродрома, у граду Луцку и Ивано-Франковску у западном делу земље. Бомбардован је институт у Харкову, али и град Дњепар.

У Ивано-Франковску је погођена и фабрика авио-мотора. Намера је јасна - уништавање украјинске војне индустрије. До сада су Руси онеспособили 98 украјинских авиона, 118 беспилотних летелица, као и 1.041 тенка.

У петак нико није успео да изађе из Маријупоља, града од 430.000 становника на југу Украјине, који се данима налази у блокади. У Кијеву тврде да граду понестаје хране и воде, да нема струје. Украјински председник Владимир Зеленски је саопштио да је 100.000 људи евакуисано у последња два дана из седам градова под блокадом на северу и у централном делу земље, укључујући и предграђе престонице Кијева.

Истовремено, Русија је најавила да ће једнострано отворити хуманитарне коридоре сваког наредног дана, из пет градова - Кијев, Суми, Харков, Маријупољ и Чернихив. Становници ће моћи да одатле оду у Русију или у неке друге градове у Украјини.

Министар одбране Русије Сергеј Шојгу информисао је председника Путина да се на Блиском истоку пријавило око 16.000 добровољаца који желе да дођу и заједно са руским војницима ратују у Украјини. Путин је одобрио да добровољци из арапских земаља дођу и наредио је да им се помогне да стигну до ратишта.

Новости

Руски председник је објаснио да ће прихватити добровољце зато што на страни Украјине већ ратују легионери које шаљу западни спонзори.

У петак је министар Шојгу реферисао Путину на састанку сталних чланова Савета безбедности Русије да је Генералштаб руске војске направио план да ојача своје западне границе јер у суседним земљама чланицама НАТО-а довозе војску и војну технику.

- У преговорима са Украјином виде се позитивни помаци - рекао је у петак председник РФ Владимир Путин током сусрета са лидером Белорусије Александром Лукашенком.

Такав утисак пренели су руски преговарачи после треће рунде разговора у Беловешкој шуми у Белорусији иако до коначних договора треба прећи далек пут. То је било јасно и после преговора министара спољних послова Русије и Украјине у Анталији, где је речено да Кремљ неће одустати од својих услова које је формулисао председник Путин да би се зауставила специјална војна операција.

Осим што Руси траже да Украјина одустане од тражења да постане чланица НАТО-а, као и да Кијев призна да је Крим руска територија, а Доњецка и Луганска народна република нове самосталне државе, највиши руски руководиоци су појаснили шта још траже од Украјине. Многима није било јасно како у Москви виде "денацификацију" у Украјини.

Под "денацификацијом" се подразумева забрана свих ултранационалистичких партија и организација. Ради се о организацијама као што је Десни сектор и партија Слобода. Мора се забранити величање и хероизација украјинских нациста и неонациста. Реч је о Степану Бандери, идеологу украјинских националиста који су у Другом светском рату сарађивали са Хитлеровом Немачком.

А "демилитаризација Украјине" подразумева да та земља нема офанзивно оружје.

Руски руководиоци сада говоре и о томе да треба поништити законе по којима је дискриминисан руски језик. До 2014. Руси су имали право да у срединама где већина говоре на руском, који је уз украјински, био службени језик. После пуча 2014. председник Петар Порошенко је у националистичкој еуфорији практично забранио коришћење руског језика што је и довело до побуне у Донбасу.

Кад су дефинитивно покварили односе са Русијом ново руководство у Кијеву је кренуло да васпитава младе генерације у антируском духу. Почели су да се отварају кампови где су децу васпитавали у духу младих бораца против "Москаља" како у Украјини погрдно зову Русе. Те кампове за васпитавање младих националиста подржавала је Служба безбедности Украјине.

Фото АП

Интересантно је да су о тим камповима за васпитавање младих националиста писали не само украјински већ и западни листови. О томе каква се стварала атмосфера доказ је да су украјинске националистичке организације у називима имале име Степана Бандере. Осим што су формирани такви кампови на западу Украјине, уз подршку власти никли су и у Кијевској области, затим у Харкову, Дњепропетровску, Чернигову, Запорожју и другим градовима. Злогласни батаљон "Азов" основао је дечји камп "Азовец" у близини Кијева. А Десни сектор је основао свој омладински камп у Одеси, а у Ивано-Франковску су га назвали Карпатски легион.

СЗО: УНИШТЕЊЕ ОПАСНИХ ВИРУСА

СВЕТСКА здравствена организација (СЗО) предложила је Украјини да уништи посебно опасне патогене који се чувају у биолошким лабораторијама те земље како би се спречила могућност да се рашире. Заменица државног секретара САД Викторија Нуланд је потврдила минулих дана у Конгресу да у Украјини постоје биолошке лабораторије и сада Вашингтон ради на томе да се не допусти да Руси дођу до материјала и документације. Није тајна да су те лабораторије добиле новац за своја истраживања из САД.

У саопштењу Светске здравствене организације се каже да је она неколико година сарађивала са украјинским медицинарима управо око метода безбедности.

- Украјина нема хемијско оружје и није га правила - изјавио је председник Владимир Зеленски.

Он каже да су лабораторије о којима се сада говори остале из времена СССР-а и баве се "обичном науком", а не војним пројектима.

Фото АП

УН: СТРАДАЛА 564 ЦИВИЛА

КАНЦЕЛАРИЈА УН за људска права (ОХЦХР) је саопштила у петак да је потврдила смрт 564 цивила у Украјини од 24. фебруара, укључујући 41 дете. Реална цифра је, како се наводи, вероватно знатно већа, јер ОХЦХР још није у стању да потврди извештаје из области у којима су у току интензивна непријатељства.

ИЗ УКРАЈИНЕ ПОБЕГЛО 2,5 МИЛИОНА ЉУДИ

ВИШЕ од 2,5 милиона људи побегло је из Украјине, саопштиле су УН, а још два милиона је протерано из домова од почетка руске инвазије. Из Донбаса и целе Украјине, у Русију се до сада евакуисало више 220.000 људи, укључујући око 50.000 деце. Градоначелник Кијева и бивши боксерски шампион Виталиј Кличко каже да је у граду од 3,5 милиона људи, остало око два милиона. Велика Британија је спремна да образује 100.000 украјинске деце, а Шведска је вољна да прими 76.000 избеглица из Украјине у наредним месецима.

О ПУТИНУ "ПОЗИТИВНО" - 76 ОДСТО

НАЈНОВИЈЕ истраживање Фонда јавног мњења Русије показало је да 76 одсто грађана позитивно оцењује рад председника Владимира Путина. У овом тренутку за Путина је веома важно да народ мисли да он добро ради. Председников рад као лош оцењује 13 одсто испитаника, док њих 11 одсто "нема став". Истраживање је спроведено од 4. до 6. марта у 104 градска и сеоска места у 53 субјекта Руске Федерације.

Демонизација Путина у западним медијима не само што не утиче на ставове грађана Русије него има контраефекат. Индикативно је то да је Путин имао најнижи рејтинг кад је био у добрим односима са председником Бушом млађима. Кад су Путина глорификовали на Западу и од њега тамошњи медији правили Супермена њему је рејтинг био најмањи у Русији. Али после говора на Међународној конференцији у Минхену и рата у Грузији Путин је имао највећи рејтинг и поверење свог народа. Популарност му је скочила и после припајања Крима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”