КАЗНЕ ПРОШИРЕНЕ И НА БЕЛОРУСИЈУ: Детаљи ојачаних санкција ЕУ ка Москви
РУСИЈА је у петак по подне суспендована из Савета Европе. Савет Европе је формиран након Другог светског рата како би штитио људска права и владавину закона широм европског континента и одвојен је од ЕУ.
Уз то, ЕУ је у петак и ојачала санкције према Москви. Новим мерама Брисел жели да нанесе штету финансијама и привреди Русије. ЕУ има намеру да на овај начин појача инфлацију, убрза одлив руског капитала и постепено уруши индустријску базу.
Проширен је и списак особа којима су залеђена средства у европским банкама и укинуто право да добију визе. Међу њима су и особе блиске руском председнику. Из европских кругова у петак током дана је стигла информација да ће бити залеђена средства и руског председника Путина и шефа дипломатије Лаврова.
Када је реч о државним финансијама, лимитиран је приступ Русије европском тржишту капитала. Банкама из ЕУ је забрањено да примају депозите руских држављана у висини изнад 100.000 евра. Блокиран је и приступ европском финансирању за неколико руских државних компанија. Забрањен је извоз у Русију авиона, делова и опреме ваздухопловне и свемирске индустрије.
На мети је, такође, и технологија прераде за нафтну индустрију. Смањиће се и приступ Русије кључним технологијама, које се односе на електронске компоненте и софтвере.
Санкције се овога пута шире и на Белорусију, која је, као и Русија, већ делимично захваћена међународном блокадом.
У ЕУ не искључују даље проширење санкција, уколико то буде било потребно.
Уз нове уведене мере, јавности у западној Европи у очи нарочито упадају и санкције које нису уведене, а међу њима се издваја то што није обустављен систем међународног платног промета СВИФТ.
Украјински премијер Зеленски је тражио управо то, да се гашењем СВИФТ Русији узрокује велика финансијска штета. Али, многе државе чланице ЕУ се с тим нису сложиле, међу њима Мађарска, Кипар или Италија, али и Немачка, па чак и Летонија, које зависе од руског гаса.
ШТА ЈЕ СВИФТ
УДРУЖЕЊЕ за међународне међубанкарске финансијске телекомуникације (СВИФТ) је мрежа за размену средстава и обраду података, основана 1973. са седиштем у Белгији. Данас овај систем употребљава више од 11.000 финансијских институција из преко 200 земаља. Региструје се 42 милиона операција дневно, односно нешто мање од 500 сваке секунде. Обухвата међународна плаћања, уплате и исплате, као и хартије од вредности. Без овог система је, практично, немогуће замислити нормално пословање с иностранством. Због нуклеарног програма Ирану је, на пример, СВИФТ блокиран 2012. године, што је нанело огромну штету овој земљи која је у тренутку изгубила половину прихода од нафте и 30 одсто својих спољнотрговинских прихода.
Препоручујемо
ИСПОВЕСТ СРПКИЊЕ ИЗ УКРАЈИНЕ: "Пробудиле су ме детонације, нисмо очекивали бомбе!"
24. 02. 2022. у 20:53
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)