ЗЕЛЕНСКИ ЖАЛИ ЗА АТОМСКИМ ОРУЖЈЕМ: Украјински чвор се све више затеже, у Донбасу наставак пуцњаве, у Русију евакуисано 40.000 особа
ПРЕДСЕДНИК Украјине Владимир Зеленски је потпуно потпао под утицај најрадикалнијих ратоборних група, па сада и на међународној сцени јадикује што нема атомско оружје.
На Минхенском међународном форуму о безбедности који је одржан током викенда, Зеленски је рекао да је дао задатак свом Министарству спољних послова да по четврти пут покуша да сазове самит земаља које су потписале Будимпештански меморандум 1994. године када се Украјина одрекла свог нуклераног наоружања у замену за безбедносне гаранције, наговештавајући да би тај потез могао бити поништен.
- Сада немамо атомско оружје, али ни безбедност, а остали смо и без дела територије која је по површини већа од Швајцарске, Холандије, Белгије - казао је Зеленски и додао да ако се потписници тог меморандума не одазову, онда ће га Украјина поништити.
То би значило да ће Украјина заправо покушати да направи своје атомско оружје. Експерти кажу да би међународна заједница блокирала увоз атомског горива у Украјину, па она не би могла никако да направи такву врсту наоружања.
Украјина се 1994. године прикључила земљама које су потписале Договор о неширењу атомског оружја. Тадашњи председник Украјине Леонид Кравчук тврди да су њему американци поставили ултиматум казавши да ако не потпише Будимпештански меморандум увешће му економске санкције.
Најагресивнији украјински политичари су више пута до сада говорили да је грешка што се Украјина одрекла атомског оружја.Бивши секретар Савета националне безбедности Украјине Александар Турчинов је већ говорио како би Кијев требало да направи ново атомско оружје. Турчинова је 2017. умиривао Курт Вокер, специјални изасланик САД, објашњавајући да би било погрешно да Украјина почне да прави ново атомско оружје јер са њим ништа не може да се реши.
У Минхену је током викенда Зеленски представницима запада казао да тражи јасан одговор на питање хоће ли Украјину примити у НАТО или не. "Реците нам поштено", казао је он.
Желећи да докаже како је кооперативан Зеленски је у Минхену рекао да је спреман да се у било којем формату сретне са председником Русије Владимиром Путином, у било ком граду од Париза до Пекинга. Али је прећутао да не жели да се сретне са представницима Доњецке и Луганске самопроглашене републике, што је прецизирано Минским договорима и што је више пута Путин поновио да је једини корак ка решењу кризе.
У самом Донбасу је и даље драматична ситуација, најгора од потписивања Минских договора 2015. године. На истоку Украјине последњих пар дана са обе стране се пуца из различитих калибара и обе стране имају рањене.
Због страха од рата из Донбаса је већ евакуисано у Ростовску област у Русији више од 40.000 особа, угланом деце, жена и старијих. Свакодневно се у Кијеву, као и у Доњецку и Луганску, тврди како они само одговарају на артиљеријске нападе противника. Председник Зеленски није одржао обећање дато у телефонском разговору председнику Француске Емануелу Макрону да његова војска неће одговарати на противничку паљбу како би се ситуација смирила.
У Доњецку су саопштили да су спречили украјинску диверзантску групу да изведе диверзију. Полиција Доњецке народне републике ухапсила је извесног Антона Мацањука, агента украјинске обавештајне службе који је учествовао у постављању експлозива под аутомобил начелник доњецке полиције Дениса Сињенкова. Агент је ухапшен у свом стану у Доњецку. После хапшења испричао је да је врбовао људе за постављање експлозива на одређеним објектима. Полиција у Луганску и Доњецку на више места је открила експлозивне направе које су поставили диверзанти из Кијева.
Генерални секретар Организације договора о колективној безбедности - у који осим Русије и Белорусије улазе и Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Јерменија - Станислав Зас, предложио је Кијеву да пошаљу своје миротворце на линији разграничења у Донбасу. За то је потребна и сагласност Савета безбедности УН.
А јуче су Минск и Москва одлучили су да наставе заједничке војне вежбе због војних активности у близини спољних граница Савезне државе Русије и Белорусије и заоштравања ситуације у Донбасу. Заједничке војне вежбе Русије и Белорусије "Савезничка одлучност 2022" почеле су 9. фебруара и било је планирано да јуче буду окончане.
И поред нараслих тензија амбасадорка Немачке у Кијеву Анка Фелдгузен казала је на кијевској ТВ да њена земља неће евакуисати амбасаду у Лавов, без обзира што су то учинили Велика Британија и САД.
- Ми морамо знати шта се овде стварно догађа. Видимо да је у Кијеву мирно, а у медијима се води рат лажима - казала је она.
ПОСЛЕДЊИ НАПОРИ
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон, који уједно председава и ЕУ, покушао је јуче поново да посредује у украјинској кризи, телефонским разговорима с председницима Русије и Украјине. Најпре је разговарао с Путином, дугих сат и 45 минута, а затим и са украјинским шефом државе Зеленским. Из Јелисејске палате су поручили да су Макрон и Путин разматрали начине да се избегне велики рат у Европи, у тренутку када, како се овде истиче, Запад више него икада страхује од руске инвазије у Украјини. Г. Ч.
ИСТОРИЈА
МОСКВА позива Запад на разум, изјавио је јуче портпарол Кремља Дмитриј Песков, додајући да Русија никада током своје историје није никога напала.
- Позивамо вас да се запитате: која је сврха да Русија некога напада? - рекао је Песков и истакао да је Русија, која је преживела толико ратова, последња држава у Европи која уопште жели да изговори реч "рат".
* * * * * * *
ЏОНСОН: РУСИЈА ПЛАНИРА НАЈВЕЋИ РАТ У ЕВРОПИ ОД 1945.
РУСИЈА планира нешто што би могао бити "по обиму највећи рат у Европи од 1945. године", изјавио је јуче британски премијер Борис Џонсон. Како преноси Би-Би-Си, он је најавио да би санкције Русији у случају инвазије на Украјину ишле много даље од онога што је раније сугерисано у јавности. Велика Британија и САД онемогућиће руске компаније да "тргују у фунтама и доларима", што ће, како је рекао Џонсон, "веома, веома тешко" погодити руску страну.
Британски премијер је поставио питање да ли је претња санкцијама довољна да одврати руског председника Владимира Путина јер, како каже, шеф Кремља можда не размишља логично "и не сагледава катастрофу која је пред нама".
* * * * * * *
ПРЕМЕШТЕНО 165 АТОМСКИХ БОЈЕВИХ ГЛАВА
ПРЕМА Будимпештанском меморандуму из 1994. Украјина се одрекла атомског оружја које је било на њеној територији у време СССР. Ракете су превезене у Русију, а за узврат су се Русија, САД и Велика Британија обавезале да ће бити гаранти урајинске безбедности.
У Украјини је било 165 атомских бојевих глава, али са тим ракетама се могло управљати само из Москве. Запад се тада плашио да после распада СССР-а из бивших совјетских република Украјине и Казахстана атомско оружје не стигне до терориста.
Препоручујемо
ЕРДОГАН ИЗМЕЂУ НАТО-а И РУСИЈЕ: Посета Кијеву покушај наметања посредничке улоге
03. 02. 2022. у 13:26
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)