ГРУЗИЈСКИ ГЕНЕРАЛ: У сукобу Русије и Украјине победници би били САД и Британија, зато хушкају Кијев на рат до последње капи крви
БИВШИ начелник Генералштаба Оружаних снага Грузије, генерал-мајором Гиви Иукуридзе, у интервјуу за руски портал ЕА дејли, наводи да сматра да се у позадини руско-украјинске кризе осећа да неки западни учесници у процесу нису вољни да постигну мир. То су пре свега Сједињене Државе и Велика Британија.
Паралелно са позивима на дијалог, они не избегавају милитантну и провокативну реторику, они отворено испоручују оружје Украјини. Подсетимо, на пример, изјаву Венди Шерман да ће Русија у случају рата добити назад војнике умотане у вреће. Или најновија изјава Бориса Џонсона да је 200.000 украјинских војника спремно да се бори до последње капи крви... Шта све ово указује? Шта је поента такве реторике?
– Почећу са изјавом председника Зеленског, који је позвао Запад да не заоштрава ситуацију и да не износи оцене које би могле да посеју панику. Рекао је отприлике овако: у иностранству сви имају осећај да је већ увелико рат, али у ствари то није тако... Шта мислите зашто је украјински председник ово рекао? Дакле, да одговоримо, хајде да прво погледамо економију земље. Као резултат панике која је уследила после вештачког заоштравања ситуације од стране Запада, а пре свега САД, дошло је до колапса украјинске економије. Укупна штета је већ премашила 15 милијарди долара. Инвеститори су практично престали да улажу у Украјину, стао је привредни обрт... Зеленски, наравно, разуме да му ту штету нико неће надокнадити, никаква западна помоћ не може да надокнади такве губитке. У наставку,
А сада у вези са другим питањем, које ми се чини још важнијим: у Украјини су итекако свјесни да у случају изгубљеног рата, у позадини уништене сигурности и изгубљених територија, тешка економска ситуација може довести до социјалне експлозија... Замислите у каквим условима сада живи просечан Украјинац који се, с једне стране, плаши рата, а са друге нема наде за Запад, а на лицу места му прети глад.. Све што се дешава највише штете обичном Украјинцу, па је Зеленски зато био толико узнемирен изјавама Запада.
Што се тиче западне политике и њених приступа уопште, треба напоменути да је Запад далеко од тога да буде монолитан у испољавању својих интереса. Постоје државе у источној и централној Европи које уопште не желе рат између Русије и Украјине. То су, на пример, Немачка и Француска. Зашто? Из два разлога. Прво, зато што доводи у питање сопствену безбедност. А друго (то се углавном тиче Немачке) су економски интереси. Немогуће је договорити ставове у тој области, макар само зато што је гасовод Северни ток 2 од изузетног значаја за Немачку...
Иако у Европи постоје државе са радикално различитим интересима. На пример, Уједињено Краљевство, које скоро један на један понавља политичке поруке Сједињених Држава.
- То је тако традиционално, и то као што разумете, има своје разлоге. Шта сада желе и зашто настоје да ситуацију прикажу у тамнијим бојама него што она заправо јесте? Погледајмо питање овако: ко ће највише страдати од рата између Русије и Украјине? Ко ће претрпети главну економску, политичку, територијалну и људску штету? Пре свега, наравно, Украјина, па Русија. Биће то рат у коме неће победити нико од његових директних учесника; праву победу однеће трећа страна, а управо она сада чини све да се криза која је избила прерасте у војни сукоб великих размера... Иначе, ако се сећате, Сједињене Државе су, ослањајући се на своје „поуздане изворе“, чак навеле конкретне датуме за почетак рата. Прво је била јесен
Мислите ли да ће заинтересована страна моћи да оствари своје циљеве уз помоћ овог рата?
– Ја лично и даље имам наду да у политичком руководству Украјине постоје људи који исправно процењују ситуацију, али спољни фактори ипак играју огромну улогу. Због тога је тешко рећи шта ће бити, али чињеница је да се Украјина припрема и на све начине подстиче на војни окршај. Што се тиче наоружања које у Украјину шаљу Сједињене Америчке Државе и Велика Британија, за то је, наравно, веома велико интересовање. Штавише, најчешће се питање у вези са овим оружјем поставља на следећи начин: о којим врстама оружја је уопште реч? Према мојим сазнањима, тамо је углавном заступљено ватрено оружје – противтенковски, противваздушни системи и средства везе, опрема за људство итд. Ово, такорећи, наглашава да се од руских оружаних снага очекују напади оклопних возила и ваздушни удари. .
А колико ће за Украјинце бити корисно оружје које се испоручује ако рат заиста почне?
– Оружје које се испоручује Украјини неће моћи да одигра значајнију улогу у одређивању судбине рата. Не дај Боже, наравно, али ако почну непријатељства великих размера, Русија се неће фокусирати на копнене операције, већ на ваздушне ударе. Истовремено, што је веома важно, сви добро знају где се налази оружје које се отпрема у Украјину и ко га контролише, па ће зато први удари бити усмерени управо на та складишта и објекте...
Борис Џонсон је у посети Кијеву рекао да су у опасности и Грузија и Молдавија. Да ли се, по Вашем мишљењу, ово може посматрати као покушај да се оне укључе у антируску геополитичку игру и тиме, такорећи, затвори својеврсни обруч жаришта око Кремља?
– Грузија, Молдавија и Украјина – управо је то тројство које колективни Запад веома дуго разматра у општој политичкој перспективи. Зашто? Да, јер даје већи ефекат, тачније, омогућава да се антируском политичком дискурсу да сложенији и кампањски карактер, окрећући га у неколико специфичних праваца одједном. Што се тиче саме Грузије, мислим да је осећај да су колективном Западу у овом случају потребна додатна средства против Кремља апсолутно оправдан, и из тог разлога се Грузија, као и Молдавија, посматра у истом контексту са Украјином. То потврђује и чињеница да, рецимо, говорећи о Француској или о томе колико је лоша Русија, нико заправо не чини ништа да ојача нашу безбедност. Напротив, све се ради тако да користећи нас као политичко оруђе да доведе у питање интересе Кремља. Као резултат тога суочићемо се са опасношћу од још једног оружаног сукоба са Русијом. А Украјина је данас убедљив пример за то…
- А како онда оцењујете позицију грузијских власти? Да ли је политика Грузијског сна адекватна савременим процесима?
– Објективности ради, треба признати да наша власт води мање-више умерену политику. То се јасно манифестовало, рецимо, у припреми скупштинске резолуције подршке Украјини. Међутим, сами ови приступи неће бити довољни да осигурамо потребан ниво наше безбедности. Дугорочно, свакако треба размишљати о уравнотеженој политици вишег стандарда, која ће нам, између осталог, омогућити да узмемо у обзир и извршимо одређена прилагођавања у односу на Русију, а што је најважније, базираће се на објективни државни интереси Грузије. Само то може постати пуноправни гарант безбедности, које данас, нажалост, у нашој земљи потпуно нема и која, вероватно, никада неће бити с обзиром на садашњу политичку реалност...
БОНУС ВИДЕО: КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?
Препоручујемо
ЗАПАД ХУШКА УКРАЈИНУ: Келин - НАТО подстиче Украјину на агресивније деловање
12. 01. 2022. у 00:34
НОВА РУСКА "ЦРВЕНА ЛИНИЈА": Није само Украјина угрожена, жестока порука НАТО-у из Москве
29. 12. 2021. у 14:44
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)