ПУТИН ПОЧЕО ДА СЕ СВЕТИ ЗАПАДУ ЗА БОМБАРДОВАЊЕ СРЈ: Напад на Србију био је напад на Русију, јер је показао да реч Москве није битна
БОМБАРДОВАЊЕ Србије било је без преседана на више начина, пише за магазин Њујоркер Маша Гесен, руска активисткиња, а према њеном мишљењу, садашња политика Русије према Украјини је одговор на бомбардовање СРЈ, које Москва тада није могла да заустави.
Током конференције за новинаре која је уследила након разговора са немачким канцеларом Олафом Шолцом, немачки новинар је питао председника Путина "хоће ли бити рата у Европи?" На то му је Путин одговорио: "Канцелар је управо рекао да људи његове генерације (а ја сам припадник његове генерације) тешко могу да замисле било какав рат у Европи... Али ви и ја смо били сведоци рата у Европи, рата против Југославије, који је, замислите, покренуо НАТО. Била је то војна операција великих размера која је укључивала ваздушне ударе на европску престоницу, Београд. То се догодило, зар не?"
Путин је у суботу сат времена разговарао са председником Џоом Бајденом телефоном, на Бајденов захтев. Након тога, Путинов саветник за спољну политику Јуриј Ушаков рекао је новинарима да је Путин "дао Бајдену преглед односа између САД, Русије и НАТО".
"Руски председник је приметио, на пример, да су током Хладног рата Совјетски Савез и Сједињене Државе били тотални противници, али, рецимо, деведесетих година ми смо били као пријатељи, па чак и тада САД и НАТО нису били нимало конструктивни у својим односима са Русијом", додао је Ушаков.
НАТО предвођен САД је 24. марта 1999. почео бомбардовање Југославије. Оног дана када је кампања почела, Јевгениј Примаков, тадашњи руски премијер, био је на путу за САД, надајући се да ће добити зајмове MMD-a и поново преговарати о условима за милијарде долара дуга из совјетског доба. На путу је позвао потпредседника Ала Гора да га преклиње да прекине ваздушне нападе. Три сата касније, Гор се јавио да каже да су удари били неизбежни и да се Русија ти ништа није питала. Примаков је окренуо свој авион преко Атлантика и вратио се у Москву. Тако је окончана ера сарадње и аспиративног пријатељства између Русије и САД која је започела после Хладног рата. За Русе је тај прекид путовања изнад Атлантика био први пут да је постсовјетска Русија затражила своје право да буде саслушана.
Седамдесетосмодневно бомбардовање Србије било је без преседана на више начина, пише Маша Гесен а преноси Курир.
Предузето је без санкција Савета безбедности УН. Владе учеснице и велики део медија су га у представили као хуманитарну интервенцију. (Нисам једини који ту фразу доживљавам као оксиморон. Проверио сам са Лоренсом Дагласом, професором на Амхерст колеџу, који је опширно писао о праву и рату. "'Рат хуманитарне интервенције' је толико бизаран израз да се може користити као оправдавање сваке врсте агресије“, рекао је он). Интервенција је била таква да није дозвољавао могућност жртава НАТО-а. Авиони бомбардери су у почетку летели на висинама до којих српска ПВО није могла да стигне. Можда су због те висине НАТО снаге у неколико наврата бомбардовале цивиле.
Пре него што је кампања бомбардовања завршена, Луиз Арбур, тада главни тужилац Међународног кривичног суда за бившу Југославију (ICTY), именовала је групу за истрагу навода о ратним злочинима које су починили савезници у НАТО. Група је документовала неколико случајева у којима је било више цивилних жртава: савезници су бомбардовали путнички воз, конвој избеглица, једно село на Косову, а у Београду и кинеску амбасаду и седиште Радио-телевизије Србије. (Чинило се да су прве четири биле грешке, али телевизијски торањ је био на мети као извор српске пропаганде). У време када је извештај завршен, Арбур је завршила свој мандат у ICTY а њена наследница Карла дел Понте одлучила је да не отвори кривичну истрагу. "Није било шансе да Карла дел Понте подигне оптужбе против самих нација које су финансирале ICTY“, рекао је Даглас. "Да јесте, САД и Велика Британија су могле само да укину Трибунал".
Међународно право дозвољава војну акцију под два сценарија: ако нација или нације делују у самоодбрани или ако су под санкцијама Савета безбедности УН. Ипак, неки академици тврде да је бомбардовање СРЈ било легално.
Рад објављен у Параметрима, тромесечној публикацији Ратног колеџа америчке војске, 2000. године предложио је неку врсту "природног закона“ оправдања за рат; меморандум који је британском парламенту поднео професор права на Лондонској школи економије, тврдио је, у ствари, да је рат био легитиман чак и без одобрења Савета безбедности. "И даље ћете наћи значајан број правних научника који ће рећи: "Требало би да признамо да међународно право није лудачка кошуља", рекао ми је Даглас. "Али ако је закон само препорука, онда то није закон. 'Закони важе за њих, али не и за нас' није начин на који функционише правни режим. Бомбардовање СРЈ учинило је да међународно право изгледа као фарса. То се односи само на слабе".
Русија није имала директан удео у целој причи осим нејасне, сентименталне идеје о сродности са Србима јер су они, као и Руси, православци. (И већина Украјинаца, али то више није важно). У руском сећању, међутим, рат НАТО је био напад на Русију — јер је показао да Русија више није битна.
Према мишљењу Маше Гесен, Путинова политика према Украјини изгледа као дуго одлагани одговор на бомбардовање.
(Курир.рс)
БОНУС ВИДЕО:
Седамдесетосмодневно бомбардовање Србије било је без преседана на више начина, пише Гесен.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)