ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Конвенционални рат Русије и НАТО био би ужасан, али нуклеарни сукоб би буквално довео до смака света
ИЗВЕШТАЈ из 2002. показао је да ако само 300 од 1.600 распоређених стратешких бојевих глава Русије буде детонирано изнад америчких урбаних центара, 78 милиона људи би умрло у првих пола сата.
Како се криза у Украјини продубљује, прикладно је размотрити какве би стварне последице рата могле бити. Оружани конвенционални сукоб у Украјини био би ужасна хуманитарна катастрофа. Званичници америчке владе проценили су да би борбе могле да убију 25.000 до 50.000 цивила, 5.000 до 25.000 украјинског војног особља и 3.000 до 10.000 руских војника. Такође би могло да створи 1 до 5 милиона избеглица.
Ове бројке су засноване на претпоставци да се користи само конвенционално оружје. Међутим, ако се сукоб прошири ван граница Украјине и НАТО се укључи у борбе, ово би постао велики рат између нуклеарних снага са веома реалном опасношћу да ће бити употребљено нуклеарно оружје — а јавна дебата о овој кризи потпуно недостаје у расправи о овој страшној претњи.
Обе стране у таквом сукобу би, наравно, почеле борбу ненуклеарним конвенционалним оружјем. Али као резултат напретка у технологији и ватреној моћи током последњих деценија, ово оружје поседује много већи домет и деструктивност од ранијих модела, што им омогућава да гађају вредне циљеве — ваздушне базе, радарске станице, командне центре, логистичка чворишта, итд. далеко иза линија фронта. Како су се губици повећавали на обе стране – и ако би се једна или друга суочила са непосредним поразом – њени лидери би могли да се осећају принуђеним да употребе своје тактичко нуклеарно оружје да спрече такав исход. И америчке и руске војне доктрине дозвољавају употребу тактичког нуклеарног оружја у таквим околностима.
Упркос смањењу нуклеарних снага током последњих неколико деценија, Русија и даље има 1.900 комада тактичког нуклеарног оружја и 1.600 распоређених стратешких нуклеарних оружја. На страни НАТО-а, Француска има 280 распоређених нуклеарних оружја, а Велика Британија 120. Поред тога, Сједињене Државе имају 100 тактичких бомби Б-61 распоређених у базама НАТО-а у Белгији, Немачкој, Италији, Холандији и Турској, као и додатни 1.650 распоређених стратешких бојевих глава.
Ако би чак и једно нуклеарно оружје од 100 килотона експлодирало изнад Кремља, могло би да убије четврт милиона људи и да повреди још милион, потпуно надмашујуц́и способност руске престонице да реагује на катастрофе. Једна бомба од 100 килотона детонирана изнад америчког Капитола убила би преко 170.000 људи и ранила скоро 400.000.
Али мало је вероватно да би ескалирајући нуклеарни сукоб између Сједињених Држава и Русије укључивао појединачне бојеве главе над њиховим главним градовима. Уместо тога, вероватније је да би било много оружја усмерено против многих градова и да би многа од ових оружја била знатно већа од 100 килотона. На пример, руске бојеве главе од 460 СС-18 М6 Сатан имају снагу од 500 до 800 килотона. Бојева глава В88 распоређена на америчким подморницама Тридент има снагу од 455 килотона.
И Русија се, попут САД, ослања на тзв. нуклеарну тријаду. Потврдио је то и сам Владимир Путин када је једном приликом рекао да је нуклеарна тријада, састављена од стратешких бомбардера, интерконтиненталних балистичких пројектила и балистичких пројектила који се испаљују из подморница, основа руске одбране. Један од пројектила који је посебно занимљив широј али и стрчној јавности је "Сатана". Руски медији су након почетка украјинске кризе 2014. актуелизовали приче о овом оружју. Писали су како у историји човечанства није постојало тако моћно оружје као што је "Сатана" – руска интерконтинентална балистичка ракета, правог имена Р-36М2 Војвода. Наиме, име "Сатана" дао јој је НАТО који је назива СС-18 Сатан 3.
Да би се схватило колико је она заправо разорна, упоредили су је с нуклеарном бомбом баченом на Хирошиму.Бомба бачена на Хирошиму имала је снагу од 15 килотона, а њена експлозија убила је 70.000 људи. Једна ракета Р - 36М2 носи до 10 бојевих блокова од којих сваки има снагу од 750 килотона. Такође, неке од ракета опремљене су бојевим моноблоком изузетне разорне снаге од чак 20.000 килотона. "Сатана" је тешка чак 209 тона, врло је прецизна и, барем тако тврде Руси, може да допре до америчких ракетних силоса.
Москва спрема и нову верзију ове ракете која би требало током ове године да уђе у активну употребу.
Што се преостала два дела тријаде тиче, са руских подморница прете, између осталих, балистички пројектили Р-29РМУ2 Лајнер. 40 тона и 15 метара тешка "чудовишта" могу да носе 12 нуклеарних глава. Они су тек однедавно део нуклеарног арсенала Русије. Од ваздушних снага ту су легендарни тупољеви – суперсонични ТУ-22М и Ту-160 и стратешки бомбардер дугог домета, Ту-95.
Ипак, ово су само директни ефекти широке употребе нуклеарног оружја између НАТО-а и Русије. Глобални климатски ефекти били би још катастрофални. Недавне студије су потврдиле предвиђања, која су први пут настала 1980-их, да ће употреба нуклеарног оружја великих размера изазвати нагло, катастрофално глобално захлађење. Рат који укључује пун арсенал САД и Русије могао би да избаци до 150 тераграма (150 милиона метричких тона) чађи у горњу атмосферу, спуштајуц́и просечне температуре широм света за чак 18 степени Фаренхајта. У унутрашњим регионима Северне Америке и Евроазије температуре би се спустиле за 45 до 50 степени, на нивое који нису виђени од последњег леденог доба, што би довело до катастрофалног пада производње хране и глобалне глади која би могла да убије вец́ину човечанства. Чак и ограниченији рат који укључује само 250 бојевих глава у опсегу од 100 килотона могао би снизити просечну глобалну температуру за 10 степени, довољно да изазове глад без преседана у људској историји, која би готово сигурно донела крај модерне цивилизације.
(МОНДО/П.Латиновић)
БОНУС ВИДЕО:
КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)