АЛЕКСАНДАР ДУГИН: Агресивни глобализам довео до савеза Русије и Кине, Велика Евроазија неповратан крај западне хегемоније

М.Ђорђевић

08. 02. 2022. у 10:11

САДАШЊА криза у односима Русије са Западом није повезана ни са гасом ни са економијом у целини. Ради се о цивилизацијским и геополитичким процесима, а привреда и енергетика су споредни додаци, наводи руски филозоф и геополитичар Александар Дугин.

АЛЕКСАНДАР ДУГИН: Агресивни глобализам довео до савеза Русије и Кине, Велика Евроазија неповратан крај западне хегемоније

Фото: Printscreen

Са цивилизацијске тачке гледишта, реч је о идеологији демократа из Бајденове администрације. То је савез ултраглобалиста са неоконзервативцима и либералним јастребовима. Они виде како се униполарни свет, глобална либерална идеологија и хегемонија Запада урушавају и спремни су на све, чак и на Трећи светски рат, да би то некако спречили.

Глобалисти имају много непријатеља – популизам (укључујући Трампа), конзервативизам, политички ислам, итд. Али само две силе имају потенцијал да истински оспоре њихову хегемонију. То су Русија и Кина. Русија је војни гигант, Кина економски.

Ту на сцену ступа геополитика. За Бајдена је важно да отргне Русију од Европе, која тежи аутономној политици. Отуда украјински проблем и ескалација у Донбасу. Русија и Путин су на све могуће начине демонизовани, оптужени да су спремни за инвазију. Вашингтон се понаша као да се она већ догодила. Отуда санкције, па чак и вероватне превентивне војне акције у Донбасу. Пошто су сви на Западу сигурни у руску инвазију, свака војна операција Украјинаца коју подржава НАТО у Донбасу ће изгледати као одбрана. Истовремено, претпоставља се да ће медијска кампања покренута против Русије спречити њен адекватан одговор. А ако то не спречи, онда ће односи Москве са Европом у сваком случају бити прекинути.

Џозеф Бајден, Фото АП

Спорови око гаса и Северног тока 2 служе само као техничко средство за позициони рат.

Исто је и са Кином. Бајден је створио антикинески савез са англосаксонским земљама (Аустралија, Британија) АУКУС и КВАД са азијским – Јапаном, Индијом. Камен спотицања је Тајван (као Украјина у случају Русије). А циљ је да се поремети економска експанзија Кине у пројекту Један појас, један пут.

Савез Русије и Кине и комбинација руских намера да се обнови „велики простор“ са кинеским пројектом „Један појас – један пут“ у интегралном пројекту Велике Евроазије, значе неповратан крај западне хегемоније. Последњи састанци Путина и Си Ђинпинга не остављају сумњу да је Велика Евроазија озбиљан пројекат и да је одлука донета. Отуда помамни напад ултралибералног и глобалистичког Сороша на Кину.

Све је то класична геополитика, која буквално понавља атлантистичке пројекте од Макиндера до Бжежинског. Море (либерали, глобалисти) против копна (Евроазија).

У исто време, Русији и Кини би се могли придружити и други:

Латинска Америка, исламски свет, Африка (где су Русија и Кина почеле да чисте европске марионетске режиме), и сама Европа (која је све уморнија од атлантизма).

До сада су по страни само Индија (због сукоба са Кином и Пакистаном) и Јапан (који је и даље под строгом контролом САД), као и низ глобалистичких марионета.

То нужно утиче и на идеологију. Сви они који су против америчке хегемоније и Бајденовог неспретног покушаја да спасе униполарни модел (у духу „Лиге демократија“) почињу да се дистанцирају од либералне догме, посебно у њеном савременом потпуно одбојном и патолошком облику (уз легализацију и чак и агресивно тоталитарно наметање ЛГБТ+, геј бракова и других перверзија, као и уз директну претњу преношења контроле на вештачку интелигенцију, на шта се своде постхуманистички пројекти које активно промовише Биг Теч.). Ако овоме додамо неуспех политике борбе против ковида 19, сумњиву вакцинацију (углавном поништену омикроном), неоправдана и лоше организована затварања, орвеловске ковид-пасоше и тотални систем надзора, онда је очигледно да је колапс либерализма ближи него икад. 

Фото Архива

Успеси бунтовних камионџија из „Конвоја слободе“ у Канади, који су натерали либералног глобалисту Трудоа да се срамно крије, и све већа популарност антимакроновских кандидата у Француској (сви они – од Земура и Марин Ле Пен до Меланшона – заузимају антилибералне и анти-НАТО позиције) само су неки симптоми глобалног процеса: крај атлантистичке хегемоније.

Русија данас на врелину умирућег атлантизма одговара симетрично са позиције евроазијске геополитике, супротстављајући глобализму мултиполарност, а либерализму – алтернативне цивилизацијске вредности: традиционалне. Уместо ЛГБТ – традиционална породица (записана Уставом). Уместо индивидуализма – народ и његов историјски идентитет итд.

Кина, генерално, подржава овакав приступ Москве. Пекинг се такође противи глобализму и западној хегемонији и брани сопствене – овог пута кинеске – вредности.

Све се то јасно види у тезама најновијег Путиновог сусрета са Си Ђинпингом:

Москва и Пекинг намеравају да се супротставе сваком задирању у њихов суверенитет. Русија и Кина су узеле у обзир чињеницу да је Бајден створио антикинеске блокове и активирање НАТО-а у источној Европи и намеравају да се томе супротставе;

Лидери две земље су индиректно оптужили Сједињене Државе за биолошки тероризам („биолошка војна активност САД“ се назива претњом).

Пекинг подржава Москву у источној Европи, а Москва подржава Пекинг у Индијском и Тихом океану. Путин је отворено изјавио: „Тајван је ваш“ (Си Ђинпинг је промрмљао себи у браду: „У том случају, Украјина је ваша“). Обе земље се заветују на очување полицентричног модела светског поретка (тако треба разумети декларацију о лојалности принципима Јалтинског мира и УН).

Фото АП

Руско-кинеско-евроазијски блок се десио. Све остале земље морају да одлуче са ким су: са распадајућом агресивном и потпуно поремећеном америчком хегемонијом
или са блоком земаља  (укључујући Русију, Кину, Иран, Пакистан, Белорусију, Северну Кореју, Венецуелу, Кубу, Никарагву, Сирију, Мали, Централноафричку Републику, Буркину Фасо, Гвинеју и делимично Турску, Аргентину и Бразил) који се томе противе у име очувања државног суверенитета и цивилизацијског идентитета.

Будућност је, наравно, на страни мултиполарности, што значи Евроазије. Либерали су били заварани сопственим успесима које нису могли да консолидују и задрже после пада СССР-а. Светско царство није тако изграђено.

БОНУС ВИДЕО: 

Које тешке речи користе кандидати у америчкој председничкој кампањи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ВЕЛИКАНИ У ПРОБЛЕМУ: Бајерн и ПСЖ су у опасности да не играју нокаут фазу Лиге шампиона