НОВ НАЧИН БОРБЕ ПРОТИВ ДРОНОВА: Овако ће изгледати одбрана тенкова или неких других возила и положаја
СТРУЧЊАЦИ Војног универзитета Министарства одбране Русије смислили су нови начин борбе против роја малих дронова.
Они предлажу распршивање малих фрагмената муниције изнад заштићеног објекта из специјалног квадрокоптера, наводи се у документу објављеном на сајту „Роспатента“.
Према информацијама садржаним у материјалу, реч је се о минијатурној летелици опремљеној контролним блоком, вишецевним борбеним модулом и четири телескопска управљача хоризонтално окренута у страну и међусобно повезана мрежом. Та мрежа „распршује“ муницију у мале фрагменте који лете у различитим правцима.
Војска објашњава сврсисходност тог проналаска растућом претњом напада ројева дронова на важне објекте војне и цивилне инфраструктуре.
Интелигенција „роја“ предвиђа координисане активности великог броја „дронова-агената“ који сарађују међусобно и са окружењем. Упркос једноставности такве технике, беспилотне летелице у целини демонстрирају „изузетно сложено“ понашање, делујући као један велики организам.
Захваљујући својој слабој приметности, рој може да има велики утицај на ток борбених дејстава помоћу извиђања и наносећи из ваздуха ударе по борбеним возилама, контролним пунктовима, концентрацији живе силе и технике, чак и условима супротстављања система ПВО и средстава за радио-електронску борбу.
Према мишљењу стручњака Војног универзитета, постојећа средства за пружање отпора ројевима дронова (противваздушна одбрана, радио-електронско ратовање, баражни системи, ловачка и војна авијација и стрељачко оружје) нису у стању да се адекватно изборе са овим задатком, а осим тога, њихово деловање захтева значајна средства.
Систем описан у документу моћи ће да прикрије заштићене објекте фрагментационим пољем. У борбеном положају, дрон виси у ваздуху изнад објекта са отвореном мрежом. Мрежни сензори очитавају кретање нападачког „роја“ и шаљу сигнал електричним капсулама за пуњење вишецевног борбеног модула. Након тога све његове цеви пуцају у исто време, а овако створено фрагментационо поље уништава непријатељске дронове.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО- КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?
Препоручујемо
НОВИ СИСТЕМ ЗА РУСКИ УДАРНИ ДРОН: „Охотњик“ ће бити још моћнији и невидљивији
31. 01. 2022. у 17:13
ЗАПАД ИНТЕНЗИВНО ШПИЈУНИРА РУСИЈУ: Радари открили 56 страних авиона и дронова
24. 01. 2022. у 00:18
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)