ГЛАВНО ПИТАЊЕ СВЕТСКЕ ПОЛИТИКЕ Руска аналитичарка Елена Караева: Желе ли Руси у рат због Украјине?

М.Ђорђевић

28. 01. 2022. у 09:31

Ово питање неће бити на дневном реду предстојећег телефонског разговора Путина и Макрона, али је очигледно да је оно сада најважније, с обзиром на неколико месеци агресивне медијске хистерије, пише за РИА новости руска аналитичарска Елена Караева.

ГЛАВНО ПИТАЊЕ СВЕТСКЕ ПОЛИТИКЕ Руска аналитичарка Елена Караева: Желе ли Руси у рат због Украјине?

Фото АП

Садашња дипломатска активност Европљана објашњава да земље чланице ЕУ не желе да западну између чекића и наковња, али треба правити разлику између проукрајинског лобија,коју чине на пример Урсула Фон дер Лајен, њен заменика Жозеп Борела и „брегзитера“ Борис Џонсона и већине других. 

Став друге групације, став већине, изнео је немачки канцелар Шолц, који је јасно ставио до знања – ми ћемо подржати Украјину, али се нећемо мешати у војни сукоб.И у Немачкој тачно знају шта може да се деси ако Руси – као одговор и само због претње нападом на њихову земљу – одлуче да разговарају са Немцима оружјем.

Фото Танјуг/АП

Да не говоримо о томе да ће моћи да кажу довиђења руском гасу и другим енергентима.  Макронова ситуација је слична, а он као врховни командант не може да против Руса његове оружане снаге неће издржати ни дан.

Немачка је локомотива економије ЕУ, Француска је један од главних донатора паневропске касе, а ако је таква ситуација у ове две богате државе, шта онда рећи о војсци Португала? Или о грчким оружаним снагама? Или о борбеној способности јединица италијанске војске?

Ако њихов старији партнер Вашингтон одједном пожели да игра војничке игре, да ли ће Берлин, Париз, Лисабон, Атина или Рим моћи да га подрже и, најважније, чиме?

Једна је ствар бацати бомбе на беспомоћне Србе или Либијце, а сасвим друга ствар када изазивате нуклеарну силу чији је војни одговор увек био толико убедљив да су се и најврелије главе хладиле за следећих неколико деценијама.

Игра „одбране Украјине од руске агресије“ Вашингтон и Брисел су почели неколико недеља после срамотног бега из Авганистана, где су оставили све, од локалног особља и опреме до војног арсенала. Срамота и неуспех захтевали су надокнаду, али не само психолошку, већ и финансијску: одсуство велике војне операције ван Сједињених Држава, и далеко од граница НАТО-а значи и огромне финансијске губитке, како директно за војно-индустријски комплекс, тако и за његове подизвођаче.

„Неком рат, неком брат“. И у САД је позната ова једноставна пословица. Ако било који сектор привреде није подложан кризи, упркос разноликости епоха од хладног рата до детанта, онда је то је војна и паравојна сфера.

У том погледу, Украјина је чак боља од Авганистана: има бројнију компрадорску елиту, корупција је иста, али у принципу нема опасности.

Владимир Путин, Фото АП

И не треба се ни борити, довољно је само бити тамо, и с времена на време прошетати и правити имиџ бранилаца „демократије и слободе“. у телевизијским извештајима.

У овом плану је све савршено, и, генерално, водило се рачуна о интересима свих учесника нове забаве на озлоглашеној „великој шаховској табли“.

Осим Русије. Која је и овога пута успела – по цену колосалних дипломатских напора, стрпљења и доследне одбране хуманизма – да сачува, додуше крхке, мир и безбедност на континенту.  

И то је на делу одговор на питање да ли Руси желе рат.

БОНУС ВИДЕО: 

ТАКО СЕ ТО РАДИ НА МИНУС 20: Владимир Путин на богојављенском купању

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (4)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE