КАКО ДА СМАЊЕ БРОЈ НАРКОМАНА? Канађани и Американци би да декриминализују употребу хероина!

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 01. 2022. у 19:00

ЛИЧНА употреба хероина могла би да буде декриминализована у деловима САД-а и Канаде у нади да ће се зависници одрећи наркотика и лечити се, преноси The Telegraph.

КАКО ДА СМАЊЕ БРОЈ НАРКОМАНА? Канађани и Американци би да декриминализују употребу хероина!

Фото: МУП

Док је Лондон прошле недеље био последњи велики град у свету који се заложио за декриминализацију поседовања канабиса, ставови према много тежим дрогама већ омекшавају, а за то време се Северном Америком шири револуција у политици према проблему дрога.

Торонто, највећи канадски град с око три милиона становника, сада се залаже за допуштање зависницима и корисницима дрога да имају код себе мале количине хероина, кокаина и фентанила, снажног синтетичког опијата, без страха од кривичног прогона.

Тај нацрт подупиру градски званичници, који тврде да би блажи приступ корисницима дрога олакшао добијање помоћи, посла и становања, будући да не би носили стигму кривичног прогона досјеа.

Попут Ванкувера, Торонто већ покушава да смањи зависност о дрогама, дозвољавајући да се прописане алтернативе дрогама дају у надзираним "собама за конзумацију", што је приступ који се такође испробава на Менхетну.

Фото: Танјуг/АП Пхото

- Криминализација није успела. Не чинити ништа није успело. Ничије здравље се није побољшало. Морамо покушати нешто друго - изјавила је Рајанон Томас, која координира рад на сузбијању употребе дроге у Торонту.

Џастин Трудо, либерални канадски премијер, изјавио је крајем прошле године да је отворен за декриминализацију и да је недавно поставио новог министра за ментално здравље и зависности.

Број смртних случајева у Канади од предозирања опиоидима као што су хероин и фентанил креће се у смеру обарања прошлогодишњег рекорда.

У међувремену у САД-у, где се такође шире програми декриминализације, 100.000 људи умрло је од предозирања дрогом у 12 месеци, што је први пут да је смртност од употребе дрога прешла тај праг.

Декриминализација значи да, иако би поседовање и даље било противзаконито, починитељи не би били кривично прогоњени и добили казнени досије, већ би били кажњени новчано и преусмерени у програм лечења. Дилери би се, пак, и даље суочавали с пуном снагом закона.

У САД-у недавни обрт представља радикалну промену од приступа "рат против дрога", који датира још из времена администрације Ричарфа Никсона.

- Криминализација особа које узимају дроге имала је негативан утицај и исходе - изјавила је за Телеграпх Нора Волков, управница Националног института за злоупотребу дрога у САД-у, који се финансира из федералног буџета.

- То је довело до прекомерног затварања афроамериканаца и хиспаноамериканаца у овој земљи. Више осуђених за конзумирање дрога били су афроамериканци, иако нема доказа да они користе више дрога од белаца.

Додаје и да деца зависника који су завршили у затвору имају већу вероватноћу да ће и сама постати зависна.

Орегон је једна од првих држава која је кренула у смеру декриминализације тешких дрога.

Бирачи су подржали ту промену на референдуму 2020. године, а према којој поседовање малих количина дроге - попут два грама хероина - подлеже новчаној казни од 100 долара.

Казна се поништава ако се позове хитна полицијска телефонска линија и особа се добровољно пријави на медицинску процену.

Слична легислатива расправљана је и на Роуд Ајленду, Масачусецу и Мејну, где је меру увела Ан Пери, демократска посланица и пензионисана медицинска сестра.

Подстакло ју је искуство рада у руралном делу државе где је зависност, посбно о опиоидном оксиконтину, врло раширена.

- Имали смо људе који су се опорављали, али су и даље имали проблема. Кад би отишли у затвор, престали би да се лече и поновно су се јавили. Било је и људи који су били на опоравку, али зато што су били осуђени за кривично дело добили су одбијенице за посао.

Њеном предлогу опирала се локална полиција, па је одобрен само у доњем дому законодавног тела државе Мејн.

- Противимо се томе због учинка који има на људе - рекао је Едвард Толан, представник шефова полиције те државе.

Канадска полиција заузима другачији став и склона је томе да се у Ванкуверу и Торонту декриминализује приватна употреба тешких дрога.

- Имали смо ванредну ситуацију у јавном здравству овде у Канади са значајно повећаним бројем смртних случајева од предозирања - рекао је за Телеграпх Мајк Сер, председавајући радне групе канадске владе за коришћење илегалних супстанци.

- У 2015. години, овде у Британској Колумбији, где живи пет милиона становника, било је 529 смртних случајева од предозирања дрогом. Сада смо у ритму који иде према више од 2.000. То значи да шест људи умире сваки дан - додао је Сер, иначе шеф полицијске управе Аботсфорд.

- Кривичноправни систем не мења исходе. Постоји стигма коју ове дроге носе са собом, због чега се људи нерадо јављају и траже помоћ. Не желимо да људи узимају дрогу, али они који продају, увозе и производе ту дрогу и угрожавају нашу заједницу биће приоритет за полицију.

У целој Канади дозвољена је рекреативна упораба марихуане за одрасле. У САД-у је то легално у 18 држава, а Вашингтон и Конгрес разматрају укидање савезне забране.

Но, неки законодавци желе да иду даље у декриминализацији, али не и легализацији употребе тешких дрога.

(Телеграф.рс)

БОНУС ВИДЕО - ВЕЛИКА МЕЂУНАРОДНА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ: Ухапшени Срби, потерница издата и у Бугарској

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику