КИНА - ПРВО ДА СЕ РАЗОРУЖАЈУ РУСИЈА И САД! Дан после саопштења о спречавању атомског рата, Пекинг најавио модернизацију арсенала
САМО дан пошто је пет земаља, сталних чланица Савета безбедности, објавило апел да се мора и може избећи нуклеарни рат, Пекинг, иако и сам потписник те објаве, саопштио је да модернизује сопствени нуклеарни арсенал.
Истовремено, Кина је одбацила оптужбе Вашингтона да своје резерве нуклеарног оружја убрзано увећава по обиму. Пекинг, наиме, тврди да је и даље реч о "минимуму, неопходном за обезбеђивање националне безбедности".
Кина истиче да је увек заступала "политику незапочињања сукоба", а то важи и за нуклеарно наоружање које, како тврди, не би употребила прва. Тако ће бити и убудуће, нагласио је у уторак Фоу Ционг, генерални директор Одељења за контролу наоружања при Министарству спољних послова Кине. Он је одбацио америчке тврдње да Кина шири свој нуклеарних арсенал. Вашингтон је недавно објавио да Пекинг планира да до 2030. године има чак 1.000 нуклеарних бојевих глава.
На огорчење због чињенице да је Пекинг повукао потез којим противуречи ономе што је парафирао и на шта се обавезао, Фоу Ционг, међутим, поручује да би Русија и САД, као две највеће нуклеарне силе, требало прве да направе кораке ка разоружавању, јер располажу са 90 одсто нуклеарних бојевих глава на планети. Он је у уторак позвао Вашингтон да не процењује кинески нуклеарни арсенал на основу сателитских снимака, јер је то "неозбиљно".
Неколико америчких медија објавило је да Кина гради силосе за интерконтиненталне балистичке ракете на најмање три локације, а "Вашингтон тајмс" тврди да је у обавештајним извештајима такав закључак изведен на основу сателитских снимака и да ће у три ракетне базе бити распоређено око 400 нуклеарних пројектила дугог домета.
У саопштењу о спречавању атомског рата, на коме је и потпис Пекинга, истиче се да до нуклеарног рата никада не сме да дође и да у њему не би било победника. Саопштење су, поред Кине, потписале још четири сталне чланице Савета безбедности, Русија, Велика Британија, Француска и САД, истичући да остају посвећене испуњавању обавеза из Уговора о неширењу нуклеарног наоружања.
Поручују да "нуклеарно наоружање треба да служи искључиво у одбрамбене сврхе, са циљем одвраћања и спречавања избијања рата". Ширење таквог наоружања морало би да буде спречено, истиче се у објави, која долази усред растућих геополитичких тензија између Москве и западних сила због позиционирања руских трупа на граници са Украјином.
- Одлучни смо да водимо конструктивни дијалог и уважимо туђе безбедносне интересе и бриге, али ниједно нуклеарно оружје не сме да циља на друго оружје, нити на другу државу - истиче се у изјави Пекинга, Москве, Париза, Лондона и Вашингтона. - Циљ нам је да дипломатским приступом избегну војни сукоби и ојача међусобно разумевање и поверење.
ЗА СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНОГ ОРУЖЈА
ПРИОРИТЕТ је наставак преговора на заустављању трке у нуклеарном наоружању у раној фази и, истовремено, нуклеарно разоружање, поручују ових пет земаља у свом документу. Оне се обавезују да ће наставити напоре за спречавање неовлашћене и ненаменске употребе ове врсте наоружања, јер је крајњи циљ свет без нуклеарног оружја.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)