РУСИЈА И АМЕРИКА "ЗАБОРАВИЛЕ" ЕУ: О безбедности Европе да се питају Европљани

Д. Савић

30. 12. 2021. у 07:11

НАЈАВА преговора америчких и руских званичника о безбедности и контроли нуклеарног наоружања 10. јануара, а два дана касније и Москве са НАТО, разљутила је - Европску унију.

РУСИЈА И АМЕРИКА ЗАБОРАВИЛЕ ЕУ: О безбедности Европе да се питају Европљани

Фото: Танјуг/АП

Фрустриран што је Брисел "заборављен", високи представник ЕУ за спољне послове Ђозеп Борељ оценио је као неприхватљиве услове о безбедносним гаранцијама које је представила Русија, упозориши истовремено да се преговори не могу одвијати без учешћа Уније. Иако је предвиђено да се Русија и ОЕБС, који укључује САД и њихове европске савезнике, састану 13. јануара, Борељ није крио незадовољство због изостанка ЕУ.

- Свако ко жели да преговара о будућој безбедносној архитектури у Европи требало би да разговара са Европљанима. Европска безбедност је наша безбедност, овде се ради о нама - казао је Борељ за немачки лист "Велт".

Истакао је притом да не могу да преговарају само две државе.

- Сада није послератни период. Постоје неке европске државе које нису чланице НАТО. Не би требало да постоји "Јалта 2", а ако дође до преговора, онда би то требало да буде "Хелсинки 2" - сматра шеф европске дипломатије.

Очекује се да ће се разговори Вашингтона и Москве фокусирати на гомилање руских трупа у близини украјинске границе и захтеве Кремља за прекид ширења НАТО на исток и војне сарадње са земљама као што су Украјина и Грузија. Али Борељ шири круг тема.

- Морамо разговарати о свим кршењима уговора од усвајања Хелсиншког завршног акта 1975. године. Не слажемо се са многим дешавањима у руској спољној политици и неким догађајима које Москва сматра својом унутрашњом ствари - изјавио је, истичући питање поштовања људских права у Русији.

Фото АП

- Територијални интегритет и право суверене државе да сама одлучује о питању сарадње са другим земљама су принципи о којима се не може преговарати - закључио је.

Истовремено, Бела кућа је о изразила нешто другачији став.

- Када седнемо да разговарамо, Русија може изнети своје бриге на сто, а ми ћемо своју забринутост ставити на сто и са активностима Русије. Биће области у којима можемо да напредујемо, и области у којима се нећемо слагати. То је дипломатија - закључио је портпарол Беле куће.

КРИТИКА "ДИКТАТА" МОСКВЕ

Борељу се посебно није допало што је руска страна први пут представила свој дневни ред у писаној форми, односно у форми уговора: "Пре тога се ово никада није дешавало. Ово раде само победници, они кажу: 'Ово су моји услови'. Захтевање безбедносних гаранција и окончање ширења ЕУ и НАТО на исток је руска агенда са потпуно неприхватљивим условима", тврди Борељ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи