РУСИ ВИШЕ НЕ ВЕРУЈУ: "Новости" анализирају - Зашто Путин упорно тражи писмене гаранције од НАТО да се неће даље ширити
КАД је руски председник Владимир Путин 1. децембра предложио да почну преговори о писменим, правним гаранцијама да се НАТО неће ширити на Исток, он је објаснио да Запад не испуњава усмено дата обећања.
Колико је руски председник био у праву, сведоци смо ових дана када се у Бриселу и Вашингтону утркују да убеде светску јавност како никада нису обећавали Москви да се НАТО неће приближити западним руским границама.
Американци нису ништа испунили од тога што су обећали највишим руководиоцима СССР-а. И последњи совјетски председник и "отац перестројке" Михаил Горбачов оптужио је Американце да су после распада СССР-а хтели да направе своју нову империју. Они су умислили да су победили у Хладном рату!
У Вашингтону и Бриселу су "заборавили" да је амерички државни секретар Џејмс Бејкер 1990. године обећао председнику СССР -а Михаилу Горбачову да се НАТО неће ширити на Исток. У сусрету са тадашњим министром спољних послова СССР-а Едуардом Шеварднадзеом 9. фебруара 1990. Џејмс Бејкер је казао да даје "железне гаранције да НАТО после уједињења Немачке неће ићи на исток". Истог дана Бејкер је Горбачову казао исто.
НИКО СЕ НЕ ШТРЕЦА
У КРЕМЉУ одлично знају да НАТО ратује због Украјине неће, а што се тиче нових санкција којима им прете, у Русији их више озбиљно не доживљавају. Од свих досадашњих санкција ништа мању штету од Русије имају они који их уводе.
Покушавао је Борис Јељцин да разговара са Билом Клинтоном око забринутости што се бивше совјетске републике примају у НАТО, али му је Клинтон одговорио да је то ствар воље народа тих држава. Није хтео ни да чује о обећањима које је давао државни секретар Џејмс Бејкер. А шта сада Американци и други чланови НАТО кажу?
Путин је на годишњој конференцији за новинаре рекао да Американци говоре да је "много тога речено". Дајте, покажите службени документ у којем је записано то обећање да се НАТО неће ширити на Исток. Да, таквог документа није било. Али у стенограмима разговора Шеварднадзеа и Бејкера је то записано.
Русија је прошле недеље предала текст свог предлога о заједничким гаранцијама безбедности у Европи. Москви су одавно отворено рекли да су против тога да се у НАТО приме Украјина и Грузија. Али у Бриселу и Вашингтону су против.
Американци су дуго обећавали руководству у Кијеву да ће их примити у НАТО и сада је њима тешко да Украјинцима кажу да су за њих врата затворена. Додуше, речено им је у неколико наврата да ће проћи десетак година. Заменица државног секретара задужена за Европу Викторија Нуланд, коју су Украјинци запамтили док је делила кекс на Мајдану у центру Кијева, људима који су направили државни удар, недавно је прекорила председника Украјине Владимира Зеленског. Казала му је да се треба бавити реформама у својој земљи и да престане стално да понавља питање када ће његову земљу да приме у НАТО.
Американци као да су заборавили да су они хушкајући националисте 2014. у Украјини обећавали да ће их примити брзо у НАТО и Европску унију.
Присетимо се да су Американци обећавали и Грузији да ће је примити брзо у НАТО. Слали су у Тбилиси војне инструкторе који су хушкали против Руса. Политички незрели и болесно амбициозни тадашњи председник Грузије је кренуо у рат против Русије и после неколико дана срамно капитулирао.
Руководства Грузије, а затим и Украјине није отрезнило ни то што су им Американци отворено рекли да не намеравају да шаљу своје војнике и ратују против Руса ако дође до евентуалног рата. Истовремено им шаљу војну помоћ и хушкају их против Руса.
У јануару би требало да почну преговори између представника Русије и САД. Стигао је и предлог из Брисела да се у јануару одржи Савет Русија - НАТО. У Москви кажу да се тај предлог сада разматра и да је Русија спремна за директан дијалог о гаранцијама безбедности у Европи.
Многима на Западу није јасно како тако оштро и у ултимативном тону Путин тражи да се што пре потпише договор о гаранцијама безбедности у Европи којим би се тачно рекло да нема размештања ракета малог и средњег домета, као и да се заустави примање у НАТО руских комшија.
БУШОВИ БАТАЦИ
КАД је срушен СССР, а правна наследница постала Русија, њен председник Борис Јељцин се показао као недорастао преговарач. Економски покрадена Русија се била срозала до тога да је добијала економску помоћ са Запада. Пробирљиви Американци, који због страха од холестерола једу углавном само бело кокошје месо, па остају велике количине батака, слали су их у Русију где су се продавали замрзнути на уличним тезгама. Руси су их звали "ношки Буша"!
За разлику од Јељцинове Русије, Путин је у последњих десет година успео да економски стабилизује земљу. Има јаку армију и најновије врсте оружја, тако да се у војничком погледу осећа потпуно сигуран. Ако се гледа гола статистика, Америка има више авиона и бродова, али сада Руси имају модерније ракете и спремнију армију.
- Ми смо прецизно и јасно рекли, даље кретање НАТО-а на Исток за нас је недопустиво. Нисмо ми дошли на туђе границе, већ је НАТО дошао у наше двориште - казао је пред новинарима Путин.
БОНУС ВИДЕО:
ТАКО СЕ ТО РАДИ НА МИНУС 20: Владимир Путин на богојављенском купању
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)