ЗЕЛЕНСКИ ТРАЖИ "ХАРПУН" ОД ВАШИНГТОНА: Украјина намерава да модернизује своју армију моћним америчким оружјем
ПОСЛЕ одласка Ангеле Меркел са места немачког канцелара председник Украјине Владимир Зеленски се јавно жалио да је она била главни противник међу земљама НАТО да се украјинској војсци продаје модерно наоружање.
Продато јој је само оружје против беспилотних летелица. Због тога су се из Кијева обратили Американцима да од њих купе противбродске навођене ракете "харпун", које лете ниско па их противнички радари тешко региструју. Први пут, украјинско руководство се са таквом молбом обратило Американцима почетком 2020 године.
"Харпуни" се могу лансирати са брода (РГМ-84), са подморнице (УГМ-84), као и из авиона (АГМ-84). Брзина тих ракета зависи од модификације - од 90 до 280 километара на сат.
У Кијеву истичу да је Украјина већ добијала од САД одређене врсте наоружања и муниције.
Руководство Пентагона је позвало и друге савезнике да скину ограничења око испоруке оружја Украјини.
Почетком септембра било је објављено да су у Вашингтону спремни да Кијеву пошаљу нови пакет војне помоћи у вредности од 60 милиона долара. На списку те војне помоћи између осталог је и нова партија противтенковских комплекса "Џевелин". Према Кијеву, "Џевелин" би требало до стигне до краја ове године.
Интересантно је да је ових дана нови министар одбране Алексеј Резников најавио да ће у ближој будућности јединице које штите украјинску обалу добити домаће ракетне комплексе "Нептун". Рад на "Нептуну" је почео још 2014. године, али се тада о томе није говорило.
"Нептун" има домет до 300 километара. Министарство одбране Украјине планира да та ракета која се води као комплекс РК-360, буде главна заштита украјинске обале.
Осим ракете и система за лансирање, Украјина ће направити и транспортно возило као и превозни командни пункт. Брзина ракете је око 900 километара, а лети на висини од три до десет метара како би је тешко откривали радари.
Московски војни аналитичари кажу да је "Нептун" направљен на основи совјетске ракете Х-35, само је модернизован систем управљања. Иначе, та врста ракета може да се користи не само са обале него и са бродова и авиона.
После припајања Крима Русији, Украјина је изгубила и главне бродове своје Црноморске флоте и обалне ракетне комплексе "Рубеж". Због тога су се у украјинском војном руководству плашили од евентуалног напада руске Црноморске флоте. У то време се често говорило о опасности руског десанта на украјинску обалу. На другој страни Руси су ојачали одбрану Крима јер су довезли обалне системе "Бал" и "Бастион".
Осим ракетних система, Украјина жели да у кооперацији са Турском производи савремене беспилотне летелице. Импресионирани успехом турских "Бајрактара" у ратовању у Сирији, Либији и Нагорном Карабаху, украјински највиши руководиоци су одлучили да и они праве такве беспилотне летелице.
ТРУПЕ ЗА ИСТОК
НЕМАЧКИ "Шпигл" пише да Американци предлажу да НАТО пошаље по 1.500 војника у Бугарску и Румунију као одговор на гомилање руских трупа на украјинској граници. Амерички генерал Тод Д. Волтерс, задужен за савезничке снаге у Европи, недавно је колегама у НАТО изнео тај план. Волтерс је на састанку саопштио да је Русија, након окупљања скоро 100.000 војника на граници ка Украјини, у стању да умаршира у суседну земљу и тамо остане.
ПРОМЕНА СТАВА ПОСЛЕ БРИСЕЛА
ПРЕДСЕДНИК Зеленски је после недавног састанка у Бриселу са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом (на слици) казао да верује у дипломатско решење будућности Донбаса. Изгледа да је Зеленски променио став кад се уверио да нико на Западу не намерава да шаље своје војнике да ратују против руске војске. Зеленски је био разочаран јер му Столтенберг није одговорио када ће Украјина бити примљена у НАТО.
ВОЛАС:НИШТА ОД ВОЈНЕ ПОМОЋИ
ЈУЧЕ је британски секретар за одбрану Бен Волас изјавио да је "мало вероватно" да ће Велика Британија и њени савезници послати трупе у одбрану Украјине ако Русија изврши инвазију на ту земљу. "Не би требало да заваравамо људе да ћемо то урадити", рекао је Волас, наводећи да су "Украјинци тога свесни". Он је додао да Украјина "није чланица НАТО, тако да је мало вероватно да ће неко послати трупе у Украјину да изазове Русију".
Русија је преместила хиљаде војника близу источних граница Украјине, што је навело Запад да верује како предстоји напад на Украјину. Москва је негирала планове за напад.
Препоручујемо
РУСИЈА ПОСТАВИЛА БРИСЕЛ НА МЕСТО: Европска унија је под пуном контролом НАТО-а
19. 12. 2021. у 19:24
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)