У ОМИЉЕНОЈ ДРЖАВИ ЗА ПОСАО СРБА, СВЕ ПЛИЋИ ЏЕП: Живот у Немачкој све скупљи, а плате готово замрзнуте
ПЛАТЕ у Немачкој договорене у колективном преговору са синдикатима, у просеку су порасле за 1,3 посто у 2021. у односу на годину раније, процењују у статистичком заводу.
То је њихов најслабији раст откада је завод почео да прикупља те податке 2010. године. С обзиром на то да се предвиђа да ће потрошачке цене ове године у Немачкој порасти за три посто, за тамошње грађане то значи да су им плате реално смањене. Док плате опадају, цене у Немачкој расту - за наредну година предвиђен је низ поскупљења и нових намета.
Немачка у 2022. улази са многим променама, које ће првенствено утицати на потрошаче. У фокусу су минималац, скупља поштарина, већи порез на ЦО2 емисије, али и разне друге ствари.
Бензин и дизел биће скупљи
Порез на ЦО2 се повећава од наредне године, уместо 25 центи по тони емитованог угљен-диоксида, плаћаће се 30 центи. То ће, између осталог, утицати на цене горива, али не тако значајно као почетком 2021.
Е-рецепт и е-боловање
Од 1. јануара 2022. у ординацијама ће бити обавезан електронски рецепт. Они који имају законско здравствено осигурање добиће QР код на свом паметном телефону или на папиру, пише фениx-магазин.де. Међутим, примењује се прелазно правило: обавеза се односи само на оне ординације које су технички оспособљене за тако нешто. Од 2022. запослени ће моћи и да поднесу захтев за е-боловање.
Корона бонус
Послодавци до 31. марта својим запосленима могу исплатити неопорезиви корона бонус у износу од највише 1.500 евра. Један од предуслова је да се новац користи за ублажавање додатног оптерећења, узрокованог кризом и да се исплаћује уз плате. Ова мера се односи на око милион радника у јавном сектору у савезним државама. Посебно се говори о медицинским сестрама које би могле добити бонус до 3.000 евра, али се још увек чека одлука нове Владе о износу и датуму плаћања.
Нема више возних карата
За сада још увек можете купити карту у возу, од особља Деутсцхе Бахн-а, у моменту када је воз већ кренуо. Али, од 1. јануара то више неће бити могуће, јер се папирне карте више неће издавати на лицу места. Алтернатива је дигитална карта која се може резервисати до десет минута након поласка, на сајту бахн.де или путем апликације.
Немачка пошта
Због повећања плата и трошкова, Немачка пошта (Деутсцхе Пост) у новој години планира повећање поштарине. Тако да ће од 1. јануара, рецимо, цена стандардног писма бити 85, уместо 80 центи. Цена пошиљки књига и пошиљки до 500 грама, коштаће 1,95 евра уместо досадашњих 1,90 евра.
Минималац
Минимална плата по закону тренутно износи 9,60 евра по сату. Од 1. јануара 2022. повећава се на 9,82 евра, а 1. јула наредне године - на 10,45 евра. СПД, Зелени и ФДП желе да повећају минималну плату на 12 евра по сату.
Повраћај на амбалажу и пластичне кесе
Од 1. јануара важи обавезни повраћај на амбалажу за пиће, који се односи и на амбалажу за сокове од воћа и поврћа који су раније били изузети од депозита од 25 центи. Од истог датума планира се забрана пласирања лаганих пластичних кеса на тржиште.
Возачке дозволе
Према уредби ЕУ, све возачке дозволе издате пре 19. јануара 2013. морају бити замењене до 2033. - онима које су отпорне на лажирање. За особе рођене између 1953. и 1958. то заправо значи да морају да пожуре са заменом, јер им је рок да своје возачке дозволе замене најкасније до 19. јануара 2022. године.
Враћање електронских уређаја
У зависности од величине трговине и асортимана, дисконти и супермаркети ће морати да враћају старе електронске уређаје, попут електричних четкица за зубе, бријача или мобилних телефона, чак и ако су купљени негде другде. Међутим, већи уређаји, као што су стари телевизори, могу се предати само ако се купи нови уређај.
Порез: већи основни додатак
Порески обвезници ће 2022. имати нешто више неопорезивог новца, јер ће се основни неопорезиви износ повећати за 204 евра. У случају да особа није венчана, порез на доходак се плаћа само од опорезивог дохотка већег од 9.948 евра годишње. У случају брачних парова, износ се удвостручује на 19.896 евра.
Дужа гаранција за купљене производе
Свако ко купи производ за који се касније испостави да је неисправан или има грешку, од 1. јануара 2022. има боље услове за повраћај. Наиме, проширењем закона, неисправан производ се сада, уместо у року од 6 месеци, може вратити у року од 12 месеци.
Повећање дечјег додатка
Од 1. јануара се незнатно повећава дечји додатак, уз накнаду за породице с ниским примањима. Повећава се са 205 на 209 евра месечно, по детету. Али, то је на снази само ако се 1. јануара не одлучи о краткорочном повећању дечјег додатка, наводе у Министарству породице.
Централни банкари и влада позорно прате кретања плата у еврозони у потрази за назнакама води ли раст потрошачких цена до већих плата, што би могло подстакнути спиралу раста цена и плата и повећати инфлацију и у средњерочном раздобљу.
Пад реалних плата лоше утиче на будућу потрошњу домаћинстава, која је била једини покретач раста немачког бруто домаћег производа у трећем тромесечју, у условима уских грла у снабдевању и производних проблема у индустријском сектору.
Ограничења уведена ради зауздавања четвртог тала корона вируса вероватно ће у четвртом кварталу наштетити промету у малопродаји и пословању у сектору услуга, важним ослонцима раста највеће европске привреде. Нови канцелар Олаф Шхолц обећао је да ће повећати националну минималну плату у идућој години за око 25 посто, на 12 евра по сату.
БОНУС ВИДЕО - КАКО ФУНКЦИОНИШЕ ЉУДСКИ МОЗАК: Снимак са руског штанда у Дубаију
(Бизнис.Телеграф)
Препоручујемо
ПРВА ЗЕМЉА ЕУ ЛЕГАЛИЗОВАЛА КАНАБИС: На Малти одобрено гајење и лична употреба
15. 12. 2021. у 12:08
НЕМАЧКА УВОДИ ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ: За почетак у болницама и домовима за старе
10. 12. 2021. у 14:32
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (5)