НАПАДАЈУ МОСКВУ, ПА МОЛЕ ЗА ПОМОЋ: Бивше совјетске републике на Балтику опет морају да купују струју из Русије
ИСТОВРЕМЕНО док воде пропагандни рат против Москве и придружују се разним санкцијама, три прибалтичке државе, бивше совјетске републике, моле Русију да им повећа испоруку струје. У име њих, руском "Интер РАО" обратила се естонска компанија "Елеринг" која тражи више струје, а у посебно тешкој ситуацији је Литванија.
Из Москве је стигао позитиван одговор и обећање да ће, ако треба, повећати испоруке чак десет пута. У компанији "Интер РАО" су спремни да продају струју Литванији, Летонији и Естонији без обзира на русофобску кампању коју воде политичари тих држава.
Доказујући лојалност ЕУ, прибалтичке земље су почеле да праве уступке, па чак и оне које иду њима на штету. Посебно се у томе истиче Литванија, која је сада дошла у ситуацију да има проблеме са струјом, јер је управо по наговору из Брисела затворила своју "Игналинa" атомску централу која је могла још дуго да производи јефтину струју. Та атомска централа је направљена још 1983, а затворена је у децембру 2009. Она је била врло важна не само што је обезбеђивала Литванији довољно струје, већ је снабдевала и суседне земље.
Почетком овог века цена киловат-сата коју је производила "Игналинa" атомска централа била је два цента, а продаван је минимум за десет центи. Али после кампање из Брисела - како су тобоже совјетске атомске централе недовољно безбедне, руководство у Вилњусу је одлучило да затвори "Игналинa" централу.
Занимљиво је да је Естонија 2017. престала да увози руску струју коју је стизала из Лењинградске атомске централе. Тај "вишак" струје Руси су преусмерили ка Московској области.
Кад су у Белорусији у месту Островце почели да граде атомску централу, против те одлуке је у Литванији кренула пропагандна кампања. Говорило се како би у Белорусији могла да се догоди катастрофа попут оне која је била у Чернобиљу 1996. Чак су у приграничним областима Литваније власти почели да деле грађанима таблете јода. Не водећи рачуна о последицама, Литванија је одлучила да престане да купује руску и белоруску струју.
Али кад је дошло до енергетске кризе, Литванија је била приморана да купује струју на енергетској берзи, где струју продају и руски "Интер РАО", као и белоруски "Бел АЕЦ".
Ако се погледају енергетске карте направљене у совјетско време, видљиво је да је тај цели прибалтички регион био у једном енергетском струјном прстену.
ПОЉСКА ЦЕНА
ПОЉАЦИ су одлучили, само да не би куповали руску или белоруску струју, чак и да плаћају вишу цену киловата, па је набављају од Швеђана. Струја долази подводним каблом из шведског града Нурбеа.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (2)