АУТОНОМИЈА ЗА ДОНБАС? Бивши амерички амбасадор у Украјини открива шта Вашингтон тражи од Кијева
Украјина може да рачуна на помоћ САД, али Америка не намерава да се укључује у евентулне ратне операције против Русије у Донбасу. У случају ратног сукоба Русије и Украјине, САД би Москви могле да уведу "до сада невиђене санкције".
То је кључна порука 90-минутног разговора америчког председника Џозева Бајдена са украјинским лидером Владимиром Зеленским. Америка подржава територијални интегритет Украјине, али је њеном руководству сугерисано да се врати разговорима о реализацији Минских договора.
Представници америчке администрације мисле да би се у решавању кризе у источној Украјини могло очекивати да Бајден појача притисак на Кијев да ипак да одређену аутономију Доњецкој и Луганској области. Бивши амерички амбасадор у Кијеву Стивен Пајфер мисли да би могло да се догоди да се од украјинског руковдства тражи да у Донбасу сами одлучују о здравству, школству и полицији. Дакле, неће се доводити у питање суверенитет Украјине, или рад украјинске владе.
Особе упућене у америчко-украјинске разговоре тврде да су у Кијеву сада спремни да попусте и дају Донбасу "посебан статус", укључујући могућност за шира права у области културе и језика. Украјински врх не жели да Донбасу да право вета у вођењу националне политике.
До сада су и бивши председник Петар Порошенко, а касније и његов наследник Владимир Зеленски, игнорисали Минске договоре сматрајући их мртвим. Тражили су да се напишу нови договори, али нису хтели да се сретну са представницима Доњецке и Луганске самопроглашене републике. Порошенко је стално понављао да са "бандитима неће да разговара".
Власти у Кијеву су тражиле да се по сваку цену у преговоре о Донбасу укључи и Америка. Зеленски је веровао да ће Америка инсистирати да се и она придружи Нормандској четворци у којој су Француска, Немачка, Русија и Украјина. Али, сада је Бајден казао да он не намерава да се укључује у ту преговарачку четворку.
Зеленски ће се наредне недеље срести у Бриселу са француским председником Макроном и немачким новим канцеларом Олафом Шолцом. Што се тиче уласка Украјине у НАТО, из Вашингтона су поручили да ће бити потребно доста времена, најмање 10 година и да ће се поштовати жеља народа Украјине.
МОСКВА БРАНА ЗА "ТУЂМАНОВ РЕЦЕПТ"
Напокон Зеленски тврди да је спреман да одблокира разговоре о реализацији Минских договора и да има прецизне предлоге. Он је разговарао са премијером Хрватске Пленковићем око искуства које је Загреб имао у "мирној реинтеграцији окупираних територија". Сада за тај план Зеленски хоће да добије подршку Запада. Међутим, из Москве су већ поручили Зеленском да не рачуна да ће му Русија толерисати да направи оно што је Туђман учинио крајишким Србима.
Препоручујемо
КИЈЕВ ПРЕБАЦУЈЕ АРТИЉЕРИЈУ КА ДОНБАСУ! Страшно упозорење Марије Захарове
09. 12. 2021. у 14:24
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)