ГОРЕО ЖИВ И ПЛАКАО ОД БЕСА: Последње речи руског космонаута чуо је цео свет - Комаров је први човек који је умро у свемиру (ВИДЕО)
РУСКИ космонаут Владимир Комаров (40) је 1967. године кружио у свемиру око Земље у лоше конструисаној летелици, свестан да више никада неће жив крочити на земљино тло.
На телефонској је вези са Алексејем Косигном, премијером Совјетског Савеза и обојица плачу, јер знају шта несретног Комарова чека. Летелица му више нема ни горива, а падобрани из непознатих разлога неће да се отворе - Владимир Комаров зна да ће се у пуној брзини срушити ка Земљи и да ће се његово тело истопити у ватреној агонији. Док иде ка својој неминовној пропасти, на радију на Земљи се чује како плаче од беса и "псује људе који су га ставили у нефункционалну свемирску летелицу".
Веома детаљно описана трагедија Владимира Комарова појавила се у књизи "Старман" Џемија Дорана и Пирса Бизонија. Аутори су конструисали прчу на основу исповести КГБ агента Вењамина Ивановича Русајева, као и претходних извештаја новинара Јарослава Голованова у часопису "Правда". Ова верзија, уколико је истинита, мало је рећи да је шокантна...
Све је почело од присног и великог пријатељства два космонаута - Владимира Комарова и совјетског хероја Јурија Гагарина, првог човека који је отишао у свемир. Њих двојица су делили све, често излазили, ловили и пили заједно. Те кобне 1967. године, обојица су била на лиси за исту мисију орбитирања у соло летелици око Земље, и обојица су знала да та летелица није безбедна. Комаров је већ тада рекао пријатељима да зна да ће вероватно умрети, али није хтео да одустане од мисије, јер је Гагарин био његова замена и то је значило да би онда он умро - Комаров није могао то да допусти.
Гагарин предлагао да мисија буде одложена
Главни проблем због којег нису могла да буду спасена оба живота и мисија отказана до момента када би било безбедније да се лети, био је тадашњи вођа Совјетског Савета Леонид Брежњев, који је имао идеју спектакуларног мимоилажења две совјетске летелице у свемиру. План је био да се прво лансира "Сојуз 1" са Комаровом унутра, а следећег дана друга летелица са још два космонаута. Они би се срели и закачили усред свемира, Комаров је требало онда да пређе на другу летелицу и замени места с једним од друга два космонаута, па се кући врати у другој летелици. То би био, надао се Брежњев, совјетски тријумф на 50. годишњицу Комунистичке револуције и јасно је истакао да то мора да се догоди без икаквих одлагања.
Проблем је покушао да реши Гагарин. Већ совјетски херој и први човек у свемиру, он и још неки искуснији инжењери су прегледали "Сојуз 1" и нашли чак 203 проблема у структури машине - озбиљних проблема који су чинили да је ова машина опасна за летење у свемиру. Мисија, предложио је Гагарин, треба да буде одложена. Али, поставило се онда питање - Ко ће то рећи Брежњеву? Гагарин је написао објашњење на чак десет страна и проследио га свом пријатељу у КГБ-у Вењамину Русајеву, али нико се није усудио да то однесе до врха. Сви који су видели Гагаринов допис, па и Русајев, смењени су на ниже позиције, отпуштени или послати у Сибир. Комаров је схватио да одлагање мисије није опција. Нашао се са Русајевим и рекао му: "Нећу се вратити живи са овог лета".
Русајев га је питао зашто не одбије, на шта је Комаров одговорио: "Ако ја не одем на овај лет, послаће заменског пилота. То је Јура и он ће онда умрети уместо мене. Морамо да се бринемо о њему". Комаров је тада заплакао, прича Русајев у књизи.
На дан лансирања, 23. априла 1967. године, руски новинар Јарослав Голованов, писао је да се Гагарин изненадно појавио и захтевао да њега ставе у свемирску летелицу, иако није очекивао да он лети. Голованов је тада његово понашање назвао "изненадним хиром", али су касније многи истакли да је то највероватније био Гагаринов покушај да на силу упадне на лет и спаси пријатеља. Ипак, "Сојуз 1" је напустио Земљу са Комаровим за кормилом.
Чим је "Сојуз 1" почео орбитирање око Земље, тако је све кренуло да отказује. Антене се нису отвориле како треба, навигација је кочила, као и цео систем кретања. Планирано лансирање с друга два космонаута за следећи дан је отказано, а Комарова једина шанса за безбедан повратак на Земљу је угушена.
Све то време, америчке тајне службе су прислушкивале радио преносе и пратиле ситуацију из базе близу Истанбула. Агенти су знали да нешто није у реду, али нису могли да преведу лепо све речи. Касније је откривено да су чули како Комаров говори контроли на Земљи да зна да ће да умре. Премијер Алексеј Косигин га је онда позвао на видео позив да му каже да је херој, а ту је била и Комарова жена с којом је космонаут последњи пут разговарао о њиховој деци - сину и ћерки. Косигин је плакао.
Када је капсула са Комаровим почела да пада, а падобрани одбили да се отворе, на радију америчке тајне службе чули су се космонаутови бесни вапаји док је падао у смрт. Чули су га како говори "Температура расте у капсули", као и реч "убили", што се претпоставља да је руским инжењерима поручио да су одговорни за његову смрт. Због велике брзине при уласку у Земљину атмосферу, летелица се запалила, а Комаров жив изгорео.
Након његове ужасне смрти, Јуриј Гагарин је био ван себе и оштро је критиковао надређене који су допустили да његов пријатељ полети. Руси су повратили уништену летелицу, а од Комарова су нашли само окрњену петну кост која је била залепљена у мешавини машине и са изложеним остацима космонаута приредили почасну државну сахрану. Три недеље касније, Гагарин је отишао да види свог КГБ пријатеља, јер је желео да разговара о ономе што се догодило.
Нашао се са Русајевим у свом породичном дому, али се плашио да га прислушкују, па су разговарали док су шетали горе-доле по ходницима зграде. Комарова смрт те 1967. године променила је Гагарина и није више био оптимистични младић као кад је почињао свој успон. Такође, осећао је кривицу и Русајеву је рекао да мора да иде да види Брежњева лично. Био је у великој депресији јер није успео да убеди лидера Совјета да спречи лансирање.
Аутори књиге онда помињу гласину, која никада није била потврђена, да је Гагарин заиста отишао до Брежњева и том приликом му просио пиће у лице. Јуриј Гагарин је погинуо годину дана касније, 1968. године у авионској несрећи, годину дана пре него што су Американци први пут слетели на месец.
(Мондо)
Препоручујемо
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)