"ПОЛИТИКО": Источни грех НАТО савеза
УРЕДНИК часописа Политико Пол Тејлор прокоментарисао је актуелну кризу у источној Европи и најновије најаве о гомилању руских трупа на источној украјинској граници.
Тејлор се у ауторском тексту посебно осврнуо на активности НАТО-а у источној Европи и писао о обећањима НАТО-а из 2008. године.
- Обећавајући Украјини и Грузији да ће постати чланице НАТО-а 2008. године, не прецизирајући како и када, западна алијанса заправо сноси део кривице за ситуацију у источној Европи, која доживљава продужену кризу. На самиту НАТО-а у Букурешту 2008. године лидери НАТО-а су игнорисали историјске интересе Москве и подгревали илузије о томе да су Кијев и Тбилиси заштићени од Запада. Упркос отпору Немачке и Француске, дали су савезнику обећање које не могу да одрже - наводи се у тексту.
Он је нагласио да је самит у Букурешту означио кулминацију "униполарног тренутка".
- Такође, није успела да обезбеди безбедност Грузије и Украјине. Никакво уверење да НАТО није претња Русији и да је његова сврха искључиво дефанзивна, не може да умири Москву. Када су руске трупе сломиле грузијску војску 2008. године, председник Сакашвили је неразумно покушао да повратити подручје Јужне Осетије. Међутим, ни НАТО ни САД нису јој притекле у помоћ. Слично, Русија је анектирала Крим 2014. године, а Запад је само увео санкције без војне подршке Кијеву - написао је Тејлор у тексту.
Такође, наводи се да је овим чином послата порука да ни САД ни европски савезници нису спремни да ризикују рат са Русијом због Украјине или Грузије.
- Признати да ово није смиривање ситуације, већ реализам. Претварање да су ствари другачије није ништа друго до обмана - пише Тејлор.
Тејлор каже да Запад и НАТО могу помоћи Кијеву да ојача своје одбрамбене снаге да одврати руску агресију.
- САД, Британија и Турска већ помажу Украјини да постане војно способнија. Француска и Немачка треба да допринесу тим напорима - наводи се у тексту.
Тејлор у закључку истиче и да би Европска унија коначно требало да оде корак даље од претходних изјава о забринутости и вербалних упозорења Москви.
- Економске санкције треба дефинисати ако Русија покрене нову војну акцију у Украјини. Брисел такође може да пружи већу финансијску помоћ Кијеву. Такође, требао би се појачати политички ангажман на високом нивоу с три чланице Источног партнерства - Украјином, Грузијом и Молдавијом - тврди Тејлор.
Коначно, наводи се да садашње противљење Европске уније даљем проширењу, како на Исток тако и на Западни Балкан, значи неизвеснију будућност за европску будућност ових земаља.
БОНУС ВИДЕО: Експлозија код Лештана у фабрици ЕДеПро
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)