ДО ДОГОВОРА ЛАКШЕ ИЗВАН ВЕЛИКЕ СЦЕНЕ: У Риму окончан Самит лидера групе 20 најразвијених земаља света

Н. С.

01. 11. 2021. у 06:13

АКО је судити по извештајима из Рима где је јуче завршен дводневни Самит најразвијених земаља света Г20, више сагласја и договора је постигнуто током састанака на маргинама овог скупа, него на његовом званичном делу.

ДО ДОГОВОРА ЛАКШЕ ИЗВАН ВЕЛИКЕ СЦЕНЕ: У Риму окончан Самит лидера групе 20 најразвијених земаља света

Фото ЕПА

То се односи и на јучерашњи сусрет турског и председника САД, Реџепа Тајипа Ердогана и Џозефа Бајдена, на којем је постигнут договор да се "формирају заједнички механизми за побољшање затегнутих веза". Турски званичник је додао и да су разговори одржани у "веома позитивној" атмосфери. И то све само неколико дана након што су савезници из НАТО-а "за длаку" спречили велику дипломатску кризу када је Ердоган запретио протеривањем америчког амбасадора у Турској и других страних изасланика због тражења ослобађања затвореног филантропа Османа Кавале.

Два председника су разговарала о међусобној трговини, о НАТО савезу и стратешком партнерству, о поштовању људских права и владавини права, али и "отвореној рани" у међусобним односима - о захтеву Турске за куповину борбених авиона Ф-16, чему су се амерички законодавци успротивили зато што је Турска купила руске ракетне одбрамбене системе. "Председник Бајден је поново потврдио наше одбрамбено партнерство и значај Турске као савезника у НАТО-у, али је указао на забринутост САД у вези са турским поседовањем руског ракетног система С-400", наводи се у саопштењу Беле куће.

Реџеп Тајип Ердоган и Џозеф Бајден у Риму, Фото АП

Још један сукоб о којем се говорило у последнје време изгледа да је окончан у Риму, такође ван рефлектора главног скупа.

Након вишенедељних претњи и све већих изледа за увођење нових трговинских баријера, председник Француске Емануел Макрон и британски премијер Борис Џонсон договорили су се јуче да покушају да смање тензије око права на риболов након "брегзита". Тако се приватни састанак на маргинама самита Групе 20 (Г20) показао бољи од свих досадашњих покушаја мирења.

Уз то, САД и Европска унија објавиле су јуче да су окончале спор око тарифа за челик и алуминијум започет још 2018. године. Споразумом су одмах укинуте царине на челик и алуминијум из Европске уније, које је наметнула Трампова администрација.

На великој сцени Г20 је било мање успеха. Јуче по подне је објављено да су се учесници "компромисно обавезали да ће постићи неутралност угљеника до или око средине века".

Према финалном коминикеу, они су се, такође, сложили да укину јавно финансирање производње електричне енергије која се добија из угља у иностранству, али нису поставили циљ за постепено избацивање угља у земљи, што је јасан знак за највеће загађиваче угљем Кину и Индију.

То је мање од захтеване чврсте обавезе пре самита о томе како да смање емисију, истовремено помажући сиромашним земљама да се изборе са утицајем пораста температуре.

Бацање новчића у фонтану

ЛИДЕРИ најмоћнијих економија света окупљени у Риму на Самиту Г20 јуче ујутро су прошетали улицама Вечног града и бацали новчиће у чувену Фонтану ди Треви. Према легенди, ако баците новчић у барокну фонтану вратићете се у Рим. Амерички председник Бајден није био међу присутнима, а остали су по традицији, окренути леђима, бацили у фонтану по један евро. Монета од 1 евра коју је сваки од учесника бацио у фонтану је специјално искована за Самит Г20. Новчићи које туристи бацају у чувену фонтану скупљају се и одвајају за добротворне сврхе.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину