ВАРШАВ СКУПО ПЛАЋА НЕПОСЛУШНОСТ: Папрена глоба Суда правде ЕУ за Пољску због спорне реформе правосуђа

Горан Чворовић - стални дописник из Брисела

27. 10. 2021. у 22:48

СУД правде ЕУ осудио је Пољску на казну од милион евра дневно због тога што није суспендовала Дисциплинско веће Врховног суда, чиме се, како се истиче, доводи у питање принцип независности правосуђа. На овај начин конфликт између Брисела и Варшаве ушао је у нову, још затегнутију фазу.

ВАРШАВ СКУПО ПЛАЋА НЕПОСЛУШНОСТ: Папрена глоба Суда правде ЕУ за Пољску због спорне реформе правосуђа

Фото Shutterstock

У саопштеној одлуци, Европски суд правде је нагласио да ће Варшава морати да плаћа овај износ Европској комисији због непоштовања претходне судске пресуде и мера наложених средином јула ове године које су, како је наглашено, неопходне да би се избегла озбиљна и непоправљива штета по правни поредак ЕУ, као и по вредности на којима она почива, а посебно правна држава.

Пољска је нарочито на мети ЕУ после ступања на снагу, средином фебруара прошле године, контроверзне реформе правосуђа започете још 2015. Дисциплинско веће Врховног суда сматра се кључном тачком раздора, јер се, према Бриселу, на овај начин задире у независност судства. Спорно веће је задужено да надгледа рад судија, а може између осталог да им укида имунитет или смањује плате.

Убрзо пошто је реформа ступила на снагу, Европска комисија је, у априлу, прошле године покренула прекршајни поступак против Варшаве. Суд правде ЕУ је средином јула донео одлуку којом је од Пољске затражено да одмах расформира поменуту институцију. Како се то није догодило, Европска комисија је почетком септембра од истог суда затражила да наметне финансијску казну Варшави, у име независности и праведности судских система унутар ЕУ. Та казна је управо изречена.

Овим се само наставља дуга листа спорова између Брисела и Варшаве. Претходни је настао почетком октобра, када је Пољска прогласила примат националних закона над европским.

Сада се поставља питање шта ће се догодити уколико Варшава и даље не буде поштовала своје обавезе. ЕУ на располагању има два механизма, политички и финансијски, од којих се овај други очигледно највише исплати.

У теорији, ЕУ може да примени клаузуле из члана 7 Оснивачког уговора, према којима би одређеној земљи, у овом случају Пољској, било на неко време одузето право гласа у највишим институцијама. Али, то је у пракси мртво слово на папиру. За одлуку је између осталог потребан консензус, а неке земље, попут Мађарске, то не дозвољавају. Брисел је, уосталом, већ, безуспешно, покретао ову процедуру против Варшаве.

Од јануара ове године, међутим, ЕУ као могућност има и финансијско кажњавање чланица које не поштују основне вредности на којима почива. Тако је Варшави већ блокирана прва транша од 36 милијарди евра из свеобухватног европског плана обнове од 750 милијарди. Таксиметар, сада, откуцава милион дневно.

ЕВРОПА НАЦИЈА

ПОЉСКА и Мађарска, које се налазе на удару бриселске администрације, не намеравају да иступе из ЕУ. Сматрају да им је место у "Европи нација", што је политика коју су прихватиле и крајње десничарске формације неких других земаља, попут француског Националног окупљања на чијем челу је Марин ле Пен и која више не заговара напуштање ЕУ, већ њену реформу. Европска правила, иначе, не омогућавају да се нека држава избаци из чланства.

ЕУ НИЈЕ "БАНКОМАТ"

БЕЛГИЈА је упозорила Пољску да ЕУ не третира као "банкомат" како би повећала своје економско богатство, а да притом занемарује своје демократске принципе и принципе владавине права. - Не можете сав новац да ставите у џеп, а да одбаците вредности - рекао је белгијски премијер Александар де Кроа.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: деца из СОС Дечијег села Србија освојили су јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.