ПОСЛЕ "БРЕГЗИТА", "ПОЛЕГЗИТ" ТРЕСЕ БРИСЕЛ: Одлука Пољске да прогласи примат националних закона уздрмала устројство и сам темељ ЕУ

Горан Чворовић - стални дописник из Брисела

12. 10. 2021. у 10:15

СЛЕДИ ли после "брегзита" и "полегзит"? Размимоилажење између Варшаве и Брисела годинама је већ све израженије, а најновија епизода озбиљно је уздрмала темеље заједништва.

ПОСЛЕ БРЕГЗИТА, ПОЛЕГЗИТ ТРЕСЕ БРИСЕЛ: Одлука Пољске да прогласи примат националних закона уздрмала устројство и сам темељ ЕУ

Фото АП

После званичног закључка Уставног суда Пољске да одређени чланови европских споразума нису у сагласности с пољским уставом, практично је утврђен примат националних закона над европским. То је изазвало прави потрес у Бриселу, јер је тиме први пут доведен у питање један од стубова европског устројства.

Имајући у виду сталне напетости између Пољске и ЕУ, овакав сплет мало кога је изненадио. Штавише, у политичким круговима у Бриселу се истиче да се овако нешто и очекивало.

Неслагања су почела доласком на власт странке Право и правда 2015. године, а све се затегло убрзо, због пољске реформе правосуђа коју је оспоравала ЕУ. Брисел је у томе видео угрожавање независности судства, а Варшава мешање у унутрашње ствари суверене земље. Ређали су се, затим, различити ставови око миграната, права ЛГБТ популације, односа према медијима, слободи штампе... Покренуте су и процедуре санкционисања. Уставни суд је овако Бриселу послао поруку да коначно пусти Варшаву да суверено води рачуна о својим грађанима. Све је започело пре неколико месеци, тако што је премијер Моравјецки затражио процену Уставног суда.

Одмах су стигле реакције из Брисела и најутицајнијих европских престоница. Немачки шеф дипломатије Хајко Мас је позвао Пољску да потпуно поштује заједничка европска правила. Француски државни секретар за европске послове Клеман Бон је поручио да је одлука Уставног суда "напад на ЕУ". Председница ЕК Урсула фон дер Лајен је нагласила да је дубоко забринута и поручила да ће учинити да се поштују оснивачки принципи ЕУ. Из Брисела су најавили да ће користити сва расположива средства да би одбранили примат европског права. Прете новим санкцијама.

Пољска је већ озбиљно притиснута, јер јој не стиже збирних 57 милиона евра као део припадајуће помоћи за обнову после изласка из кризе. То представља чак 10 одсто пољског БДП-а.

После свега, поставља се питање да ли је могућ "полегзит", у коме неки одлуку Уставног суда Пољске виде као први чин.

Правно гледано, у европским основачким документима не постоји могућуност да се нека од чланица искључи. Пољска евентуално може да буде кажњена због непоштовања основних вредности, што је процедура која је у току, и чиме би јој евентуално, на одређено време, било онемогућено гласање у највишим телима Уније. Али, за то је потребна једногласна одлука осталих чланица, а тешко је замислити да би неке земље, попут, рецимо, Мађарске, могле да дају глас за тако нешто.

Остаје и могућност да Пољска сама затражи иступање. Али и то је веома мало вероватно. Премијер Моравјецки је сам изјавио да је Пољској место у европској породици народа. Грађани ове земље чак више од 80 одсто подржавају останак у ЕУ. То само говори да је ћорсокак на помолу.

ДЕСНИЧАРИ ПОДРЖАВАЈУ ВАРШАВУ

И ДОК Брисел прети новим санкцијама, европска десница се радује одлуци из Варшаве. Француска крајња десничарка Марин ле Пен је већ поручила да ће, ако дође на власт, такође установити примат националног законодавства над европским. Чак је и кандидат класичне деснице Гзавије Бертран истакао да би у устав унео механизам заштите виших интереса Француске.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА