ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА НЕ ЈЕЊАВА: Државе се враћају фосилним горивима, неке земље већ у потпуном мраку
ДРЖАВЕ "нагомилавају" фосилна горива, а то је потез који најављује скок глобалне емисије угљен-диоксида ове године и представља нову "претњу" циљу Париског споразума да се глобално повец́ање температуре ограничи на 1,5 степени Целзијуса.
Са друге стране, Кина, Индија и друге економије у развоју подстичу потражњу за угљем, а чак су и САД спремне да повец́ају потрошњу најпрљавијег фосилног горива, први пут за скоро десет година, показују прогнозе Међународне агенције за енергију (Интернатионал Енергy Агенцy).
Светске емисије угљен-диоксида достигле су врхунац пре почетка пандемије ковида 19, а онда се током 2020. године забележио највећи годишњи пад емисија још од 1965. године, показују подаци БП Плц-а. Ослобађање гасова са ефектом стаклене баште ове године до августа било је само један проценат мање него у истом периоду 2019. године, показују подаци Карбон монитора, групе која се бави праћењем емисија, пише Блумберг.
Прогноза за рекордне емисије је лоша позадина ЦОП26 климатске дискусије која ће се одржати у Глазгову, Шкотској, у новембру. Уједињене нације апелују на земље да доставе амбициозније планове, када је реч о емисијама, до почетка дискусије на којој се очекује окупљање званичника из скоро 200 земаља.
Да ли ће емисије достићи нове рекорде - вероватно ће зависити од времена, рекао је Стивен Џеј Дејвис, професор Универзитета Калифорније у Ервајну и један од водећих у групи Карбон Монитор. "Фосилна горива која се користе за загревање зграда могла би брзо да надокнаде један проценат ако је хладно."
Енергетска криза концентрисана је у сектору производње електричне енергије. Несташице природног гаса и електричне енергије биле су посебно оштре у Кини и Великој Британији. Емисије произвођача електричне енергије вец́ су порасле за 2,2 одсто на глобалном нивоу у периоду од јануара до августа у односу на исти период 2019. године, подстакнуте повец́ањем у Кини, Индији и Бразилу, показују подаци Карбон монитора.
Али на многим местима, испуштања угљен-диоксида из вец́ине главних извора на путу су да буду нижа него у 2019. години, јер су се постројења на угаљ угасила, а више соларне енергије и енергије ветра долази на мрежу. Емисије у Европској унији и Великој Британији током првих осам месеци ове године смањене су за 4,7 одсто у поређењу са истим периодом 2019. године, наводи група, која своје процене заснива на производњи електричне енергије, индустријској активности, копненом транспорту, домац́ем и међународном авио-саобраћају и стамбеном потражњом. У САД су пале 3,5 одсто.
Још један фактор који би могао да подстакне раст емисија је нови скептицизам према обновљивим изворима енергије под утицајем енергетске кризе. Поремећаји су последњих неколико недеља покренули дебату о утицајима светске транзиције на чистију енергију. Док неки доказе виде у "испрекиданости" енергије ветра и соларне енерије, други еквивалент, ако не и већу слабост због екстремних промена цена и нестабилности изазваних прекидима у ланцима снабдевања фосилним горивима и зависношћу од "петро-држава" попут Русије.
"Мене брине раст погрешне перцепције да је тренутна енергетска криза изазвана обновљивим изворима енергије, као и политикама које фаворизују обновљиве изворе", рекао је аналитичар БлумбергНЕФ-а Али Изади.
"Рационалан одговор на више цене фосилних горива, као и на више емисије, било би убрзање преласка на обновљиве изворе", закључује он.
Либан у потпуном мраку - најмање неколико дана
Либанска електроенергетска мрежа јуче је скроз угашена, након што су две главне електране остале без горива, саопштили су локални медији.
- Либанска мрежа за електродистрибуцију потпуно је обуставила рад данас у подне и вероватно неће функционисати до следећег понедељка - рекао је владин званичник Ројтерсу.
Електране Демир Амара и Ал Захрани престале су са радом након што су нестале залихе дизела, а производња енергије је пала испод 200 мегавата, пренео је Скај њуз. Прекјуче је због недостатка горива рад обуставила електрана Деир Амара, а затим јуче и термоелектрана Захрани.
Званичник је рекао да ће државна електродистрибуција покушати да искористи гориво од војске за привремено покретање електрана, али да се то неће десити у скорије време.
Нестанак струје ће потрајати најмање неколико дана, додао је Ројтерс цитирајући званичан извор.
БОНУС ВИДЕО: АНГЕЛИ МЕРКЕЛ ЗАЗВОНИО ТЕЛЕФОН НА САСТАНКУ СА ПУТИНОМ: Његова реакција ће вас одушевити
Препоручујемо
ЦЕЛА ЗЕМЉА ОСТАЛА БЕЗ СТРУЈЕ: Две главне електране у Либану остале без горива
09. 10. 2021. у 14:55
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (3)