РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ: Побеђена је једна од највећих пошасти човечанства - маларија

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

08. 10. 2021. у 20:11 >> 20:16

НАУКА је после 100 година истраживања победила једну од највећих пошасти човечанства, Светска здравствена организација одобрила је прву вакцину против маларије, која односи стотине хиљада живота.

РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ: Побеђена је једна од највећих пошасти човечанства - маларија

Фото: Архива ВН

Не заборавите да је реч о ендемској болести, вакцина не значи ништа за наше држављане који путују у Африку, упозорава инфектолог Проф. др Дарко Ножић.

Пре шест година се показало да је вакцина названа РТС,С или Mosquirix ефикасна у борби против маларије. Вакцину која ће, пре свега заштитити децу, развили су научници у Африци.

Зато је 2,3 милиона доза од 2019. године дато бебама у Гани, Кенији и Малавију у великом пилот-програму којим је координирала Светска здравствена организација. Сада је саопштила да вакцина британског произвођача лекова GalaxoSmithKline улази у широку употребу.

ВАКЦИНА ПРОТИВ МАЛАРИЈЕ – ЈЕДНЕ ОД НАЈВЕЋИХ ПОШАСТИ

Од маларије, коју преноси специфична врста комарца, годишње страда више од 400 хиqада људи, углавном деце у Африци. Већина оних које је болест убила била су млађа од пет година.

- Локализује се у јетри и слезини, људи заправо имају једну тешку анемију услед растурања црвених крвних зрнаца. Може да оде и на мозак, то је церебрална маларија, најтежи облик. Првенствено је паразит крви, али напада и све друге органе, јетру, слезину, мозак, плућа и често је смртоносан, каже Ножић.

Он додaје да је срећа што комараца који преносе маларију нема у земљама са сличном климом, инсекти који преносе паразит живе само на Афричком континенту. Свакако упозорава на опрез.

- То су специфичне врсте комараца, маларија је у суштини ендемска болест, везана за тропске крајеве, али није искључено, ако се комарци запате, да се пренесе. Било је пар случајева у Грчкој, биле су то избеглице које су у себи имале паразите. Али и ако се комарац неким случајем задеси на другом месту, онда није искључено да маларија стигне рецимо на Медитеран. То човек не може никад да искључи, каже овај лекар и додаје да је теоретски све могуће, па и преношење комараца авионом на други континент.

Он подсећа да је маларије шездесетих година прошлог века било и у Македонији, а 2016. четворица македонских држављана који су боравили у Африци, вратили су се у земљу оболели, један је преминуо.

Сваке године у свету се региструје више од 150, па и до 350 милиона нових случајева, а више од 400 хиљада људи не преживи ову болест.

- Досадашња вакцина је била само експериментална, зато ово јесте велика вест. Ипак, маларија је болест која се спречава лековима, али они који живе у Африци не могу да их пију. Медикаменте за спречавање маларије пију људи путују туристички или да раде тамо. Пију се лекови и на тај начин се спречава. Почиње се пре путовања, пије се током путовања и две, три недеље, касније.

Доктор Ножић скреће пажњу на чињеницу да људи, управо због тога што је реч о ендемској болести, мисле да маларија напада неког другог, одлазе у Африку без страха, а они који често путују понекад и забораве да пију лекове.

Некадашњи начелник Клинике за инфективне болести ВМА додаје да се и неколико наших пилота заразило и подсећа на случај докторке која је у Африци боравила у мировној мисији. Преминула је у Војномедицинској академији од последица тешког облика маларије.

Дакле, узимање лекова који могу да спрече маларију обавезно је пред пут на црни континент.

- Код нас је доступан Доксициклин, лек Довицин, он може да послужи, али има више специфичних лекова који код нас не могу да се нађу, а има их у Африци. Многи ће прeпознати да се ради о антибиотику, у праву су, али он делује на маларију, користи се и за лајмску болест и друге инфекције. То је лек који у Србији може да се узме у апотеци, каже Ножић и додаје да Србија не увози друге лекове против маларије, зато што није велика потражња.

Он верује да нисмо до краја свесни колико је добра вест стигла из СЗО, јер због чињенице да смо безбедни, не схватамо да је маларија пошаст која вековима односи огроман број живота, више него корона.

ЗАШТО СЕ ТОЛИКО ЧЕКАЛО

Упитан како је могуће да је вакцина против ковида 19 направљена непуних година дана од појаве вируса, а да се на цепиво против маларије чекало цео век, наш саговорник каже да је одговор комплексан, али да његов највећи део лежи у чињеници да је реч о ендемској болести, на најсиромашнијем континенту.

- Звучи чудно, али то је болест која је „домаћа“, требало би да се лако спречава. Маларија је као СИДА, болест која се не преноси са човека на човека, а за корону је била потребна брза реакција, јер су људи брзо умирали, заражавање је било масовно. Ово је ипак болест која је могла да се спречи на други начин, лековима.

Француски војни лекар Алфонс Лаверан је 1907. године добио Нобелову награду за откриће узрочника маларије. Познати биолог Роберт Кох открио је да се маларија може успешно спречити и исушивањем мочвара, природног станишта комараца.

rs.sputniknews.com

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

МЕЧ СА АРИНОМ ЈЕ ПРАВИ ИЗАЗОВ, АЛИ СУБОТА ЈЕ У МОМ МОЗГУ ДАЛЕКО: Киз пресрећна после уласка у финале Аустралијан опена