ПОТПУНО ЗДРАВА СЕЈАЛА ЈЕ ЗАРАЗУ И СМРТ: Случај првог нултог пацијента и даље збуњује лекаре

Novosti online

04. 10. 2021. у 00:37

ИЗРАЗ "нулти пацијент" већини је постао познат након избијања пандемије короне, када се трагало за првим пацијентом који је оболео од овог смртоносног вируса.

ПОТПУНО ЗДРАВА СЕЈАЛА ЈЕ ЗАРАЗУ И СМРТ: Случај првог нултог пацијента и даље збуњује лекаре

Фото: Јутјуб

Међутим, мало људи зна да је овај концепт уведен након случаја Мери Малоун, ирске куварице која је била преносилац тифусне грознице.

Свака епидемија има своју полазну тачку - тренутак када је прва особа, под одређеним околностима, постала носилац инфекције која се даље преносила на друге људе. Први "нулти пацијент" у историји светске медицине била је Мари Малоун, познатија као "тифусна Мери". Она је била та која је потпуно несвесно изазвала избијање тифусне грознице у Њујорку почетком 19. века.

Шта је тифусна грозница?

Бактеријска инфекција гастроинтестиналног тракта проузрокована бактеријом "salmonella typhi". Болест се јавља ретко у развијеним земљама, а чешћа је тамо где су лоши санитарни услови и контаминирана вода. Вакцинација, као и опрезност са коришћењем хране и воде током путовања могу да спрече инфекцију. Постоје три фазе инфекције. Свака следећа је прогресивно озбиљнија.

Симптоми

Јака главобоља, дијареја, али понекад и затвор, грозница, дрхтавица, губитак апетита, малаксалост, пролазни осип који се појављује на доњем делу груди и стомаку, бол у стомаку, слабост, умор. Салмонела колитис изазива крваве столице.

Терапија зависи од тежине инфекције, али може да укључује: инфузију и електролите, антибиотике, хоспитализацију. Антибиотици морају да буду пажљиво одабрани због све веће резистенције бактерија на антибиотике.

 

Ко је била тифусна Мери?

Мери Малоун рођена је 1869. године у Ирској - у округу Тироне. Иако је беба изгледала потпуно здрава, неки хроничари верују да је била заражена од рођења, јер према неким извештајима њена мајка је током трудноће оболела од тифуса.

Када јој је било 15 година, она и њена породица су емигрирали у САД, а Мери уместо да тражи мужа, што је било уобичајено за то време, почела је да ради као куварица у богатим породицама. Кад јој је била 31, Мери се преселила у мало месту Мамаронек, где се запослила у богатој породици. Међутим, врло брзо је постало јасно да нешто "није у реду". Један по један, чланови породице су почели да се разбољевају. Нико није помислио да окриви Малоунову, изгледала је апсолутно здраво. Ипак, локално становништво није могло а да не примети чињеницу да су се у року од две недеље, од тренутка њеног доласка у град, појавили оболели од тифусне грознице и завладала је паника. Сматрајући да ово није случајност, становници Мамаронека су избацили Мери из града.

Годину дана касније, 1901, преселила се на Менхетн. Буквално недељу дана касније, породица за коју је почела да ради озбиљно се разболела - мучили су се са напрестаним дијарејама и грозницом, а због болести су били принуђени да затворе перионицу. Тако је и Мери била принуђена да крене даље... Следећи послодавац је био локални адвокат, али и тамо је све врло брзо пошло по злу - седам од осам чланова породице оболело је од тифуса. Малоун је одлучила да остане да брине о болеснима, не сумњајући да њено присуство само погоршава ток болести. За кратко време тифусна грозница проширила се ван адвокатске куће. Од 1900. до 1905. године Мери је шест пута мењала посао, сваки пут остављајући иза себе оболеле од тифуса, а често и мртве.

Године 1906. Мери се запослила као куварица у породици њујоршког банкара Чарлса Хенрија Ворена. Крајем лета породица је изнајмила кућу на Лонг Ајленду како би уживала у последњим сунчаним данима, а Мери се преселила са свима. За само недељу дана, шест од једанаест чланова домаћинства (укључујући и децу) разболело се од тифусне грознице. Овога пута се Мери брже-боље дала у потрагу за новим послом.

На трагу смрти

Можда би Мери наставила да шири заразу и практично убија људе да станодавац ове куће на Лонг Ајленду није био је забринут због изненадног избијања тифусне грознице. Схватио је да у будућности неће моћи лако да изда викендицу, па је одлучио да открије шта је изазвало инфекцију. Ангажовао је санитарног инжењера Џорџа Сопера да истражи, а срећом овај се разумео у болест.

Врло брзо је открио да су све породице, где је забележена инфекција, имале једно заједничко - куварицу Мери Малоун. Нажалост, док је Сопер пронашао девојку, она је већ радила у новој породици на Парк Авенији и успела да рашири инфекцију у домаћинству - ћерка власника је умрла, а двоје слуга су хоспитализовани. Џорџ је покушао да убеди Мери да је она носилац инфекције, али је она категорично одбила да се тестира. Укључена је и докторка Џозефин Бејкер, али куварица је и даље тврдила да је здрава, јер је наводно недавно прегледана и потврђено је да није заразна. На срећу, власти су очигледно више веровале стручним лицима него једној куварици, па је Мери убрзо ухапшена и послата у затворску болницу.

Затворска болница

У затворској болници Мери је пажљиво прегледана и откривено је да у жучној кеси постоји жариште бактерија сличних тифусу. Лекари су предложили да се Малоун подвргне операцији уклањања бешике, али је она, уверена да је у праву, одбила операцију. Ипак, током суђења, Мери је признала да је често занемаривала стандардна хигијенска правила и да, на пример, није увек прала руке пре кувања. Суд је ово сматрао тешком основом за казну и послао је у карантин на три године на острво Норт Брадер близу Њујорка. Изолација ју је буквално довела до лудила.

Овај случај је Сопер објавио 1907. године у часопису ЈАМА (Journal of the American Medical Association) и тада је први пут за Иркињу употребљен назив "тифусна Мери".

На острву је редовно пролазила све прегледе, осећала се добро. Занимљиво је да су тестови били позитивни или негативни. Након бројних жалби, власти су јој дозволиле да напусти острво, али под условом да никада више не ради као куварица и да се строго придржава санитетских правила. Ово је поштовала неко време, радила је као праља, али како је тај посао био много тежи од оног у кухињи, променила је име у Мери Браун и вратила се кувању.

Како је и даље веровала да је здрава, оглушила се о све лекарске прописе и поново је за собом сејала тифус... Овога пута полиција је знала кога да тражи и Мери је поново послата на познато острво Норт Брадер, али овај пут без права на ослобађање. Тифусна Мери постала је локална славна личност.

У 63. години Малоун је доживела мождани удар, након чега је била делимично парализована. Шест година касније тифусна Мери је умрла од упале плућа. Обдукција је показала да њена жучна кеса заиста садржи огромну количину тифусних бактерија, које је нису инфицирале, али зато јесу све са којима је дошла у контакт.

Због своје неодговорности, Мери је скоро изазвала праву епидемију тифусне грознице у Њујорку. Историчари кажу да не може са сигурношћу да се каже колико тачно људи је инфицирала и усмртила.

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

АЛБАНСКА ХИСТЕРИЈА! Видели колико странци воле Србију и хвата их толика паника - да више не знају где ударају