"ХЛАДНИ РАТ" НА ИСТ РИВЕРУ: Лидери ривалских економских сила укрстили копља на 76. заседању генералне скупштине УН

Д. САВИЋ

22. 09. 2021. у 22:47

KИНА никада, ни под којим условима, неће напасти било коју земљу, нити ће тежити хегемонији, изјавио је кинески председник Си Ђинпинг, обраћајући се светским лидерима на 76. годишњем заседању Генералне скупштине Уједињених нација, где је дебата јуче настављена усвајањем Дурбанске декларације о антирасизму.

ХЛАДНИ РАТ НА ИСТ РИВЕРУ: Лидери ривалских економских сила укрстили копља на 76. заседању генералне скупштине УН

Фото АП

У дебати посвећеној, иначе, окончању пандемије и редефинисању глобалне економије, Сијеви коментари уследили су неколико часова пошто је његов амерички колега Џозеф Бајден рекао да није имао никада намеру да започне "нови хладни рат".

- Успех једне земље не мора да значи неуспех друге земље. Свет је довољно велики да дозволи заједнички развој и напредак свих земаља - додао је Си у снимљеном говору.

Не помињући директно САД, Си је рекао да "спољна војна интервенција и такозвана демократска трансформација не би донела ништа друго него штету", истичући да "морамо да одаберемо дијалог и инклузивност пре конфронтације и искључивости".

Председник САД Бајден је у обраћању пред Генералном скупштином УН поручио да је свет на прекретници и да се мора брзо радити на решавању нагомиланих проблема пандемије, климатских промена и кршења људских права. Он није директно поменуо Кину, али потврдио је да постоји забринутост због повећаних тензија између две нације и нагласио да "САД не желе нови хладни рат".

Кинески председник је изјавио да Кина неће градити нове термоелектране на угаљ у иностранству, пошто су Јужна Кореја и Јапан повукли сличне потезе раније ове године.

- Кина ће појачати подршку земљама у развоју да се ослоне на развијање зелене енергије и енергије са ниским садржајем угљеника и неће градити нове термоелектране у иностранству - додао је Си.

Фото АП

Кина планира да дистрибуира широм света две милијарде доза до краја 2021. године, саопштио је кинески председник:

- Кина ће уложити максималне напоре да проследи две милијарде доза вакцина земљама широм света до краја године - рекао је Си.

Генерална дебата у седишту светске организације почела је, иначе, обраћењем генералног секретара УН Антонија Гутереса, који је замерио свету због неправедне дистрибуције вакцина против вируса корона. Гутерес је истакао да су слике из неких делова света, где су вакцине са истеклим роком, као и неискоришћене вакцине у смећу, оне које приказују "причу о нашим временима". Он је казао да је већина становништва богатијих земаља имунизована, док више од 90 одсто становника Африке није добило ниједну дозу.

Генерална дебата траје до 27. септембра, а очекује се да ће на њој учествовати више од 70 шефова држава и више од 30 шефова влада, док ће се остали обратити путем претходно снимљене видео-поруке.

МАКРОН: ФРАНЦУСКА ОСТАЈЕ У СБ УН

Француска је демантовала извештај британског листа "Дејли телеграфа" да је председник Емануел Макрон спреман да се одрекне сталног места Париза у Савету безбедности УН, у замену за формирање војске Европске уније. "Не, Француска се није понудила да напусти своје место у Савету безбедности Уједињених нација. Оно припада Француској, и то ће тако и остати", саопштило је француско председништво.

* * * * * * *

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАР УН ДОБИО ЗАХТЕВ ОД ВЛАСТИ У КАБУЛУ

ТАЛИБАНИ ХОЋЕ У УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ

ТАЛИБАНИ су, пре почетка Генералне скупштине УН, упутили писмо генералном секретару Антонију Гутересу са захтевом да се њиховом шефу дипломатије Амиру Чану Мотакију одобри да говори на пленарној седници. Писмо је потписано са "Министарство спољних послова Исламског емирата Авганистан". Одговор талибанима, чију владу у Кабулу није признала ниједна земља, не очекује се пре краја недеље.

Талибани желе да замене досадашњег авганистанског амбасадора при УН, Гулама Исакзаија, а да на његово место доведу свог досадашњег портпарола Сухаила Шахина.

Фото АП

Имати свог амбасадора у УН за талибане не само да би био велики корак према међународном признању, већ би то могло да им омогући приступ међународној помоћи.

Захтев талибана решаваће Одбор за сертификацију, који се састоји од представника САД, Русије, Кине, Шведске, Намибије, Бахама, Бутана, Сијера Леонеа и Чилеа. Како објашњава портпарол УН Фархан Хак, то тело одлучује који ће представници, а тиме и која руководства држава, бити призната у УН. Министри спољних послова Г20 требало је јуче, на маргинама скупа у УН, да разговарају како се у будућности носити са талибанима.  И. С.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ОВО ЈЕ СКАНДАЛ! НЕНОРМАЛНО! Предраг Мијатовић открио каква права има 25 играча Партизана: Никад то нисам видео!