АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ: За неколико дана милиони Американаца могли би остати без новца
АМЕРИЧКА министарка финансија Џенет Јелен упозорава да ће Америку погодити “економска катастрофа” ако се не одреди горња граница дуга.
Америчка министарка финансија Џенет Јелен упозорила је да ће неуспех Конгреса да подигне границу дуга „гурнути“ САД у финансијску кризу.
- САД су одувек плаћале своје рачуне на време, али преовлађујући консензус међу економистима и званичницима трезора обе стране је да би неуспех у повећању лимита дуга изазвао широко распрострањену економску катастрофу - написала је Џенет Јелен у тексту објављеном у листу Волстрит журнал.
- За неколико дана милиони Американаца могли би бити без новца. Могли бисмо да видимо неограничена кашњења у критичним исплатама и скоро 50 милиона старијих особа могло би неко време престати да прима чекове социјалног осигурања. Милиони породица које се ослањају на месечне пореске олакшице за децу могле би да доживе кашњења. Укратко, Америка не би испунила своје обавезе - упозорила је министарка.
Јеленова је нагласила да “нема ваљаног разлога за позивање на такав исход, свакако не и фискалну одговорност” и напоменула да је “преовлађујући консензус међу економистима и службеницима трезора обе стране да би неуспех у повећању границе дуга произвео широку економску катастрофу”.
Упозорење министарке уследило је усред повећања притиска на демократе да гласају за повећање горње границе дуга пре него што готовина већ у октобру нестане за сервисирање постојећих дугова савезне владе.
Републиканци у Конгресу, предвођени лидером мањина у Сенату Мичом Меконелом, обећали су да неће подржати повећање границе, како наводе, из осећаја фискалног конзервативизма.
Амерички дуг износио је у августу око 28,4 билиона долара (знатно више од 100 одсто БДП-a).
Обрачун горње границе дуга уследио је након одлуке Конгреса да у економију уложи више од билиона долара у последњих годину и по дана као одговор на економску кризу изазвану пандемијом корона вируса.
Републиканци и демократе тренутно не могу да постигну договор у вези са додатном предложеном потрошњом.
Законодавци ће морати да усвоје хитан привремени закон о финансирању до краја месеца како би избегли гашење владе.
Ова мера, позната као „трајна резолуција“, помоћи ће да се избегне гашење савезне владе – сценарио који су САД већ доживеле десет пута од 1980. године – укључујући и 35-дневно гашење између краја 2018. и почетка 2019. године под председником Доналдом Трампом.
Конгрес је повећао горњу границу америчког дуга отприлике 80 пута од шездесетих година, при чему се савезни дуг брзо приближио 29 билиона долара, а укупне обавезе – које укључују савезни дуг плус друге јавне и приватне обавезе – износе више од 85 билиона долара, или четири пута више од америчког БДП-а.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (1)