КО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ПАДА? Најјезивија фотографија 11. септембра постала симбол жртава САД - постоје две верзије о њој!

Татјана Марковић

12. 09. 2021. у 00:47

ТАЈ 11.септембар 2001. године обележио је један од најгорих терористичких напада у људској историји: напад авионима на торњеве Светског трговинског центра у Њујорку у којима је животе изгубило више од 3.000 људи.

КО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ПАДА? Најјезивија фотографија 11. септембра постала симбол жртава САД - постоје две верзије о њој!

Фото АП

Сведочења о том дану обележиле су фотографије авиона, торњева и рушевина. Али једна фотографија је другачија. "Човек у паду" фотографија је аутора Ричарда Друа и показује само човека који пада у сигурну смрт, а у позадини се налази безлична челична фасада торњева Светског трговинског центра у Њујорку.

Био је то дан у коме је хиљаде људи изгубило животе, дан је то у коме је промењен ток светске историје и смрт једног човека посматрана је као једна од трагичних прича тог 11. септембра.

Фотографије његовог пада убрзо су пале у заборав, а највише због притиска јавности. Сваки медиј који је објавио фотографије пада одмах се нашао на удару критика због недостатка емпатије у објављивању последњих тренутака једног човека.

Идентитет особе чија смрт је овековечена објективом фотографа Асошиејтед Преса, никад није потврђен. Претпоставља се да је готово 200 особа скочило у сигурну смрт како би избегло још гору смрт у пламену торњева. Након што су торњеви пали, хиљаде тела нашло се под тонама челика и бетона што је додатно отежало идентификацију жртава.

У две различите истраге, спекулисало се о различитим идентитетима скакача.

Прво је репортер канадског "Глоуб енд Мејл" Питер Чејни закључио да је на фотографији Норберто Хернандез, кувар у ресторану који се налазио на врху северног торња близанаца. Чак и неки чланови Хернандезове породице били су уверени да је реч о Норберту. Детаљнијим прегледањем осталих фотографија ипак су закључили да њихов рођак није човек на слици.

Фото. Принтскрин

У другој истрази часописа "Есквајер", репортер Том Џунод дошао је до закључка да би могло бити реч о Џонатану Брајлију. Тада 43-годишњи Брајли радио је као звучни техничар у истом ресторану као и Хернандез. Постоји теорија да, ако је стварно реч о Брајлију, он је случајно пао из ресторана. Наиме, Брајли је био астматичар и знао је да се налази у животној опасности када је дим почео да куља у ресторан.

Шеф ресторана "Windows оф тхе Wорлд" Мајкл Ломонако рекао је да постоји реална могућност да је реч о Брајлију. На једној од фотографија испод кошуље види се наранџаста мајица какву је он често носио. Старија сестра Гвендолина такође мисли да је на фотографији Џонатан.

- Када сам први пут видела фотографију и видела високог и мршавог мушкарца, рекла сам сама себи: 'Да не знам боље, мислила бих да је на слици Џонатан - испричала је она новинарима давне 2003. године.

Идентитет особе на фотографији никад неће бити засигурно утврђен, али остаће забележен у историји као најстрашнији показатељ људске немоћи пред безумљем тероризма.

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину