ХЛАДНИ РАТ У СВЕМИРУ: САД и Русија заратили због Међународне свемирске станице - Руси траже партнерство са Кином

Новости онлајн

02. 09. 2021. у 21:33

УПРКОС претњама да ће се Русија превремено повући из Међународне свемирске станице, шеф руске свемирске агенције сада је променио мишљење и рекао да ће остати НАСА-ин парнер док се станица не затвори.

ХЛАДНИ РАТ У СВЕМИРУ: САД и Русија заратили због Међународне свемирске станице - Руси траже партнерство са Кином

Фото: Танјуг/АП

- Ово је породица где развод унутар станице није могућ -рекао је ЦНН-у директор Роскосмоса Дмитри Рогозин.

Развод је деловао као врло могућ исход у јуну, када је Рогозин запретио да ће се повући из МСС ако Сједињене Државе не укину санкције руском свемирском сектору.

И сам Рогозин је на мети америчких санкција због тога што је био заменик министра одбране током анексације Крима од Украјине 2014. године.

- Или ћемо заједно сарађивати и санкције ће бити укинуте или нећемо радити, а Русија ће отворити сопствену свемирску станицу - рекао је Рогозин агенцији Тасс у јуну.

Сада је демантовао да је тако нешто рекао пред Доњим домом руског парламента.

- Мислим да је овде проблем у преводу. Ја, сасвим сигурно, нисам рекао ништа слично - рекао је он.

- Говорио сам о томе како можемо да наставимо наше пријатељство, наше другарске односе са америчким партнерима, док америчка влада уводи санкције против исте организације која снабдева Међународну свемирску станицу.

Односи две свемирске суперсиле тестирани су како политички, тако и у орбити.

У јулу, руски модул Наука случајно је "дао гас" завртевши на кратко свемирску станицу ван контроле.

У то време, у МСС-у су се налазила три НАСА-ина астронаута, двоје руских космонаута, један јапански и један астронаут Европске свемирске агенције.

Рогозин је признао да је људски фактор био проблем.

- Опрема се не квари сама од себе. За 21 годину никада ми се није догодило нешто тако. Старија генерација, која је знака како да пристане са овако комплексном структуром, се пензионисала - рекао је он.

Инцидент је довео у питање способност и поузданост Роскосмоса као најважнијег парнера НАТО на Међународној свемирској станици.

Сада, наука тешка 23 тоне, у којој се налази руска свемирска лабораторија и спаваоница, ради без проблема и, према Рогозиновим речима, гаранција је техничких способности и капацитета Русије.

САД и Русија су "свемирски парнери" од тест пројекта Аполо-Сојуз из 1975. године када је на америчку свемирску летелицу Аполо присала совјетска "Сојуз" капсула и тако сигнализирала крај прве свемирке трке.

- Мислим да ће се сарадња са Русима, која постоји од 1975. године наставити - рекао је администратор НАСА-е Бил Нилсон.

САД су покушале да прошире ово партнерство у свемиру и на Месец, са НАСАиним новим програмом Артемида, али Русија до сада није показивала жељу да се укључи.

- Да би се то догодило, тражимо одговарајуће услове од НАСА-е. Не желимо да будемо асистенти или слуге. Главни услов су једнака права када се дискутује о одређеним питањима и заједничке одлуке. То имамо на Међународној свемирској станици.

Рогозин каже да Русија жели да сачува своје партнерство са Сједињеним Државама.

- Ми поштујемо наше партнере у САД. Ми смо пријатељи - рекао је он.

Русија је, међутим, у јуну објавила да планирају да саграде базу на Месецу са најновијом светском свемирском суперсилом - Кином.

Та најава изазвала је бурне реакције у Вашингону и доживљена као јасан сигнал да Москва не жели сарадњу са САД.

- Русија је послала јасан сигнал удруживши се са Кином у истраживању Месеца, уместо да настави историјско парнерство са САД - рекао је члан подкомитета за науку америчког Конгреса, републиканац Џери Моран.

- Драго нам је што на нас гледате као на невесту која покушава да превари једног младожењу и изабере другог, али ствари нису како се чине - рекао је Рогозин и појаснио да Роскосмос жели сарадњу и са САД и са Кином.

- Ако не можемо да радимо са САД - и то не нашом кривицом, мада то може да се промени поделом одговорности, ризика, новца - онда нам је, природно, потребан други партнер - рекао је он.

(КУРИР)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину