ТАЛИБАНИ У ВИЛИ САРАДНИКА ЦИА: Башкаре се у Достумовом лукзусу, злато на сија на све стране
ДОК пола света не може да верује да је и Кабул пред падом, након што је Мазар и Шариф пао у руке талибана за само једно поподне, кад се после краћег окршаја предао скоро цео 209. корпус Авганистанске националне армије, талибани нису часили часа.
Најпре су из казамата пустили на слободу неколико хиљада затвореника, махом својих сабораца и припадника Ал Каиде, а затим су похрили да преко талибанске телевизије да објаве слику ни мање ни више него из виле Абдул Рашида Достума и објаве народу и свету у каквом луксузу је уживао сарадник и ФСБ и ЦИА, московски ђак.
Талибанска екипа се, како се види на камерама, сместила у Достумовом салону са ЛЦД телевизорима, софама, лепим теписима, вазама и кристалним лустерима, док на све стране сија намештај и предмети од злата.
Остатак куће за сада није приказан, али ако је судити по салону, шта се налази по собама, купатилу можемо и да замислимо.
У сваком случају један твитераш је лепо приметио да је корупција оно што је убило Авганистан и омогућило успон талибана. Корупција је разорила власт у Кабулу и по провинцијама, разорила је војску у коју су уливене милијарде долара, а ефекта није било никаквог, док о техници коју су поседовали чак неке чланице НАТО могу да сањају.
Није непознато да Достум воли да ужива у луксузу и да одавно није имун на паре, ма од кога стизале. Исто тако како је одлазио тако се и враћао. Наравно, био је богатији све више и више.
КО ЈЕ ДОСТУМ?
авганистански је политичар и маршал Авганистанске националне армије који је био потпредседник Авганистана од 2014. до 2020. године. Познат је и као лидер Националног исламског фронта Авганистана, односно авганистанске Узбекистанске заједнице. Био је контроверзни саветник за безбедност Хамида Карзаија у оквиру прелазне администрације Авганистана.
Достум је током своје две деценије каријере вође милиције склопио многе краткотрајне савезе. Достум је био радник који је постао синдикални шеф у сектору нафте и гаса, укључујући и путовање у Совјетски Савез на обуку 1980. године. Али убрзо је окупио десетине хиљада мушкараца да оформи већински етнички узбекистанску "милицију Достум", којој је наредио да подржи комунистичку владу у Кабулу и одбије снаге муџахедина које подржавају САД и Пакистан 1980-их. Достум је такође био у извршном већу Народно-демократске партије Авганистана.
Достум се тада окренуо против комунистичког председника Наџибулаха пред крај његове владавине 1992. - три године након повлачења Совјета из Авганистана. У том периоду Достум и други углавном узбекистански војни официри основали су странку Национални исламски покрет (Јунбесх-е Милли Ислами) са седиштем у Мазар и Шарифу. Достум се ускоро удружио са командантом муџахедина Ахмадом Шах Масудом. Достумове снаге су се бориле са Масудиовим људима да заузму Кабул, дозвољавајући Достуму да се накратко придружи влади муџахедина председника Бурханудина Рабанија.
Након што је оценио да је председник Рабани пропустио да му понуди место у кабинету, Достумове снаге су се накратко придружиле исламистичком вођи Гулбудину Хекматиару како би опседали владу муџахедина у Кабулу.
Достум је избачен из свог упоришта Мазар и Шариф и околне мини-државе 1997. године, и на крају је приморан да побегне у Узбекистан, Иран, затим Турску.
Он се поново појавио да подржи нападе предвођене САД-ом ради свргавања талибанског режима 2001. године, враћајући се у то подручје како би повратио контролу над великим деловима северног Авганистана.
Достум и његове присталице вешто су користили америчку подршку, а током америчке инвазије Мазари и Шариф је 10. новембра ослобођен од талибана, као први већи град у Авганистану. Достум и његови људи тада су заробили хиљаде талибана, од којих су многи нестали месец дана касније под никад разјашњеним околностима у догађају који се понекад назива масакр у Дашт-и-Леилију.
Достумов национални исламски покрет у Авганистану контролисао је бројне северне провинције пре него што су талибани дошли на власт - укључујући већину провинција Балк, Фариаб, Јовзјан и Саманган - и ту лежи његова база моћи. Од када га је администрација председавајућег Карзаија именовала за специјалног изасланика и војног званичника, Достум је покушао да поново успостави контролу над делом северног Авганистана који укључује отприлике 5 милиона људи. Његова владавина у региону генерално се сматрала друштвено либералном, али бруталном у третману опозиције.
Препоручујемо
ДА ЛИ ЋЕ РУСИЈА ПРИЗНАТИ ТАЛИБАНЕ? Искусни дипломата открио кога подржава Москва
15. 08. 2021. у 17:26
УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту
ЦЕЛА 2024. година протекла је у знаку повлачења украјинских трупа, које су губиле територије под притиском руских снага које напредују у североисточној Харковској области и источној Доњецкој области, пише Кијев индепендент у својој великој годишњој анализи дешавања на фронту.
24. 12. 2024. у 10:03
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)