ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Русија и САД први пут успеле да се договоре
РЕЗОЛУЦИЈА о продужавању прекограничне испоруке хуманитарне помоћи Сирији требало би да постане најважнија фаза у решавању кризе у Сирији и превазилажењу њених последица, изјавио је стални представник Русије при СБ УН Василиј Небензја.
- Данас смо сведоци историјског тренутка: Русија и Сједињене Америчке Државе су први пут успеле не само да се договоре, него и да доставе заједнички текст који су подржале све наше колеге у Савету безбедности. Надамо се да ће овакав сценарио постати прекретница од које ће имати користи не само Сирија и блискоисточни регион, него и цео свет - рекао је Небензја.
Захвалио је свим учесницима СБ УН, као и америчким колегама „који су радили у духу споразума који су постигнути током самита Русија-САД у Женеви“.
Небензја је истакао да се у тексту резолуције „први пут ставља акценат на потребу побољшања снабдевања преко контакт-линија“.
- То је у потпуности у складу са принципима УН-а о испорукама хуманитарне помоћи. Чланови Савета су сагласни да би хуманитарни рад требало да се односи и на критичне потребе сиријског становништва као што су снабдевање водом, здравство и образовање - истакао је руски представник.
Према његовим речима, чланови Савета су дали зелено светло да се прекогранични механизам постепено допуњава и затим замењује испорукама преко контакт-линије. Москва ће пажљиво пратити тај процес у наредних пола године.
Раније је Савет безбедности УН једногласно усвојио резолуцију Русије, САД, Ирске и Норвешке о прелазу „Баб ел Хава“ на сиријској граници. У усвојеном документу наводи се да се рад граничног прелаза продужава на пола године ( до 10. јануара 2022.), а затим на још шест месеци под условом да генерални секретар УН-а објави извештај где ће посебну пажњу посветити „транспарентности“ прекограничних операција и напретку у осигуравању испорука хуманитарне помоћи преко контакт-линија.
Режим поједностављене испоруке хуманитарне и медицинске помоћи у Сирију из суседних држава, првенствено из Турске, преко контакт-линија и граничних прелаза на снази је од јула 2014. године. Како је сиријска војска почела да успоставља контролу на све већој територији, Дамаск и Москва су се залагали за постепено укидање рада граничних прелаза. Десетог јула је истицало ограничење за рад јединог преосталог прелаза на сиријског граници „Баб ел Хава“.
(Спутњик)
Препоручујемо
ПУТИН И БАЈДЕН РАЗГОВАРАЛИ ТЕЛЕФОНОМ: Теме - Сирија и сајбер безбедност
09. 07. 2021. у 20:17
НАПАДНУТА АМЕРИЧКА ВОЈСКА! Паклено вече у Сирији, проирански борци их засули ракетама
04. 07. 2021. у 21:25
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)