КОРОНА ВИРУС НЕ ПОСУСТАЈЕ У ИТАЛИЈИ: Нови извештај указује - и даље циркулише више сојева

Милица Остојић/Рим

08. 07. 2021. у 19:18

МЕЂУНАРОДНИ истраживачки центар „ГИСАИД“ из Минхена, који се бави глобалним научним истраживањем и прикупљањем података о корона вирусу у свету, саопштио је податке везане за Италију, земљу у којој је регистровано 9 варијација овог вируса, а од којих 5 само у последњем месецу. Изражена је и посебна забринутост због успона делта соја вируса у тој земљи.

КОРОНА ВИРУС НЕ ПОСУСТАЈЕ У ИТАЛИЈИ: Нови извештај указује - и даље циркулише више сојева

Фото Танјуг-АП

Ова институција која се бави прикупљањем података и аналитичком обрадом информација на нивоу свих земаља света, изнела је данас суморне резултате у којима се наводи да је крајем јуна алфа сој (први пут идентификован октобра 2020. у Великој Британији) био и даље доминантан у Италији међу 53,5 процената укупно оболелих. Тек последњих неколико дана забележен је тренд његовог опадања, тако да је проценат заступљености овог вируса у актуелном извештају износио 46,2 посто од укупној броја анализираних случајева.  

На другом месту по заступљености међу оболелима доминира делта сој (идентификован у Индији одакле се брзом прогресијом раширио на око стотину земаља). Анализе показују да је ова врста вируса по својој прогресивности и брзини за 50 до 60 посто јача у односу на предходно откривени алфа сој. Тренутно је у Италији, према подацима са државног нивоа овим сојем заражено 30,2 процента оболелих од корона вируса. У неславној статистици заступљености овог соја предњаче Индија и Велика Британија са 91,8 односно 97,5 процената.

Узорци обрађени 22. јуна од стране Извршног санитарног института за здравље при италијанском Министарству здравља, у сарадњи са регионалним лабораторијама утврдили су присуство делта соја у вредности од 22,7 процената међу оболелим случајевима на тзв. "убодним тачкама", међу којима се највише истичу регије Фурланија, Венеција и Ђулија (70,6 процената) и провинција Болцано (60 процената).

Међу осталим сојевима који буде забринутост у Италији налази се гама сој, присутан међу 4,3 процента оболелих (идентификован почетком 2021. у Јапану, а потом у Бразилу). За њим следе бета сој идентификован први пут у Нигерији и у Италији је присутан) и ета сој са 1,5 процентом анализираних случајева од стране ГИСАИД-а.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ТЕЧНО ГОВОРИ СРПСКИ: 13 занимљивих чињеница о Меланији Трамп за које многи нису знали