НА ЗАПАДУ СЕ ПЛАШЕ ВОЈНОГ САВЕЗА РУСИЈЕ И КИНЕ: Вашингтон на све начине покушава да поквари садашње односе Москве и Пекинга
УПРКОС великој медијској буци о тобожњој руској и кинеској опасности, коју слушамо месецима, као и разним политичким притисцима на Москву и Пекинг, "сан" западних политичара, пре свега америчких, да покваре садашње руско-кинеске односе се не остварује.
Западни медији су нагађали хоће ли председник РФ Владимир Путин после састанка са америчким колегом Џозефом Бајденом одмах путовати у Пекинг да информише свог пријатеља и савезника. Путин није путовао у Кину, али су само неколико дана после самита у Женеви председници Русије и Кине продужили Договор о добросуседству и пријатељству и сарадњи на још пет година.
ЗБОГ напетости у Црном мору и касније инцидената са британским разарачем, саопштење из Москве и Пекинга о продужењу тог важног документа остало је готово непримећено. Путин и председник Кине Си Ђинпинг су са задовољством преко видео-везе саопштили да су продужили Договор и "да намеравају да јачају руско-кинеске односе".
- Тим договором ојачава се узајамна подршка заштите државног суверенитета. Уважава се и право избора друштвеног уређења и пут развоја, као и немешање у унутрашње ствари - рекао је поред осталог Путин.
Претходни Договор о добросуседству, пријатељству и сарадњи између Кине и Русије био је потписан на 20 година, 16. јула 2021. у Москви. Сада је продужен на пет наредних година. Кад се зна да Путин и Си Ђинпинг стално истичу "да односи између Русије и Кине никада нису били бољи" јасно је што нико није сумњао да ће Договор који је истицао бити и продужен.
Текст Договора ни сада није мењан, а какви су односи између два председника доказ је то да се лидер најмногољудније земље света Владимиру Владимоировичу обратио са "Драги мој стари друже". На то је Путин одговорио "да ће заједничку границу Русије и Кине претворити у појас вечног мира".
- Ни Русија ни Кина неће учествовати у било каквим војним савезима или блоковима и неће предузимати акције против било које земље. Русија и Кина ће наставити војну сарадњу, организовати заједничке вежбе, а Русија ће Кини и даље продавати савремену војну технику - стоји у члану 8. овог договора.
У ПЕКИНГУ сликовито говоре да ће продужетак важења Договора и даље омогућити да Руси и Кинези "чувају једни другима леђа" и не скривају "да се није остварила машта кинеске елите о равноправном и стабилном партнерству са САД".
- Запад се плаши раста кинеске привреде и зато покушава да направи бројна ограничења. То је један од разлога што желимо да интензивирамо сарадњу са највећим суседом, Русијом - наводе у Пекингу.
Још у време америчког државног секретара Хенрија Кисинџера у Вашингтону су се бојали зближавања Москве и Пекинга. Тада је Кисинџер говорио "да у случају евентуалног војног сукоба, Америка не би могла да ратује истовремено са СССР-ом и Кином. Страх од могућег војног савеза две велике земље и сада постоји. Због тога је више америчких председника, почев од Џорџа Буша, уверавало Путина да је Русији главна опасност Кина, а не Америка. У Вашингтону су изгледа заборавили да је њихова државна секретарка Медлин Олбрајт говорила да је неправедно да Русија има такво велико природно богатство и да би било добро када би се она распала на неколико држава.
Према писању америчких медија, и садашњи председник САД Бајден се боји још већег зближавања Кине и Русије. Руководство у Вашингтону највише плаши војно-технолошка сарадња Русије и Кине. Посебно их брине прављење модерног наоружања и моћних радарских станица.
Војни аналитиачари на Западу пажљиво прате и заједничке војне вежбе кинеске и руске армије. Неки у томе виде "припрему војног савеза Русије и Кине", а САД збуњују и изјаве Путина који је у октобру прошле године казао да "Москва гради односе са Пекингом на основи обостраног поверења".
Иако је Министарство одбране Кине саопштило да Кина нема планова да прави војни савез са Русијом и не ствара "јединствени фронт против НАТО", то није смањило страх на Западу.
Уосталом, у Пекингу не скривају да су војне везе Кине и Русије чврсте и доприносе "стратешком партнерству двеју земаља".
Један број кинеских аналитичара сматра да НАТО није претња Кини и да зато нема потребе за било каквим војним савезом. Али, расположење се и у Кини мења јер је притисак Вашингтона и савезника све већи. Американци и против Кине користе старе, много пута опробане методе
- Пекинг се критикује "због кршења људских права", а у доба пандемије короне и да је "опасни вирус настао у лабораторијама у Вухану".
Није случајно што су на самиту НАТО у Бриселу чланице тог блока навели Кину као земљу која ремети светску безбедност. У том смислу је Кина за чланице НАТО сустигла "агресивну Русију".Све то показује да се вектор критика шири на Кину и да НАТО не ствара главобоље само Русији. Због тога је професор Народног универзитета у Пекингу Ши Ињхун изјавио да у време када непријатељске силе прете Кини и Русији преостаје само један одговор - ширење стратешке војне сарадње. И представник Министарства спољних послова Кине Чао Лицјан је реаговао казавши да су сви покушаји да се убаци клин у кинеско-руске односе безуспешни.
МОЋНИЈА АРМИЈА
ГОВОРЕЋИ на 100. годишњици оснивања КП Кине кинески председник Си Ђинпинг је казао да власти његове земље "морају претворити армију у једну од најмоћнијих на свету како би заштитила националне интересе".
- Извлачећи поуке из прошлости морамо убрзати модернизацију армије - казао је Си, подсетивши да је Кина 2015. кренула у велику реформу армије.
ТРГОВИНСКА РАЗМЕНА
ОХРАБРЕНИ растом трговинске размене у првих четири месеца за 22 одсто, председници лидери две суперсиле су поново почели да говоре о жељеним рекордима. У 2020. је трговинска размена Русије и Кине износила 107 милијарди долара, што је нешто мање него до пандемије короне. Кина је и даље главни руски економски патртнер. а главни заједнички пројекти су гасоводи из Сибира у Кину.
* * * * * * * *
Нови пројектили "Сармат" ускоро у оружаним снагама РФ
РАКЕТАМА СВЕТ КАО НА ДЛАНУ
ВЕЋ наредне јесени биће прво гађање новом интерконтиненталном ракетом "сармат" која ће заменити старе совјетске највеће ракете "војвода". Државна испитивања која се морају провести пре него што ракету почну да добијају јединице руске војске предвиђена су 2022, а "Сармат" ће добити први пук ракетних јединица. Директор фабрике "Красмаш" Александар Гаврилов изјавио је да ће до краја 2022. руска војска добити најмоћнију ракету, која може да носи 16 бојевих глава.
Конструктори нове руске ракете тврде "да са њом могу да погоде било који део света". Због застарелости "војвода" руско државно руководство је одлучило још 2010. да се направи нова ракета која ће моћи да нападне противнике преко северног и јужног пола. Осим тога, нови пројектил је способан да прође кроз било који противнички ПВО. Он ће бити опремљен са најсавременијим средствима за превладавање противничког ПВО.
- Домет те ракете ће бити 18.000 километара. Укупна тежина је 208 тона, дужина 35,5 метара, а пречник три метра .а наводе конструктори.
У међувремену и из САД; стижу најаве да је у плану израда нове интерконтиненталне ракете. Наиме, са компанијом "Нортхроп Грумман" потписан је уговор вредан 13,3 милијарде долара, док би по плановима Пентагона нове ракете требало да замене "минутеман". Б. В.
Препоручујемо
ПУТИН ЧЕСТИТАО ЛУКАШЕНКУ ПРАЗНИК: Наставићемо да радимо на јачању односа!
03. 07. 2021. у 17:15
ШТА СУ ПРИОРИТЕТИ? Путин потписао нову Стратегију националне безбедности Русије
03. 07. 2021. у 13:54
ДЕЛТА СОЈ НАСТАВЉА ДА ХАРА РУСИЈОМ: Рекордан број преминулих пети дан заредом
03. 07. 2021. у 11:49
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (3)