ОТКРИВЕНА ОПАСНИЈА ВЕРЗИЈА "ДУПЛОГ МУТАНТА": Делта плус сој корона вируса се шири и Европом, у свету страхују од трећег таласа

Новости онлине

27. 06. 2021. у 07:35

ДЕЛТА плус, нова варијанта корона вируса, изазвала је страх у Индији након извештаја о великом броју новооткривених случајева из различитих делова Махараштре, као и неколико других држава.

ОТКРИВЕНА ОПАСНИЈА ВЕРЗИЈА ДУПЛОГ МУТАНТА: Делта плус сој корона вируса се шири и Европом, у свету страхују од трећег таласа

Фото Танјуг-АП

Преко 20 случајева инфекције делта плус сојем пронађено је у Махараштри, а државне здравствене власти су прошле недеље рекле да би новооткривена варијанта могла да покрене трећи пандемијски талас.

Подсетимо, изворни делта сој, карактеристичан по дуплој мутацији, стоји иза разорног таласа који је погодио Индију на пролеће, када је земља бележила готово пола милиона заражених на дневном нивоу. Од тада се раширио по свету, а где год је дошао - направио је хаос. Сумња се да делта сој стоји иза наглог скока бројки у Русији, као и у Великој Британији где је практично постао једини сој у циркулацији.

Фото: Танјуг/AP Photo/Channi Anand

Што се тиче распрострањености нове делта плус верзије, још није секвенциран геном довољног броја узорака да би се она са сигурношћу знала. Откривено је само око 200 секвенци широм света, од чега око 30 у Индији. Зна се да је до сада примећена у десет држава, поред Индије - Америци, Великој Британији, Португалији, Швајцарској, Јапану, Пољској, Непалу, Русији и Кини.

Махараштра са тражи потпуне информације о људима који су заражени новом варијантом, укључујући њихову историју путовања, да ли су вакцинисани или не и да ли су раније били заражени.

Где је делта плус сој први пут откривен?

Ова варијанта је први пут виђена у Европи у марту ове године. Међутим, јавност је за њу сазнала тек 13. јуна.

Према научницима, делта варијанта (Б.1.617.2) је даље мутирала и оформила делта плус (АИ.1) варијанту.

Вирусолози желе да открију да ли ће овај нови сој успети да избегне постојећи имунитет боље од делте или бете (откривен у Јужноафричкој Републици).

Шта до сада знамо?

На основу онога што је до сада познато, Делта Плус се сматра изузетно заразним. Стручњаци су упозорили да делта плус може показати отпор према третманима коктелима са моноклонским антителима.

Један од потенцијалних ризика који је изазвао забринутост у медицинској заједници је тај што би нова варијанта могла да заобиђе имунитет стречен вакцином или ранијом инфекцијом.

Међутим, тренутно нема података о томе да ли је и колико ова варијанта преносивија од других, пише "Индиа Тајмс", тако да је овај сој за сада разлог за забринутост, али не и за панику.

Фото: Танјуг/AP Photo/Channi Anand

Делта плус има мутацију под називом К417Н - која је први пут пронађена у бета верзији. Ово, заједно са чињеницом да поседује и све друге карактеристике свог претходника делте, могло би учинити најновију варијанту много преносивијом, сматрају научници.

Мутација К417Н се дешава унутар домена који везује рецептор спајк протеина, који је одговоран за "пробој" вируса у ћелије. Бета варијанта, која има ову мутацију, већ се показала отпорнијом на вакцине.

Комбинација карактеристика других, ранијих верзија могла би да учини делта плус бољим у заобилажењу имунолошког одговора.

- Прилично смо забринути због варијанте делта плус, с обзиром на то да има исту мутацију као бета верзија која је избегла имунитет који нуди АстраЗенека вакцина . Забринутост се такође односи на могућност реинфекције, јер постоје извештаји да ова варијанта корона вируса избегава неутрализацију коктелом са антителима - каже др Ланс Пинто, консултант у Националној болници Хиндуј.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи