МАКРОНУ СЕ "ОСВЕТИЛЕ" КЛАСИЧНЕ СТРАНКЕ: Уместо о локалним стварима, у кампањи главне биле државне теме
РЕКОРДНА, историјска апстиненција француског бирачког тела у савремено доба, у управо одржаном првом кругу регионалних избора, од чак близу 67 одсто(!) показала је да грађани у овом тренутку најмање мисле о политици.
Коначно су укинути полицијски час и ношење маски на отвореном, па су људи више желели да се проведу на излету, него да одлазе на биралишта, што је, ето, на крају било контрапродуктивно за актуелну власт, која је, чак, због ове две мере, значајно добила на популарности последњих дана. Макронови кандидати су у укупном збиру завршили тек пети.
Као бумеранг владајућој странци се вратила и ситуација коју је створио долазак Емануела Макрона на власт, довођењем у инфериорaн положај класичних политичких формација. Показало се да стандардне партије имају јаку организациону подршку и верно бирачко тело на локалу.
Једно од објашњења оних који нису изашли на биралишта је и да ће све бити исто, без обзира на то кога заокруже, што показује степен апатије и летаргије у коју је запало друштво. Многи су одустали и због тога што се на локалном нивоу, уместо да се разговара о свакодневним проблемима, школству, градском саобраћају или грејању, у предизборној кампањи највише причало о државним проблемима, као својеврсној предигри за председничке изборе који ће бити одржани на пролеће.
Одлуком да споји регионалне изборе и оне за мање територијалне јединице, департмане, власт је додатно збунила грађане, јер се више није знало ко о чему одлучује и зашта гласа. Нарочито је алармантан податак да чак 87 одсто младих од 18 до 24 године, дакле, на првом изборном испиту зрелости, није изашло пред гласачке кутије! Једноставно, потпуно су неизаинтересовани.
Истина је да је реч о локалним изборима, а не о општим, председничким и парламентарним, истина је и да француски региони немају моћ немачких лендера, али се на овом нивоу и у једној централизованој Француској, много тога одлучује, па остаје нејасно због чега су се грађани баш до те мере оглушили о грађанску дужност да заокруже име неког од политичара који ипак одлучује о њиховој судбини.
Регион Оверња-Рона-Алпи, на пример, има више становника него 13 земаља ЕУ, други је по економској снази у Француској и осми у Европи по БДП-у који је већи од португалског. Овде је, иначе други био наш Андреја Котарац, у име странке Марин ле Пен.
Марин ле Пен је слаб одзив окарактерисала као "грађанску катастрофу" која даје потпуно погрешну слику о односу политичких снага у земљи, и позвала своје бираче да у много већем броју изађу на биралишта у другом кругу у недељу. Вођа са супротног краја, на челу крајње левице, Жан-Лик Меланшон је истовремено позвао да се преиспита могућност увођења лимита одзива на изборима, да би имали легитимитет.
ДЕМОКРАТСКИ ШАМАР У ЛИЦЕ
БРИТАНСКИ Би-Би-Си цитира једног од Макронових посланика, Аурору Берж, која је описала слабе резултате своје партије "демократским шамаром у лице свих нас". Ово је први пут да је Макронова странка учествовала у регионалним изборима, пошто његова Република у покрету није постојала када су се одржани претходни регионални избори 2015. године.
Препоручујемо
ПРЕКО ЛОКАЛА ДО "ЈЕЛИСЕЈА": Први круг регионалних избора, француска десница у узлету
20. 06. 2021. у 21:55
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)