ФАВОРИТ ЈЕ КОНЗЕРВАТИВНИ ТУЖИЛАЦ РАИСИ: Око 59 милиона Иранаца с правом гласа позвано да гласа за председника

Д. САВИЋ

18. 06. 2021. у 23:22

ДОК у Бечу тече нова рунда преговора између Ирана и светских сила чији је циљ оживљавање споразума, којим се Техеран слаже да ограничи свој нуклеарни програм у замену за укидање санкција, Иранци гласају за избор новог председника. Анкете јавног мњења сугеришу да је фаворит Ебрахим Раиси, конзервативни шиитски свештеник, савезник иранског врховног вође ајатолаха Алија Хамнеија, који је на челу правосуђа, припадник струје која не мари много за преговоре са САД.

ФАВОРИТ ЈЕ КОНЗЕРВАТИВНИ ТУЖИЛАЦ РАИСИ: Око 59 милиона Иранаца с правом гласа позвано да гласа за председника

Ебрахим Раиси / Фото АП

Готово 600 кандидата, укључујући 40 жена, пријавило се за изборе, али су само седморица мушкараца добила одобрење Савета чувара револуције. Тројица су се непосредно пре изборног дана повукла, па је у петак избор био сужен на само четири кандидата, од којих само један није био припаднике "чврсте, конзервативне линије".

Али и пре тога, директива 12 правника и теолога из "тврдог" Савета чувара, тела које има коначну одлуку у погледу квалификација кандидата, забранила је већини реформиста или центриста да учествују у изборима. Зато су дисиденти и неки реформисти позивали на бојкот избора, рекавши да је, услед забране неколико кандидата, Раиси остао без конкуренције.

А актуелни умерени председник Хасан Рохани, који је желео контакт са Западом, не може да се кандидује за реизбор, јер је одслужио два узастопна четворогодишња мандата.

Око 59 милиона људи има право гласа у Ирану, земљи са 80 милиона становника, али су истраживање сугерисала излазност од само 42 процента, што би био проблем иранским лидерима, који одзив виде као знак легитимитета. Зато је врховни вођа Хамнеи, у петак рано гласајући у Техерану, охрабривао људе да изађу на биралишта.

Међу Иранцима је, међутим, распрострањено незадовољство због економских потешкоћа откако су САД пре три године одустале од нуклеарног споразума с Техераном и поново успоставиле санкције.

Главни фаворит Раиси, шездесетогодишњи свештеник, већи део каријере је био тужилац. Именован је за шефа правосуђа 2019. године, две године пошто је на последњим изборима изгубио од Роханија. Раиси се представља као најбоља особа за борбу против корупције и решавање иранских економских проблема, иако су неки Иранци и активисти за људска права изразили забринутост због његове улоге у масовним погубљењима политичких затвореника током осамдесетих година.

Ако Раиси постане председник, очекује се ће успоставити систем исламске владе по визији врховног вође ајатолаха Алија Хамнеија, с више контроле друштвених активности, мање слободе и послова за жене, строжом контролом медија. И даље ће се залагати за ширење шиитског ислама и пројектовање моћи у региону уз помоћ Корпуса исламске револуционарне гарде, главне оружане, политичке и економске снаге у Ирану, уз покушај привлачења стотина милијарди долара кинеских инвестиција.

То би могло негативно утицати на разговоре Ирана и САД о враћању нуклеарном споразуму из 2015. године и укидању кључних америчких санкција. Нормализовање односа са САД или признавање Израела као државе тренутно изгледа прилично незамисливо.

ДВЕ СТРУЈЕ

Док већина припадника тврде струје међу иранским естаблишментом сматра преговоре са САД бесмисленим, реформисти и центристи су за њих. Центристи подржавају придруживање међународним организацијама за борбу против прања новца, залажу се за помирење са регионалним ривалом Саудијском Арабијом и смањење агресивне реторике према једном од главних иранских непријатеља, Израелу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!