ПРЕОКРЕТ: ЕУ почела са увођењем ковид пасоша - Израел одустао, али се укључиле ових седам чланица

Танјуг

03. 06. 2021. у 11:34

ЕУ је првог јуна покренула систем за верификацију дигиталних ковид сертификата који ће се користити прилком путовања унутар ЕУ. С друге стране, Израел, који је већ увелико спроводио коришћење сертификата, сада одустаје од њих, а по свему судећи Британија ће обуставити своје сличне планове.

ПРЕОКРЕТ: ЕУ почела са увођењем ковид пасоша - Израел одустао, али се укључиле ових седам чланица

Фото АП

Иако ће уредба о примени дигиталних сертификата, као средства за повратак слободног кретања унутар ЕУ, ступити на снагу 1. јула, већ јуче је седам држава чланица - Бугарска, Чешка, Данска, Немачка, Грчка, Хрватска и Пољска - одлучило да се повеже са системом и започело издавање првих ЕУ сертификата.

У Европској комисији напомињу да ће се друге земље чланице поступно, према сопствениним техничким могућностима, прикључивати заједничком систему.

Паралелно са тим, Комисија ће наставити да пружа техничку и финансијску подршку државама чланицама да се повезују на заједнички систем, преноси Танјуг.

У Бриселу најављују почетак преговора са трећим земљма о међусобном признавању дигиталних сертификата о вакцинацији како би се грађанима олакшало путовање овог лета.

Препорука је да се прихвате све вакцине одобрене од стране Европске агенције за лекове (Фајзер, Астра Зенека, Модерна, Џосон и Џонсон) као и оне које је СЗО одобрила за хитну употребу (Синофарм и Синовак), а о томе одлучују појединачно земље чланице у које се путује.

Препорука Европске комисије је да до тренутка постизања споразума о међусобном признавању сертификата, земље чланице прихвате валидан документа о вакцинацији грађана трећих земља.

Носилац потврде о вакцинацији мора да је примио све препоручене дозе вакцине најмање 14 дана пре путовања.

Велика Британија одустаје од сертификата

С друге стране, Велика Британија је најавила да ће одустати од сертификата. Планови да пасоши ковид-19 постану законски услов за велике догађаје пропадају, пише британски Телеграф.

Званичници који раде на прегледу сертификата верују да нема шансе да се закон промени како би се наложила њихова употреба у Великој Британији.

- Не ради се томе да је „фино уравнотежен“. То се неће догодити. Сви кажу да је мртво - рекао је један извор из британске владе.

Доказ о томе да је нека особа вакцинисана постао је широко прихваћен у међународним путовањима. Будући да га неке државе већ сада траже, британски путници тај доказ о вакцинисању могу да прибаве путем апликације Националног здравственог система (НХС).

Међутим, употреба ковид пасоша знатно је контроверзнија када су у питању путовања унутар Велике Британије, па многи критичари истичу да захтевање доказа о медицинском стању/статусу неког појединца отвара озбиљна етичка питања.

Чим су почели мало више да се баве техничким и правним детаљима увођења таквих пропусница, искрснуо је низ потенцијалних проблема. За почетак, странци не би могли да користе апликацију НХС-а. Даље, код многих људи постоји оправдан разлог због којих не могу да приме вакцину, попут алергијских реакција. Треће, и сами министри на претходним су састанцима кабинета довели у питање оправданост ковид пасоша из перспективе јавног здравља. Четврто, након што је Британија далеко одмакла у вакцинисању своје популације (готово 58 одсто популације примило је барем једну дозу), бројеви заражених и бројеви умрлих поприлично су пали.

Вест из Британије стиже док министри испитују податке како би утврдили да ли се укидање ограничења може наставити како је планирано од 21. јуна у Енглеској, када су се надали да ће јавност моћи да се у већем броју вратити масовним догађајима попут фудбалских утакмица и концерата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)