ОХРАБРУЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ СТУДИЈЕ: Људи који су имали благе симптоме короне имају доживотни имунитет
ЈЕДНА студија је први пут показала да се код људи који су имали благу ковид инфекцију производи тип имуних ћелија које су способне да дуговечно стварају антитела против корона вируса.
Истовремено, једно од запажања код људи заражених САРС-ЦоВ-2 је да њихов ниво антитела, протеина способних да спрече вирус да уђе у ћелије, почиње да опада већ након четири месеца, преноси шпански лист "Паис" позивајући се на резултате студије коју је спровео Медицински факултет Универзитета у Вашингтону.
Кључно је, међутим, знати да ли је, упркос чињеници да антитела опадају, пацијент развио потпун имунолошки одговор, који укључује и стварање белих крвних зрнаца са меморијом, способних да памте и елиминишу вирус много месеци, па чак и година након прве инфекције.
Неколико студија је показало да то јесте случај, односно да људи који преносе инфекцију и они који су вакцинисани генеришу ћелијски имуни одговор који их штити од поновних инфекција.
Најновија студија, објављена у часопису "Нејчер", доноси врло добре вести, наводи "Паис".
Стручњаци су анализирали 77 пацијената који су имали благу или умерену слику корона вируса. Код већине је утврђено да антитела нагло опадају после четири месеца, али је касније то нешто успореније и ови молекули су и даље присутни у крвотоку до 11 месеци након инфекције.
Још важније је што је ова студија први рад који је анализирао присуство дуговечних плазма ћелија у коштаној сржи.
Након инфекције, ове имуне ћелије путују до коштане сржи и тамо остају у латентном стању. Ако се вирус поново појави, ћелије се враћају у крвоток и поново почињу да стварају антитела против вируса.
Рад показује да је велика већина пацијената којима је могао да се узме узорак коштане сржи - њих 15 од 18 - створило ову врсту имуних ћелија.
- Дуговечне плазма ћелије могу трајати цео живот. Ове ћелије ће наставити да производе антитела заувек - изјавио је Али Елебеди, имунолог са Медицинског факултета Универзитета у Вашингтону и водећи аутор студије.
Присуство антитела не значи увек да је особа "имуна" на поновну инфекцију, мада је то највероватније случај.
Елебеди објашњава и да ако антитела која стварају дуговечне ћелије нису довољна, имуни систем активира меморијске Б ћелије способне да створе још више антитела.
Препоручујемо
РУСИЈА РЕГИСТРОВАЛА ЛЕК У СПРЕЈУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Спречава учалу плућа и цитокинску олују
02. 06. 2021. у 10:15
ДОКТОР КОН ОПТИМИСТИЧАН: Прогнозе се остварују, вирус ће наставити да слаби
01. 06. 2021. у 14:03
ОД ДАНАС ВАЖЕ НОВЕ МЕРЕ: Кризни штаб донео одлуку, полако се враћамо нормалном животу
01. 06. 2021. у 07:34
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника
ВРЛО често се људи изненаде када виде обичаје у појединим деловима наше земље везано за сахране, а преносили су се са колена на колено и све до данас опстали.
02. 02. 2025. у 08:45
Коментари (0)