СЗО НАРЕДИЛА АМЕРИЦИ: Морате да поделите податке о пореклу вируса

Танјуг

31. 05. 2021. у 10:23

ЗДРАВСТВЕНИ стручњак повезан са Светском здравственом организацијом (СЗО) позвао је САД да поделе све податке о пореклу епидемије корона вируса са СЗО и научном заједницом.

СЗО НАРЕДИЛА АМЕРИЦИ: Морате да поделите податке о пореклу вируса

Фото: ЕПА

Амерички лист "Вол стрит џорнал" је прошле недеље пренео, позивајући се на америчке обавештајне агенције, да су тројица неименованих чланова особља једне лабораторије у кинеском граду Вухану имали симптоме налик ковиду у новембру 2019. године и да су били тако болесни да су морали да оду на болничко лечење, преноси британски "Гардијан".

Шефови америчких обавештајних служби су касније нагласили да нису знали како се вирус у почетку преносио, али да су имали две теорије: или да је природно произашао из људског контакта са зараженим животињама или је реч о лабораторијском инциденту.

Доктор Дејв Фишер, председавајући Мреже за глобално упозоравање и реаговање, којом координише СЗО, рекао је за радио Би-Би-Си да теорија да је вирус "направљен" у лабораторији "није скинута са стола", већ је остала "непроверена".

Фишер је позвао САД да поделе све обавештајне податке које имају, наводећи да "Вол стрит џорнал'' заправо није начин да делите научне чињенице".

Истрага стручњака СЗО са почетка ове године показала је да је "крајње мало вероватно" да је пандемија започела лабораторијским инцидентом, преноси "Гардијан", али додаје да је пројектни задатак те мисије СЗО, договорен са Кином, био ограничен на проучавање потенцијалног животињског порекла избијања вируса.

Међу стручњацима постоји широки консензус да је ковид-19, природним путем, прешао на људе са животињског домаћина. Ипак, неки стручњаци затражили су да се теорија лабораторијског "бекства" вируса, која је једном била одбачена као завера коју је промовисао Доналд Трамп, и даље проучава.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину